Вигорання на роботі — популярна тема, і для цього є всі підстави. Люди звідусіль незадоволені своєю роботою. Вони не відчувають себе залученими, тому що робота, якій вони присвячують життя, стає все більш безглуздою. 

Скільки людей відчувають себе виснаженими на роботі? Дослідження, проведене в Gallup у 2018 році серед 7 500 штатних співробітників, показало, що 23% дуже часто або завжди відчувають, що перегоріли, а ще 44% — іноді. Крім того, майже 40%  працівників настільки вигоріли, що перебувають на межі звільнення.

Фактично вигорання стало настільки поширеною проблемою, що це вже офіційний діагноз. Всесвітня організація охорони здоров’я нещодавно класифікувала вигорання в 11 перегляді Міжнародної класифікації хвороб як “синдром, що виникає в результаті хронічного стресу на робочому місці”.

За даними ВООЗ, для вигорання характерне “почуття виснаження або виснаження енергії; стан підвищеної відстороненості або почуття негативізму або цинізму, пов’язані з роботою; зниження професійної ефективності”.

Так що ж сприяє цій хворобі і що ми можемо зробити, щоб пом’якшити її наслідки?

Походження вигорання

Перевтома

Понаднормова робота, залученість у надто багато проєктів або просто надмірне вкладання своєї обмеженою енергії в роботу — це, можливо, найпоширеніші причини вигорання. Якщо ви відчуваєте себе виснаженим або не можете вплинути на робоче навантаження, можливо, саме час трохи відпочити і відновити свій енергоресурс, перш ніж недолік енергії серйозно вплине на якість вашого життя.

Відсутність кар’єрного зростання

Іноді в бізнесі виникає застій, і в результаті перспективи просування можуть повністю вичерпатися. Коли це відбувається, незабаром може трапитись перевтома. Якщо ви відчуваєте, що ваша кар’єра в застої — ви застрягли в ролі, яка вам більше не потрібна, в організації, яка більше не зростає. Все це може викликати почуття образи, цинізм і негатив.

Дисфункційна динаміка робочого місця

Токсичне робоче середовище також може дуже швидко призвести до масового вигорання серед співробітників. Якщо ви маєте справу з офісним хуліганом, менеджером-жінконенависником або іншими токсичними колегами, важко залишатися зосередженим або вірити в місію компанії. І якщо ви вкоренилися в цій культурі і немає способу відокремити негатив від позитиву — досить скоро він може поглинути вас.

Дисбаланс між роботою і приватним життям

Коли офісне життя починає втручатися в особисте і впливати на ваші стосунки з друзями та коханими, ви можете відчути наслідки вигорання. І якщо вам не вдається домогтися балансу між роботою та особистим життям, тоді скористайтеся можливістю управляти стресом таким чином, щоб робота не стала проблемою в збереженні сім’ї та особистих відносин.

Одноманітність

Ви виконуєте одні й ті ж чотири завдання щотижня в обов’язковому порядку? Монотонна рутина пригнічує і зрештою впливає на те, як ми оцінюємо свою роль по відношенню до цілей організації, в якій працюємо. Тривалі періоди монотонності разом з відсутністю варіацій та іншими робочими проблемами можуть призвести до швидкого виснаження.

Відсутність результатів

Коли ви виконуєте роботу і намагаєтеся досягти певного результату, але або не в змозі виправдати очікування чи просто не можете адекватно оцінити вплив своєї роботи на бізнес, це може призвести до відчуття, що ваша діяльність не має значення. Ви не бачите належних результатів своєї праці, і це також стає основною причиною вигорання.

Симптоми вигорання

Як уже згадувалося вище, вигорання на сьогодні офіційно класифікується як синдром і має свій власний набір симптомів:

 • Фізичне та емоційне виснаження
 • Цинізм по відношенню до своєї роботи/компанії/ролі/галузі
 • Віддалення або відчуження від пов’язаної з роботою діяльності
 • Головні болі та/або захворювання шлунково-кишкового тракту
 • Зниження творчої активності
 • Депресія
 • Біль у грудях
 • Підвищена чутливість до хвороб
 • Проблеми зі сном
 • Відсутність правильного режиму харчування

Деякі ознаки емоційного плану, що вказують на те, що у вас наростає вигорання, також можуть містити наступне:

 • Відчуття, що кожен день поганий
 • Турбота про вашу роботу або сімейне життя здається марною тратою сил
 • Ви постійно виснажені
 • Більша частина вашого дня присвячена виконанню завдань, які ви вважаєте нудними або гнітючими
 • Вам здається, що все, що ви робите, не має значення чи не цінується

На відміну від стресу, вигорання — це порожнеча: почуття апатії, знемога, відсутність мотивації. Як і депресія, вигорання поглинає повністю, що неминуче при певних умовах, перерахованих вище. Як тільки ви розумієте, що перебуваєте в цьому стані — здається, ніби немає виходу. Трапляється, що люди просто перестають намагатися повернутися в потрібне русло, що часто призводить до катастрофічних наслідків. Як цього уникнути і пом’якшити вигорання?

Кроки, які ви можете зробити

Соціальна підтримка

Все, що потрібно — знайти підтримку з боку колег, близьких, друзів і навіть свого керівника. Зверніться до близьких вам людей і дайте їм зрозуміти, як ви почуваєтесь. Якщо це колега, пам’ятайте про те, що не потрібно виливати на нього потік свого негативу — вигорання може бути заразливим.

Насправді вам навіть не потрібно говорити про те, що саме дратує вас в роботі. Часто процес встановлення відносин з колегами може дати вам нове уявлення про проблеми. І пам’ятайте: ви не настільки самотні, як думаєте.

Знайти сенс поза роботою

Якщо робота починає заміщати ваше особисте життя і негативно впливає на інші її аспекти, прийшов час зосередитися на тому, що вас цікавить крім роботи, замість того, щоб занадто багато думати про джерело негативу. Займіться гончарством або навчіться ремонтувати велосипеди. Виберіть справу, яка вам до душі! Мета — знайти цінність поза роботою. Це означає зосередитися на діях, які приносять вам радість і надають сенс. Пошук цих дій означає визнання того, що ваша робота не визначає вас, що у вас є інші інтереси і пріоритети, які врешті-решт будуть набагато кориснішими для здоров’я. Вам просто потрібно з’ясувати, які саме.

Не можна легковажно ставитися до теми вигорання на роботі. Якщо ви відчуваєте незадоволеність, спустошеність через роботу, не варто з головою пірнати в пошук нового місця. Цим ви лише відкладатимете вирішення проблеми. З’ясуйте причини свого вигорання і вирішуйте їх. Можливо, для цього вам потрібно буде звернутися до професіоналів — не варто боятися цього. І пам’ятайте: ви більше, ніж ваша робота, і ви не заслуговуєте на те, щоб вас поглинув негатив. Адже ви унікальні!

 via

People vector created by freepik – www.freepik.com