Оновлення в «чорному» та «сірому» списках ЄС: травень 2019

17 травня 2019 року Рада ЄС вирішила вилучити Арубу, Барбадос і Бермуди з переліку держав та територій, які не співпрацюють з ЄС для цілей оподаткування (англ. EU common list of non-cooperative jurisdictions for tax purposes). Як наслідок, Барбадос і Бермуди будуть перенесені з додатку І («чорний список») до додатку II («сірий список»), що включає юрисдикції, які взяли на себе достатні зобов’язання щодо реформування своєї податкової політики, тоді як Аруба буде вилучена з обох додатків. В результаті, 12 юрисдикцій залишаються у переліку держав та територій, які не співпрацюють з ЄС для цілей оподаткування, а саме: Американське Самоа, Беліз, Домініка, Фіджі, Гуам, Маршаллові острови, Оман, Самоа, Тринідад і Тобаго, Об’єднані Арабські Емірати, Віргінські острови США та Вануату. Варто зауважити, що робота над списками є динамічним процесом. Рада буде продовжувати регулярно переглядати та оновлювати перелік у 2019 році, а починаючи з 2020 року планується здійснювати два оновлення на рік. Нагадаємо, що так звані, «чорний» та «сірий» списки були розроблені Комісією ЄС та вперше погоджені державами-членами в грудні 2017 року.

Оприлюднення ОЄСР нової версії Модельної податкової конвенції про прибутки та капітали

25 квітня ОЄСР оприлюднила Десяте видання повної версії Модельної податкової конвенції про прибутки та капітали (Model tax convention on Income and on Capital).  Повна версія містить статті, коментарі, позиції країн, що не є членами, рекомендації Ради ОЕСР, історичні примітки та доповіді. Вона інкорпорує деякі заходи проекту BEPS, включаючи, гібридні невідповідності, зловживання положеннями податкових конвенцій, штучне уникнення постійного представництва та вирішення спорів.Модельна податкова конвенція ОЄСР потребує постійного оновлення для вирішення нових податкових завдань.

Тексти Модельної податкової конвенції ОЄСР та Типової Конвенції ООН про уникнення подвійного оподаткування у відносинах між розвиненими країнами та країнами, що розвиваються, 1980 року є підґрунтям для розробки конкретних двосторонніх договорів про уникнення подвійного оподаткування.

MONEYVAL на Кіпрі

Команда Комітету експертів з оцінки заходів протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму (англ. Committee of Experts on the Evaluation of Anti-Money Laundering Measures and the Financing of Terrorism), також відома як Moneyval, перебувала на Кіпрі з візитом з 13 по 24 травня  з метою всебічного аналізу корпоративного, юридичного та фінансового секторів Кіпру (востаннє Комітет відвідував Кіпр у 2013 році).

Команда експертів MONEYVAL провела інтерв’ю з державними органами, юридичними фірмами, банками, бухгалтерськими та аудиторськими фірмами, фірмами фінансових послуг та суб’єктами, які залучені до надання послуг з отримання громадянства за інвестиційною схемою. Завданням делегації є аналіз рівня дотримання Кіпром Рекомендацій FATF 40, рівня ефективності діючої системи Кіпру з протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму та надання рекомендацій щодо того, як така система може бути посилена. Зауважимо, що на початку цього року Єврокомісія розкритикувала програми надання громадянства в країнах ЄС в обмін на інвестиції, так як, на її думку, це підвищує ризики, пов’язані із відмиванням коштів, ухилянням від сплати податків, корупцією та сприяє проникненню організованих злочинних угрупувань на територію ЄС.

Звіт Комітету за результатами аналізу запланований для обговорення та прийняття на пленарному засіданні MONEYVAL у грудні 2019 року. Із практики, результати звіту є однією із підстав для вирішення, чи буде юрисдикція включена до «чорного» чи «сірого» списків ЄС.

Background vector created by freepik – www.freepik.com