Вже втретє за підтримки Baker Tilly виходить інфографічний довідник про енергетику України. Особливий акцент зроблено на змінах в українському енергосекторі, декарбонізації, енергоефективності, відкритті ринків газу та електроенергії, євроінтеграції та переходу на ВДЕ. 

Світ відмовляється від викопного пального та переходить на ВДЕ та газ 

Від використання вугілля багато країн із розвиненою економікою планують відмовитися вже у найближчі роки. Роль атомної енергетики залишиться приблизно на тому ж рівні — за рахунок країн, що розвиваються. А ось ВДЕ та газ забезпечать 32% приросту всієї енергії майбутнього.

Україна має значний потенціал у газовидобутку, проте ми добуваємо лише 2% всіх резервів

Ми не виконуємо власний план із газовидобутку, й показники замість того, щоб зростати, у 2019 році навіть трохи впали. Асоціація газовидобувних компаній України вважає, що для успішного розвитку галузі потрібно оновити Кодекс про надра, продовжувати модернізацію профільного законодавства, проводити нафтогазові аукціони та конкурси й активно співпрацювати з газовидобувними регіонами.

Видобуток газу у 2019 році впав на 1,4%, проте споживання теж зменшилося — на 7,7%

Зменшення споживання відбувається завдяки зростанню енергоефективності: за останні два десятиліття витрати енергії знизились у 2,5 раза

З 2015 року споживання газу зменшилося на  4 млрд куб. м. Якщо тенденція триватиме, то ми маємо можливість зрівняти споживання газу з нашим видобутком та перейти на самозабезпечення.

Споживання електроенергії загалом зростає, але завдяки поліпшенню енергоефективності замість його підвищення на 10% маємо реальний приріст лише 4%.

Покращення енергоефективності — це добре не лише для економіки, але й для екології: наразі частка викидів СО2 від енергосектору становить 51%

Декарбонізація — це одна з цілей Мінекоенерго. В планах: підвищення енергоефективності, впровадження системного підходу до утилізації відходів, діджиталізація економіки та перехід на відновлювані джерела енергії.

Зменшити викиди допоможе перехід на ВДЕ: до 2050 Україна має отримувати 70% електроенергії з чистих джерел

В Україні ВДЕ розвивається активно — за 2019 рік ми додали до потужностей майже 2 ГВт. Але існують також певні проблеми: погана прогнозованість виробництва ускладнює планування постачання, а нерівномірне виробництво призводить до дестабілізації електромереж.

Надлишок “чистої” енергії можна продавати Європі, але для цього нам потрібно виконати вимоги євроінтеграції та трансформувати енергосектор

Певні вимоги щодо змін у галузі енергетики ми вже виконали: запустили ринки електроенергії та газу, розробили нові методи утворення тарифів, здійснили анбандлінг, ухвалили законодавство для розвитку енергосервісу, створили Фонд енергоефективності та запровадили ще низку реформ. 

Але відкритими залишаються ще багато питань: уряд має затвердити Національний план дій з енергоефективності до 2030 року, ухвалити Закон України “Про енергетичну ефективність”, розв’язати питання із “зеленим тарифом” та ще багато інших, завдяки яким енергетика України повністю трансформується.

Щоб дізнатися більше про енергетику України, тисніть на банер та безкоштовно завантажуйте інфографічний довідник “Енергетика України”: