Європейська комісія планує впровадити широкомасштабні цифрові податкові реформи, спрямовані на повернення «зниклого» ПДВ від платформ онлайн-бронювання. Зокрема, у фокусі – чотири найбільших цифрових платформи: Airbnb, Expedia, Booking і TripAdvisor.

Туристичний сектор у ЄС переживає один із найкращих сезонів за останні роки, проте за лаштунками відбувається суперечка між платформами та податковими органами щодо того, хто має збирати податок на додану вартість (ПДВ).

Понад півмільярда ночей у ЄС було заброньовано на чотирьох найбільших цифрових платформах Airbnb, Expedia, Booking і TripAdvisor у 2022 році, що приблизно на 40 мільйонів більше, ніж у період до пандемії. У першому кварталі 2023 року, зазвичай спокійному періоді, чотири гіганти забронювали майже 85 мільйонів ночей.

Хоча платформи генерують приблизно 43 мільярди євро доходу від сервісу та платежів постачальникам розміщення, менше ніж 4 мільярди євро з них сплачується ПДВ — це набагато нижчий рівень, ніж в інших екосистемах платформ, наприклад, таких як електронна комерція.

З метою збільшення надходжень до державного бюджету, Єврокомісія пропонує модель, згідно з якою платформи візьмуть на себе відповідальність за стягнення та переказ ПДВ від продажів.
Плани Єврокомісії передбачають, що ця ініціатива може принести протягом наступних десяти років до 6,6 мільярдів євро щорічних надходжень від ПДВ для держав-членів, при цьому платформи зможуть зекономити приблизно 48 мільйонів євро щороку протягом того самого періоду за рахунок оптимізації операцій. Окрім цього, вони будуть зобов’язані представляти щорічні звіти податковим органам, що сприятиме відкритості.

Хоча такий крок може викликати опозицію з боку платформ та деяких невеликих постачальників, які можуть опірно реагувати на збільшення витрат для своїх клієнтів, відзначається, що це також призведе до додаткової вигоди для орендодавців та малих підприємств. Запровадження цієї моделі може стати кроком уперед в уникненні податкового ухилення у цифровому середовищі.
Більше інформації у повному матеріалі.