У 2020 році реалізувався так званий «спліт» Нацкомфінпослуг, функції якої було розподіллено між НБУ та НКПЦФР. Таким чином НБУ став регулятором для небанківських фінансових установ, а до НКПЦФР перейшов контроль ринку цінних паперів і недержавних пенсійних фондів.

Після чого, в грудні 2021 року, НБУ провів суттєве оновлення процедур ліцензування та реєстрації небанківських фінансових установ затвердивши постанову № 153.

Постанова Правління Національного банку України від 24 грудня 2021 року № 153 «Про затвердження Положення про ліцензування та реєстрацію надавачів фінансових послуг та умови провадження ними діяльності з надання фінансових послуг» набрала чинності з 1 січня 2022 року.

По суті, вимоги положення затвердженого постановою схожі з аналогічним положенням щодо ліцензування банків, яке було затверджено раніше, але ще більшу цікавість викликають тепер норми щодо оцінки фінансового стану юридичних осіб і майнового стану фізичних осіб, які є засновниками та/або кінцевими власниками надавачів фінансових послуг, оскільки розділ VI положення № 153 встановило більш визначені вимоги стосовно «інформації аудитора», яку регулятор вимагає надавати з урахуванням вимог до виконання завдання з надання обґрунтованої впевненості, визначених МСЗНВ 3000.

Із прийняттям нового положення НБУ встановив ряд перехідних положень для більшості нововведень, надавши надавачам фінансових послуг пів року на приведення своєї діяльності у відповідність до вимог нового положення. Проте із запровадженням воєнного стану та з метою мінімізації негативного впливу наслідків військової агресії російської федерації Правління НБУ спочатку відтермінувало ці вимоги на період протягом шести місяців із дня припинення/скасування воєнного стану в Україні, а в серпні 2022 року перенесло цей строк на 10 жовтня 2022 року.

Однак, в серпні 2022 року НБУ також прийняв постанову № 177 зобов’язавши небанківські фінансові установи у строк до 14 листопада 2022 року подати до НБУ письмове запевнення в довільній формі про відповідність прямих та кінцевих власників істотної участі в небанківській фінансовій установі вимогам щодо фінансового/майнового стану власників істотної участі юридичних осіб та власників істотної участі фізичних осіб.

Постанова Правління Національного банку України від 12 серпня 2022 року № 177 «Про особливості застосування процедур реєстрації та ліцензування учасників ринку небанківських фінансових послуг у період дії воєнного стану та внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 06 березня 2022 року № 39» набрала чинності 17 серпня 2022 року.

Крім письмового запевнення, надавачі фінансових послуг зобов’язані також надати НБУ документи для оцінки фінансового/майнового стану прямих і кінцевих власників істотної участі в небанківській фінансовій установі серед яких зазначається, зокрема, «інформація аудитора», яка має містити обґрунтовану думку аудитора про відповідність фінансового стану заявника певним вимогам.

Така «інформація аудитора», згідно вимог НБУ, має підвищувати ступінь довіри до інформації, яку подають регулятору надавачі фінансових послуг, шляхом висловлення незалежної думки аудитора щодо наявності у прямих і кінцевих власників істотної участі власних/грошових коштів у розмірі, необхідному для визнання їх фінансового/майнового стану задовільним, достатніх підтверджень джерел походження власних/грошових коштів та розкриття траси платежу, тощо.

У такий спосіб регулятор має полегшити виконання, зокрема таких цілей:

  • Переконатись, що кошти справді належать власнику, отримані від ринкових правочинів та із законних джерел.
  • Упевнитись, що структура власності прозора, а власник – не номінальний.
  • Не допустити ситуації, коли власники не зможуть надати необхідну фінансову підтримку установі у разі потреби.

У разі виявлення невідповідності встановленим вимогам щодо фінансового/майнового стану, НБУ має право прийняти рішення про відкликання (анулювання) ліцензії/ліцензій на провадження діяльності з надання фінансових послуг у небанківської фінансової установи.

Ми пропонуємо послуги з підготовки звітності по майновому стану фізичної особи відповідно до даної постанови НБУ.