Рада ЄС та Європейський парламент у грудні 2017 року досягли згоди щодо внесення змін до четвертої Директиви ЄС, яка спрямована на протидію відмиванню коштів, отриманих злочинним шляхом (англ. – 4th Anti-Money Laundering Directive (4AMLD)) та прийняття її у новій редакції – п’ята Директива (англ. – 5th Anti-Money Laundering Directive (5AMLD)).


Нагадаємо, що 4AMLD була прийнята 20 травня 2015 року та вступила в силу 26 червня 2016 року. Четверта Директива була представлена Комісією після терористичних нападів та скандалу під назвою «Панамські документи» та є частиною Плану Європейської Комісії, спрямованого на посилення боротьби з фінансуванням тероризму та забезпечення більшої прозорості фінансових операцій.


Основні положення 5AMLD будуть спрямовані на досягнення наступних цілей:

*      збільшення повноважень підрозділів фінансової розвідки ЄС та сприяння підвищенню прозорості того, хто дійсно володіє компаніями та трастами, шляхом створенняреєстрів власників;

*      попередженню ризиків, пов’язаних з використанням віртуальних валют для фінансування тероризму та обмеження використання передплачених карток;

*      покращення гарантій фінансових операцій з третіми країнами високого ризику;

*      покращення доступу підрозділів фінансової розвідки до інформації, включаючи централізовані регістри банківських рахунків;

*      забезпечення єдності регістрів національних банківських і платіжних облікових записів або створення централізованої системи пошуку даних у всіх державах-членах.

Країни-члени ЄС мають імплементувати П’яту Директиву в національне законодавство до середини 2019 р.


Перший Віце-президент Франс Тіммерманс, Віце-президент Валдіс Домбровскіс та Комісар Віра Журова прокоментували прийняття Європейським парламентом п’ятої Директиви: «Ми вітаємо прийняття Європейським Парламентом п’ятої Директиви проти відмивання коштів. Ці нові правила принесуть більшу прозорість для покращення боротьби з відмиванням грошей та фінансуванням тероризму в Євросоюзі.


Ми можемо пишаємося новими заходами, що суттєво покращать існуючі правила. Сьогодні ми відзначаємо важливий крок у боротьбі з фінансовою злочинністю. Але наша робота не закінчена. Ефективна боротьба з фінансовою кризою вимагає належного впровадження цих правил та сильної координації між різними органами влади.


Ми зобов’язуємося допомогти всім державам-членам ввести та контролювати їх виконання.


Ми хочемо, щоб усі держави-члени підтримували високі стандарти у боротьбі з відмиванням грошей та фінансуванням тероризму в усьому ЄС».