Коли ви застрягли в одному місці, є достатньо часу, щоб помріяти про те, де б ви воліли бути – і для тисяч заможних  громадян пандемія дала їм час над цим замислитись.

Це спричинило сплеск інтересу до так званих схем “Золота віза”, які використовуються деякими країнами, для винагороди інвестицій якоюсь формою громадянства або статусу проживання.

І хоча, на практиці, Європейський Союз волів би краще зупинити такі схеми, є країни, які отримують найбільшу вигоду від них, такі як: Португалія, Кіпр та Греція.

Зараз ці країни заявляють, що вони перезапускають схеми, з додатковим захистом, який має на меті компенсувати занепокоєння щодо зловживання та корупції. І хоча це залишається питаннями управління та моніторингу візових схем, інвестиціям, що надходять із золотими візами, важко протистояти.

Ще в лютому уряд Португалії вирішив зменшити свою надзвичайно популярну золоту візову програму, щоб відвернути попит від перегрітого ринку нерухомості Лісабона на інші, більш сільські райони.

Найбільше інвесторів прибуло з Китаю, Бразилії, Туреччини, ПАР та Росії.  Запропоновані зміни обмежили б продаж нерухомості за межами Лісабона та Порто та запровадили б 10% податку на пенсійний дохід з іноземних джерел для «нестандартних резидентів».

Однак, травень 2020 року повністю затьмарив попит 2019 року. За даними Служби іноземців та прикордонних служб країни, попит на золоті візи збільшився втричі у порівнянні з минулим роком.

Хосе Педро Фрейтас, партнер та податковий фахівець у Baker Tilly Portugal, каже, що іноземні інвестиції завжди віталися.

«Хоча спеку на ринку нерухомості навряд чи можна розглядати як щось, що відбувається лише в Португалії, є деякі політичні сектори, які, здається, використовують іноземні інвестиції як «козла відпущення» для цього явища, залишаючи осторонь інші причини, такі як низькі відсоткові ставки та низький рівень безробіття», – говорить він.

«Незважаючи на це, ми розуміємо, що переважна більшість населення усвідомлює, що переваги іноземних інвестицій, збільшення туризму та іноземних громадян, які вирішили жити в Португалії, особливо за рахунок зайнятості та доходів, з лишком компенсують відповідні недоліки».

Він вважає, що зміни до схеми НЗП, мабуть, будуть вітатися як населенням, так і самим ринком.

«Хоча ніхто не любить платити більше податків, податковий тягар все ще залишається дуже низьким, і різниця між нулем і цією невеликою сумою дозволить краще розрізняти реальні рішення про життя в Португалії та опортуністичні та не дуже правдиві інвестиції», – говорить Хосе Педро.

«Крім того, зміни в режимі додають юридичної визначеності в конкретних правилах щодо вилучення пенсій роботодавців».

Люди, які розглядають золотовізові інвестиційні програми, уважніше вивчатимуть системи охорони здоров’я, якість повітря, продовольчу безпеку та соціальну згуртованість та громадянські свободи.

Пан Фрейтас каже, що такі фактори означають, що Португалія все ще є привабливим місцем для інвестицій.

«Привабливість Португалії не залежить лише від податкових пільг, хоча ми вважаємо, що вони привертають багато уваги», – говорить він.

«Доброзичливість населення, безпека навколо, чудова погода, гарна охорона здоров’я та інфраструктура, велика кількість англомовних мешканців або їжа та вино – деякі з головних переваг».

Популярні напрямки Golden Visa

Запропоновані зміни мали набрати чинності в 2021 році, але були відкладені, оскільки уряд реорганізував свої пріоритети після надзвичайної ситуації COVID-19.

Греція – ще одна країна, де попит на візи раніше викликав критику, але вона прагне відновити схему після раптового початку пандемії коронавірусу в перші кілька місяців 2020 року, що скоротило попит практично за одну ніч.

Програма була презентована у 2014 році, після того, як в першому кварталі практично не було нових операцій, а заступник міністра фінансів Греції Теодорос Скайлакакіс розглядав її як можливість різкого поштовху для економіки.

Заступник губернатора Банку Греції Теодорос Мітракос вважає, що інвестори можуть застосувати вичікувальний підхід, однак, він очікує, що Греція залишатиметься у полі зору іноземних інвесторів.

Наприкінці травня Італія розширила свою програму, зменшивши мінімальні інвестиційні вимоги до двох варіантів “проживання за рахунок інвестицій” на 50%, задля початку відновлення економіки.

Існують докази того, що попит на золоті візи зростає. Нещодавно інвестиційна консультаційна компанія La Vida провела опитування понад 30 000 інвесторів, які зареєстрували інтерес до проживання або громадянства через інвестиції.

На запитання, чи вплинув COVID-19 на ймовірність розгляду програми, 36,9% респондентів відповіли, що це зараз або „більш ймовірно”, або „набагато ймовірніше”.

Інвестори все ще можуть чітко висловлюватись, але історично склалося так, що бізнес з міграції інвестицій завжди вважався одним із перших секторів, які отримали вигоду від глобальних криз. Протягом багатьох років він спостерігав значне зростання у відповідь на фінансові кризи, війни та революції, стихійні лиха, ядерні катастрофи та інші катастрофи.

Видача золотих віз різко розширилась між 2010 і 2015 роками, і зараз багато країн пропонують проживання, імміграцію та громадянство шляхом інвестицій.

Серед країн, що пропонують громадянство за рахунок інвестицій, пропозиція Уругваю спочатку була нічим не примітною і дехто розглядав як неконкурентоспроможну.

Вимоги включали проведення в країні понад 183 днів на рік та придбання нерухомості на суму понад 1,8 мільйона доларів або інвестиції понад 5,4 мільйона доларів. 

Після виборів президентом Луїса Лакале Поу у березні 2020 року та опублікування нового указу Президента, в липні було внесено кілька змін. 

Зараз податкове місце проживання Уругваю вимагає одного з двох варіантів. Людина може придбати майно на суму, що перевищує 380 000 доларів США, і мати фізичну постійність в Уругваї щонайменше 60 днів на рік.

Крім того, вони можуть інвестувати у підприємницьку діяльність, прямо чи опосередковано, щонайменше на 1,6 мільйона доларів США. За цим сценарієм вони також зобов’язані створити щонайменше 15 нових штатних робочих місць.

Податкове місце проживання отримується та визнається за допомогою свідоцтва згідно з General Dirección Impositiva на іспанській мові.

Хуан Тунеу, юрисконсульт Baker Tilly Uruguay, каже , що існує бажання позиціонувати Уругвай як безпечну та привабливу країну для проживання та інвестування іноземців, що сприятиме розвитку економіки Уругваю.

«Ці пропозиції розглядаються як прекрасний спосіб розширення уругвайського внутрішнього та зовнішнього бізнесу, забезпечення експоненціального економічного зростання та привабливість для іноземних компаній та транснаціональних компаній для інвестування в Уругвай», – говорить він.

Починаючи з 2015 року, резидентство Уругваю користується попитом, в основному громадяни Венесуели, Куби, Аргентини та Бразилії. Вони отримали юридичне та фіскальне місце проживання в Уругваї завдяки податковим пільгам, що надаються новим мешканцям, та привабливості життя в цій країні.

«Ми впевнені, що Уругвай може стати однією з найпривабливіших країн Південної Америки для інвестування, і, сподіваємось, це початок чогось великого», – переконаний Тунеу.

В Іспанії золоті візи зазвичай надаються в обмін на інвестиції в нерухомість, державні облігації, наявність висококваліфікованого фахівця або переїзд певної компанії до Іспанії.

За попитом на отримання золотої візи лідирують громадяни Китаю, а Іспанія займає перше місце серед бажаних напрямків. Згідно з інформацією Генерального секретаріату з питань імміграції, громадянам Китаю було надано 8202 дозволи в Іспанії з початку дії Закону про підтримку підприємців 2013 року.

Цей показник значно перевищує показники зацікавлених громадян інших країн – Індії (3169), Росії (2698), США (2657) та Бразилії (2283).

За останнє десятиліття китайці отримали 75 відсотків віз для інвесторів, виданих США, 70 відсотків у Португалії та 85 відсотків у Австралії. Китай також залишається основним одержувачем віз для інвесторів у Канаді, Великобританії, Новій Зеландії, Іспанії, Угорщині та Мальті.

Щоб обійти конкурентоспроможну систему національних коледжів Китаю, батьки також використовують схему, щоб забезпечити своїм дітям доступ до вищої освіти.

Є ще декілька невизначенностей, які вплинуть на те, як швидко відновлюється інвестиційна імміграція.

Хоча попит з боку Китаю буде високим, китайська економіка зазнала величезного удару, і купівельна спроможність громадян Китаю різко впала. Будь-яка можливість продати бізнес чи нерухомість в обмін на значні інвестиції за кордон випаровується.

У Великобританії минулого року 360 людей скористались її відносно дорогою золотою візою – 2 мільйони фунтів стерлінгів для візи для інвестора першого рівня, – але відповідно тисячі подали заявки на отримання громадянства інших європейських країн до Brexit.

Програма громадянського інвестування на Кіпрі існує з 2002 року, але до 2013 року інвестори повинні були запропонувати щонайменше 10 мільйонів євро для отримання кіпрського паспорта.

Після занепаду економіки під час світової фінансової кризи, Кіпр знизив мінімальну інвестиційну вимогу до 3 млн. євро в 2013 році, а потім знову до 2 млн. євро у вересні 2016 року.

Програма стала однією з найпопулярніших та найпривабливіших для інвесторів із високим рівнем власного капіталу у всьому світі. Загальна сума грошей, вкладених за схемою, досягла приблизно 6,64 млрд євро між 2013 та 2018 роками, що вважається суттєвою для економіки Кіпру.

Кіпр – одна з трьох країн, разом з Мальтою та Болгарією, що пропонують паспорти за інвестиції. 

Подібно до інших схем у всьому світі, більшість інвесторів на Кіпрі придбали нерухомість, яка підтримала цей ринок і допомогла Кіпру подолати фінансову кризу в 2013 році.

Директор напрямку податкового консалтингу та регіональний координатор у Baker Tilly Klitou and Partners на Кіпрі Саввас М. Клітоу, каже, що кіпрська програма, хоча і під впливом COVID-19, була підтримана вже існуючими драйверами, включаючи британців, які бажають підтримувати зв‘язок з ЄС після Brexit, і кіпріоти, які живуть за кордоном, бажаючи зберегти громадянство своєї країни.

«Brexit призвів до перерозподілу підприємств у секторі судноплавства з кількома судноплавними компаніями, які створили дочірні компанії на Кіпрі та перенесли частину свого бізнесу, щоб продовжувати користуватися перевагами, що надаються державою-членом ЄС», – сказав пан Клітоу.

Також спостерігається рух керівників інвестиційних фондів з Великобританії,  особливо у випадку невеликих фондів, тому що вартість створення та управління інвестиційним фондом на Кіпрі є значно нижчою порівняно з Ірландією та Люксембургом.

«У той же час опосередкованою вигодою від Brexit є той факт, що багато кіпріотів, які постійно проживають у Великобританії і не мають кіпрського громадянства, протягом останніх років поспішили забезпечити його».

Кіпр уникнув багатьох докорів щодо схем інших країн, які, як стверджується, були зловживані міжнародними злочинними бандами для відмивання грошей та незаконного переміщення капіталу.

Пан Клітоу каже, що існує ризик для репутації країни від можливого зловживання схемами, проте Кіпр завдяки рівню регуляторного нагляду, добре йому протистоїть.

«Гарантії вводяться з моменту створення схеми і часто оновлюються, щоб уникнути зловживань», – пояснює пан Клітоу.

Зовнішні консультанти з-за кордону були залучені для проведення ретельних перевірок всіх заявників, і ще було посилено процесом скасування громадянства для тих, хто зловживав схемою та не відповідав встановленим вимогам.

«Через характер цільової групи інвесторів, що включає осіб з високим рівнем чистого багатства, інвестиційна програма несе високий рівень ризику при обробці заявки. Є єдині перевірки належної ретельності (які проводяться банками та спеціалістами, що мають ліцензію), і особлива увага приділяється усуненню всіх ризиків можливого відмивання грошей, коли багатство та кошти перевіряються під час аудиту».