Зробили невелику інфографіку, яка допоможе краще підготуватись до угод злиття і поглинання. 

Ринок M&A в Україні

Через угоди M&A щорічно проходять десятки тисяч компаній. Розмір ринку складає понад $2 трлн на рік. Ці угоди підходять як для придбання стартапів вартістю в декілька десятків тисяч доларів, так і для мега-договорів вартістю в десятки мільярдів доларів (в 2020 році таких було укладено 26).

Український ринок не дуже помітний в глобальному масштабі. В 2020 році він майже досяг відмітки в 1 мільярд доларів, було укладено 69 угод, найбільша — продаж 51% контейнерного термінала ТІС інвестору з ОАЕ.

M&A ринок в Україні

Типи угод

Перебудова структури власності під час злиття чи поглинання відрізняється різноманіттям. Ми показуємо лише частину можливих варіантів. Будь-який має право на життя, якщо в підсумку залишається економічна доцільність, а рівень ризиків залишається на прийнятному рівні. Водночас необхідно розуміти, що складна багаторівнева угода вимагатиме більше зусиль, професійності і грошей від зацікавлених сторін.

Компенсації власникам компаній, що проходять через угоди M&A так само можуть бути різними. Часто це гроші, акції компаній, окремі активи, опціони. Хто, що і як отримає в підсумку реалізації договору — предмет перемовин. 

M&A формат угоди

Потрібна професійна команда

В 2020 році на світовому ринку M&A було розірвано угод загальною вартістю в 132 мільярди доларів США. Тобто компаній дійшли до попередніх домовленостей, але не фіналізували їх та отримали фінансові втрати. Уникнути цього допоможе професійна команда менеджерів з боку компанії і незалежні консультанти, які разом пройдуть шлях від ідеї і попередніх перемовин до підписання остаточного договору і контролю за його виконанням. Консультанти не тільки допомагають юристам, фінансистам і менеджерам підприємства. Своєю репутацією вони зв’язують команди, які працюють над угодою в окремих компаніях, адже частина даних може бути конфіденційною і повний інформаційних контакт між ними на попередніх етапах неможливий. 

M&A команда.png

Процес угоди М&A, звичайно, починається з пошуку партнера і оцінки того, яку цінність він може принести компанії або бенефіціарам. Далі все як в багатьох комерційних договорах — перемовини, умови, рішення. Крім двох пунктів: due dilligence і отримання дозволу від регулятора.

Due dilligence — це глибокий аудит підприємства. Перевіряється все,від історії і якості менеджменту до аналізу клієнтів і податкових ризиків. Головна задача процедури — висвітити всі можливі «підводні камені» в компанії-партнері аби посилити власну переговорну позицію або вчасно вийти з перемовин.

Інший важливий етап процесу злиття і поглинання — отримання дозволу регулятора, який здійснює контроль за економічною концентрацією на відповідному ринку. Якщо компанія працює в декільках країнах, можливо доведеться звертатись у відповідний державний орган в кожній з них. В нашій державі необхідним є дозвіл у таких випадках:

— сукупні активи або обсяг реалізації товарів учасників концентрації більші ніж 30 мільйонів євро. Водночас кожний з них має вартість активів або продажі в Україні більші ніж 4 мільйони євро (все за останній фінансовий рік)

— один з учасників концентрації має обсяг реалізації товарів більший ніж 150 мільйонів євро, а інший має вартість активів або продажі в Україні більші ніж 8 мільйонів євро (все за останній фінансовий рік). 

Як відбувається робота над угодою

M&A процес підготовки

Повну інфографіку можна подивитись нижче

Якщо ваша компанія збирається розпочати переговори щодо укладання контракту M&A, зверніться до спеціалістів Baker Tilly, які будуть супроводжувати вас на всіх етапах угоди.