Оцінка визначає економічну цінність бізнесу, активу або компанії. Визначити справедливу ринкову вартість досить складно. Як правило, вона залежить від багатьох чинників — має значення галузь, сектор, метод оцінки і економічні умови. Врахуйте і той факт, що якщо ваш бізнес оцінять два фахівці — ви отримаєте дві різні відповіді.

Компанія має бути оцінена, якщо вона купується, продається або ліквідується. Іноді вона зобов’язана надати інформацію про вартість своїх активів або бізнесу в цілому, щоб отримати фінансування. Фахівець з оцінки зазвичай використовує фінансові звіти, моделі грошових потоків і аналіз ринку. Іншими словами, він дивитиметься на дисконтований грошовий потік, мультиплікатори ринкової оцінки і транзакції, що співставляються.

Стратегічний покупець теж оцінюватиме вашу компанію. Для цього використовуються деякі з уже згаданих методів, але також і оцінка вашої управлінської команди.

На вартість вашої компанії вплине і стан бухгалтерської звітності, особливо коли ви хочете продати бізнес.

В яких випадках відбувається оцінка бізнесу?

Чого ви намагаєтеся досягти за допомогою цієї оцінки, яка її роль, для чого вона вам потрібна або чим викликана? Причини можуть бути наступними:

  • спори між акціонерами;
  • майнове планування або передача інтересів;
  • розділ компанії;
  • злиття і поглинання;
  • продаж;
  • отримання фінансування.

Правильне ціноутворення

Не існує єдиного способу оцінити бізнес, і є декілька підходів, в тому числі оцінка доходів, активів і ринку. Оцінка може бути дуже складним процесом. Це також може викликати проблеми, які раніше не розглядалися, наприклад, загальні інтереси власника та інших акціонерів. Щоб правильно оцінити угоду, вам потрібно з’ясувати, який підхід найбільш прийнятний саме для вашої компанії.

Існують три основні теорії оцінки бізнесу, які поділяються на наступні групи.

Оцінка за доходами

Цей підхід визначає вартість компанії на основі доходу. Включає в себе:

  • Метод капіталізації доходів
  • Метод дисконтованих грошових потоків
  • Методи формули (наприклад, з використанням множника EBITDA)

Оцінка за активами

Цей підхід визначає вартість бізнесу на основі активів компанії. Тут ви можете залучити оцінювача для обговорення вартості активів на основі ринкової ціни у разі ліквідації.

Ринкова оцінка

Цей підхід визначає вартість бізнесу, порівнюючи його з аналогами на ринку. Фахівець з оцінки зосередиться на методі порівняльних транзакцій. Окрім того, він оцінюватиме конкурентні продажі підприємств, що співставляються, щоб оцінити економічні показники виручки або прибутку. Це добре працює компаніями, які торгують публічно, в яких інформація про доходи відкрита, доступна, або при оцінці нерухомості, де легко знайти нещодавні співставні угоди.

Що знижує вартість вашої компанії?

З якою метою ви б не вирішили провести оцінку своєї компанії, спершу перевірте всі свої слабкі місця — проведіть аудит фінансової звітності, ризиків, IT-безпеки, вашої управлінської команди. І якщо є якісь проблеми, спершу вирішіть їх. Тоді ви зможете отримати більш високу ціну за свою компанію.

via

Infographic vector created by fullvector – www.freepik.com