Експерти прогнозували економічну кризу у 2019 році, але розвинені країни змогли втриматися самі та втримати всіх. Хоча зростання світової економіки було найнижчим за останні 10 років — 2,3%, та 2020 рік приніс із собою те, чого ніхто не міг передбачити, — пандемію. І якщо раніше вкрай негативні прогнози свідчили про гальмування світової економіки до 1,8%, тепер звучить цифра 1,5%

Країни вводять карантин та зачиняють кордони, що створює кризу попиту та пропозиції 

Багато компаній у всіх країнах світу були змушені припинити роботу через карантин. Здавалося б, ті, хто може працювати віддалено, — щасливці. Але пощастило їм лише в тому, що вони не простоюють. Все ж на них чекають такі проблеми, як і на інших: кризи попиту та пропозиції. Тобто товарів та послуг вже почали та будуть ще менше і виробляти, і споживати. 

Фондовий ринок впав найбільше за останні 17 років

Він відображає лише загальний настрій капіталу, але по динаміці на фондовому ринку можна сказати, чи буде економіка зростати, чи стагнувати. 

Через те, що в Україну майже не інвестують (прямі іноземні інвестиції до кризи складали $767 на душу населення), ми мало залежимо від фондових ринків. У нас інше слабке місце. Ми експортуємо метал та пшеницю — сировину, ціна якої під час економічної кризи падає

Ніхто не може зробити точні прогнози, тому що подібної ситуації у світовій історії не було

Наразі точно спрогнозувати, наскільки все просяде, неможливо. Прогнози, які були до початку епідемії та на її початку, значно різняться з фактичними даними.

Хоча біржа поводиться типово: топить сама себе. Всі намагаються скинути акції, поки вони не стали зовсім дешеві, чим пришвидшують їх здешевлення. 

А ось урядам країн доводиться шукати кардинально нові шляхи стимулювання економіки. Наприклад, США планує роздати населенню по $1000, щоб зменшити наслідки карантину та стимулювати споживання. Це може бути суперечливим рішенням, але водночас воно є безпрецедентним для країни.

Економіка всіх країн світу взаємопов’язана, тому падіння попиту в одній країні викликає падіння виробництва в іншій

Своєю чергою падіння виробництва викликає падіння попиту — через зниження доходів населення та зниження споживання. І так все рухається по спіралі донизу. Поки що навіть негативні сценарії показують, що економіка світу буде зростати, але дуже повільно. США та Європа майже стоятимуть на місці, проте Китай буде продовжувати зростати, хоч і уповільниться. ВВП України впаде на 4-9% — залежно від строків карантину.  

Водночас криза — це нові можливості для тих, хто зможе швидко переорієнтуватися та зрозуміти, що потрібне людям зараз та що буде потрібне після завершення карантину. Надзвичайного поширення набувають онлайн-сервіси, інструменти, які допомагають працювати дистанційно, освітні курси, сервіси доставки. Також у будь-які часи людям потрібно їсти, одягатися самим та вдягати дітей.

І люди, і компанії замисляться над тим, як скоротити витрати та оптимізувати свою діяльність, як знайти ризики та уникнути їх. Тому фінансові консультації теж матимуть попит. 

Тож підприємцям варто пошукати, як можна переорієнтуватися, вийти на новий ринок, створити нові онлайн-продукти й організувати доставку офлайн.

Український уряд також не кидає бізнес напризволяще і намагається допомогти: зокрема впроваджує фіскальні та кредитні послаблення. Але на нас все одно чекає дуже велике падіння, яке може сягнути рівня кризи 2015 року.