Зростання компанії вимагає не тільки додаткових площ, обладнання і персоналу — цей процес потребує додаткового фінансування. Особливо важливо не помилитися в питанні фінансування, якщо потрібно позичати капітал в банках чи у інвесторів. У такому разі необхідно побудувати фінансову модель компанії, визначити її слабкі місця і приховані можливості — саме це може зробити фінансовий директор.

Заробітна плата фіндиректора — це досить значні витрати. В Україні вона становить суму від 20 000 гривень на місяць. Не варто наймати фінансового директора, якщо не можете достатньо завантажити його роботою — це принесе збитки. Також вам не потрібна ця посада, якщо власник не готовий повністю розкрити фінансові потоки та особливості роботи компанії: не маючи достатньо даних, фіндиректор буде пропонувати помилкові пропозиції, що так само призведе до збитків.

Фіндиректор не потрібний, якщо керівники не вважають управління фінансами метою стратегічного рівня


Зазвичай в компаніях є декілька рівнів працівників, які працюють з фінансами. По-перше, це бухгалтер, котрий робить проводки, сплачує рахунки, надає документи для оплати контрагентам. У невеликих українських компаніях бухгалтер інколи виконує функції касира. Вища освіта для бухгалтера не обов’язкова. Наступний рівень в фінансовій ієрархії — фінансовий менеджер. Цей працівник може надати інформацію для аналізу — собівартість продукції, прогноз за витратами на заробітну плату наступного місяця, готує фінансову звітність для керівників тощо. Фінансовий директор — стратегічна посада, він забирає у власника турботу про прибутковість компанії, виробляє лінію роботи з контролюючими органами та податковою системою, банками, страховими компаніями.

Фінансовий директор потрібен компаніям з великим доходом чи тим, що швидко зростають


Ознаки того, що компанії потрібен фінансовий директор — значні прибутки чи доходи, для США це 5 млн доларів річного прибутку чи 10 млн доходу. Друга ознака — кількість зайнятих більше 50 працівників і третя — стрімке зростання доходу компанії від 25% на рік. Якщо компанії надали фінансування зовнішні інвестори, власнику також доведеться мати фінансового директора, котрий в будь-який час може показати інвесторам, де зараз їхні гроші.

Видатки на зарплату фіндиректора допоможе зменшити часткова зайнятість


Якщо немає впевненості, що ваша компанія отримає достатньо користі від найму фіндиректора, можна спробувати часткову зайнятість — 2-3 дні на тиждень. Швидко з’ясується, чи має сенс така посада саме для вашої компанії, або, можливо, вам потрібна людина з іншим досвідом, наприклад, більш обізнана в податках чи специфіці галузі. Проте навіть при частковій зайнятості власнику компанії доведеться надати фіндиректору повну фінансову інформацію, тобто довіра має бути повною, а не частковою.

Отже, бухгалтер — це про рахунки, клієнт-банк, бухгалтерську програму, а фінансовий директор — це про стратегію, прибутковість, залучення інвестицій. На жаль, керівники українських компаній доволі часто не розуміють, якими є функції фіндиректора, і вимагають від кандидатів на цю позицію впевненого володіння Excel чи 1С, розробку ТЗ для програмістів та підготовки фінансової звітності. Звідси непорозуміння,  розчарування компаній досягнутими результатами і кандидатів рівнем оплати праці. Щоб уникнути цього, потрібно пам’ятати, що фіндиректор не бухгалтер.