Емоційний інтелект, або EQ, належить до здатності людини розпізнавати, розуміти і керувати емоціями. Це критична властивість, коли йдеться про міжособистісне спілкування. І це гаряча тема не тільки в психології, але і в діловому світі. Сам термін придуманий психологами в 1990-х роках, але його використання швидко поширилося на інші сфери, в тому числі бізнес, освіту і популярну культуру.


Психологи Пітер Саловей і Джон Д. Майєр, одні з провідних дослідників цієї теми, визначають емоційний інтелект як здатність розпізнавати і розуміти емоції в собі та в інших. Ця властивість також передбачає використання такого емоційного розуміння для ухвалення рішень, вирішення проблем і спілкування з іншими людьми.


У минулому емоції та інтелект часто розглядались як такі, що протистоять одне одному. Однак останнім часом психологи активно досліджують, як когнітивні процеси і емоції взаємодіють і впливають на думки людей. Подумайте, як емоції і настрої, такі як щастя, гнів, страх і журба, впливають на те, як люди поводяться і ухвалюють рішення.

Емоційний інтелект: важливо для успіху

Концепція швидко привернула увагу громадськості, в тому числі менеджерів з персоналу і бізнес-лідерів. Дослідники припустили, що емоційний інтелект впливає на те, наскільки добре співробітники взаємодіють зі своїми колегами. Також вважається, що EQ відіграє велику роль в тому, як працівники можуть впоратись зі стресом і конфліктами, а також досягти загальної ефективності роботи.


Дослідження показали, що співробітники з більш високими балами за показниками EQ також мають тенденцію оцінюватися вище за показниками міжособистісного функціонування, лідерських здібностей і управління стресом. Інші дослідження пов’язують більш високий рівень емоційного інтелекту з кращого задоволеністю роботою, а також загальною працездатністю.


Люди, які успішні на роботі, не просто розумні — вони також мають сильний емоційний інтелект.


Але емоційний інтелект — це не тільки керівники і старші менеджери. Це риса, яка важлива на кожному рівні кар’єри людини, чи то студент коледжу, що шукає стажування, або досвідчений співробітник, який є лідером. Якщо ви хочете досягти успіху на робочому місці та піднятися кар’єрними сходами, емоційний інтелект має вирішальне значення для вашого успіху.

Чому емоційний інтелект має значення для кар’єри?

Отже, чому емоційний інтелект — така цінна властивість на роботі? Згідно з опитуванням менеджерів з найму, майже 75% респондентів погодилися, що вони оцінювали EQ співробітника більше, ніж їхній IQ.


Деякі з причин того, чому емоційний інтелект може бути ключем до успіху на робочому місці:

 • емоційний інтелект може призвести до кращих бізнес-рішень;
 • емоційно інтелектуальні співробітники з більшою ймовірністю триматимуть емоції під контролем;
 • ті, у кого високий EQ, здатні краще впоратись з конфліктами;
 • емоційно інтелектуальні лідери, як правило, мають велику емпатію;
 • співробітники з високим EQ більше схильні слухати, міркувати і реагувати на конструктивну критику.
Емоційний інтелект — це цінна здатність, яку можна поліпшити за допомогою навчання і практики. Емоційні навички можуть виховуватись у людей і природним шляхом, але кожен у змозі поліпшити свою здатність розуміти емоції. Це може бути особливо корисно на робочому місці, де відносини і бізнес-рішення часто спираються на міжособистісне розуміння, спільну роботу і спілкування.

Як підвищити емоційний інтелект?

В одному з досліджень було встановлено, що учасники, які навчалися в ключових емоційних компетенціях, не тільки демонстрували тривалі поліпшення в емоційному інтелекті, а й поліпшили фізичне і психічне самопочуття, соціальні відносини і знизили рівень кортизолу (гормону стресу).


Що можна зробити для підвищення свого рівня емоційного інтелекту?

Станьте більш усвідомленим

Одним з перших кроків до використання навичок емоційного інтелекту на робочому місці є практика розпізнавання власних емоцій. Самосвідомість має на увазі усвідомлення різних аспектів самого себе, в тому числі емоцій і почуттів. Це одна з основних складових емоційного інтелекту. Щоб розпізнати емоції і зрозуміти, що викликає ці почуття, вам потрібно спочатку усвідомити самого себе.


Способи поліпшення самосвідомості:

 • Зверніть увагу на те, як ви відчуваєте себе в будь-який момент протягом дня. Як ці емоції впливають на вашу реакцію на ті чи інші обставини? Чи робите ви те, що відчуваєте, чи впливає це на ваші рішення або на те, як ви спілкуєтеся з іншими? Оскільки ви приділяєте більше часу роздумам на цю тему, ви виявите набагато більшу обізнаність у своїх емоціях та зрозумієте роль, яку вони відіграють у вашому повсякденному житті.
 • Оцініть свої емоційні сильні та слабкі сторони. Наскільки добре ви спілкуєтеся з іншими? Ви часто відчуваєте нетерпіння, гнів або роздратування? За допомогою яких способів ви можете ефективно впоратися з цими почуттями? Визнання своїх недоліків дозволяє вам шукати способи боротьби з ними.
 • Майте на увазі, що емоції, як правило, швидкоплинні та можуть часто змінюватися. Співробітник може вас дратувати, або бос може дати вам неприємне завдання. Перш ніж реагувати, пам’ятайте, що ці речі тимчасові, тому необачні рішення, засновані на сильних емоціях, можуть завдати шкоди вашим довгостроковим цілям і успіху.

Практикуйте саморегуляцію

Саморегуляція — це важлива частина емоційного інтелекту. Усвідомлення своїх емоцій є важливим першим кроком, але ви також повинні мати можливість керувати тим, що відчуваєте. Люди з хорошою саморегуляцією здатні швидко адаптуватися до мінливих ситуацій. Вони не реагують імпульсивно і думають про те, як їхні емоційні висловлювання впливають на інших.


Способи вдосконалення навичок саморегуляції на робочому місці:

 • Знайдіть методи, які допоможуть вам впоратись зі стресом на робочому місці. Хобі, захоплення, фізичне навантаження — чудові способи зняти стрес.
 • Тримайте себе в руках, коли на роботі виникають стресові ситуації. Прийміть той факт, що ви не можете контролювати все, але шукайте способи вирішити ситуацію, не підливаючи масла у вогонь.
 • Подумайте, перш ніж вдаватись до якогось рішення. Емоції можуть накрити вас в момент, але ви здатні зробити більш спокійний, більш раціональний вибір, якщо дасте собі трохи часу, щоб розглянути всі можливості.

Покращуйте свої соціальні навички

Дослідження в психології емоцій показують, що люди з високими EQ також мають і сильні соціальні навички. Оскільки вони вміють розпізнавати чужі емоції, то можуть адекватно реагувати на ситуацію. Соціальні навички також високо цінуються на робочому місці, тому що вони призводять до кращої комунікації та загальній культурі компанії.


Співробітники і керівники, що володіють високими соціальними навичками, здатні налагодити продуктивні відносини з колегами і ефективно просувати свої ідеї. Це не тільки відмінні командні гравці — вони можуть взяти на себе керівні ролі, коли це необхідно.


Способи зміцнення власних соціальних навичок на робочому місці:

 • Слухайте, що говорять інші. Це не означає, що ви просто пасивно слухаєте інших людей. Активне прослуховування включає в себе увагу, різні питання і надання зворотного зв’язку. Якщо ви перебуваєте в ролі керівника або члена команди, активне прослуховування може показати, що ви захоплені проектами і готові працювати з іншими, щоб допомогти групі досягти своїх цілей.
 • Зверніть увагу на невербальне спілкування. Сигнали, які люди посилають за допомогою мови свого тіла, можуть багато чого розповісти про те, що вони насправді думають.
 • Відточуйте свої навички переконання. Здатність впливати, переконувати членів команди і керівників може значно допомогти вашій кар’єрі.
 • Уникайте драми, але переконайтеся, що ви здатні управляти конфліктом. Зробіть все можливе, щоб не втручатися в дрібні чвари і конфлікти на роботі, але майте на увазі, що цього не завжди можна уникнути. Зосередьтеся на пошуці способів вирішення проблем і зведення до мінімуму напруги.

Будьте більш емоційним

Емоційно інтелектуальні люди вміють поставити себе на місце іншої людини і зрозуміти, як вона себе почуває. Емпатія — це більше, ніж просто усвідомлення того, як інші відчувають; це також включає в себе те, як ви реагуєте на ці емоції.


На робочому місці емпатія дозволяє зрозуміти різну динаміку між колегами і керівниками. Це також дозволяє вам дізнатися, в чиїх руках влада і як це впливає на поведінку, почуття і взаємодії, що випливають з таких відносин.


Деякі способи роботи над вашою емпатією на робочому місці:

 • Спробуйте побачити речі з точки зору іншої людини. Іноді це може бути складно, особливо якщо ви відчуваєте, що інша людина помиляється. Подивіться на ситуацію з іншого боку. Це може бути відмінний перший крок до пошуку проміжної точки між двома протилежними поглядами.
 • Зверніть увагу на те, як ви реагуєте на інших. Ви дозволите їм поділитися своїми ідеями? Ви визнаєте їх внесок, навіть якщо не згодні з ними? Надання іншим людям інформації про те, що їхні зусилля заслуговують на увагу, часто допомагає кожному відчувати себе більш схильним до компромісу.

Працюйте над своєю мотивацією

Інший ключовий компонент емоційного інтелекту — це внутрішня мотивація. Люди з високим EQ більш схильні до досягнення цілей заради самих себе. Замість того, щоб шукати зовнішні стимули, вони хочуть робити щось, тому що вважають це можливим і гідним виконання.


Гроші, статус і визнання важливі, але люди, які дуже успішні в якій-небудь справі, зазвичай мотивовані чимось більшим. Вони захоплені тим, що роблять. Вони віддані своїй роботі, їм подобається вирішувати нові завдання, і їхній ентузіазм може бути заразливим. Вони не здаються перед перешкодами і здатні надихати інших працювати так само завзято, щоб досягти поставлених цілей.

 • Зосередьтеся на тому, що ви любите в своїй роботі. Незалежно від того, як ви ставитеся до своєї роботи, є завдання і справи, які ви любите і які ненавидите. Щоб створити свою внутрішню мотивацію, постарайтеся зосередитися на тих аспектах своєї роботи, які вам дійсно подобаються. Можливо, вам приносить задоволення почуття виконаного обов’язку, коли ви завершуєте великий проект. Або, можливо, вам подобається допомагати клієнтам у досягненні цілей. Визначте такі компоненти своєї роботи і надихайтеся ними.
 • Намагайтеся підтримувати позитивне ставлення. Зверніть увагу на те, як оптимістичні люди на робочому місці надихають і мотивують інших. Ухвалення такого ставлення може допомогти вам більш позитивно ставитися до своєї роботи.
Лідери і співробітники з високим емоційним інтелектом можуть краще контролювати свої власні імпульси, розглядати ситуацію з усіх точок зору, знаходити взаємовигідні рішення і будувати продуктивні робочі відносини.