Після відтермінування деяких положень резиденти України, які володіють прямо чи опосередковано іноземними компаніями, з початку 2022 року отримали нові обов’язки щодо сплати податків в Україні, або, як мінімум, щодо інформування податкових органів про такі наявні іноземні компанії. Помилки або неподання інформації загрожує штрафами до 2,5 млн грн.

На що ж треба звернути увагу вже з 1 січня цього року.

Іноземні компанії визнаються резидентами – платниками податку на прибуток

З  1 січня 2022 року набрала  чинності норма ПКУ щодо визнання іноземних юридичних осіб платниками податку на прибуток в Україні. А саме, податковим резидентом України може бути визнана іноземна компанія, що  має місце ефективного управління на території України.

При цьому  іноземна компанія має право, як самостійно визнати себе податковим резидентом України  шляхом подання відповідної заяви до податкових органів, так і може бути визнана такою податковим органом.

Контрольовані іноземні компанії

З 1 січня 2022 року також набрали чинності норми ПКУ щодо КІК та правил оподаткування прибутків КІК. Перша звітність про КІК повинна бути подана аж у 2023 році за 2022 рік. Та навіть більше, перехідні положення ПКУ дають право платникам податків подати перший звіт у 2024 році одразу за 2022 та 2023 рік. І ці дати наступають не скоро. Але, є певні норми ПКУ щодо КІК, які вже діють з 1 січня і за порушення яких передбачені суттєві фінансові санкції.

В цілому правила оподаткування КІК потребують суттєвої уваги з боку контролюючих осіб, оскільки будь-яка помилка може коштувати дуже дорого. Наприклад, у разі порушення правил звітування штраф може становити до 2,48 млн грн  і це не враховуючи можливих донарахованих податкових зобовязань.