Майже половина всіх товарів, які експортує Україна — це продукція агрогалузі та харчової промисловості. Тому внесок агрокомпаній в економіку складно переоцінити. Подивимось, які ж саме холдинги лідирують в галузі, і які в них результати.

Найбільшою кількістю землі володіє Kernel

У компанії 524 тис. га землі. Площа її угідь в 6 разів більше, ніж площа Києва. Однак при цьому виробничі потужності та штат персоналу в Kernel не найбільші серед конкурентів. Зате доходи — істотно вище. 

Основними напрямками діяльності є виробництво соняшникової олії, вирощування зернових культур і кукурудзи.

Найвищий чистий прибуток — у МХП

За 2019 рік компанія заробила на 36,8 млн дол. більше, ніж Kernel. Земельний банк у МХП менше на 144 тис. га, проте співробітників у холдингу в 2,2 рази більше, ніж у найбільшого землевласника. 

Холдинг спеціалізується на курятині, м’ясопереробці та зернових культурах.

Найнижчий чистий прибуток отримав UkrLandFarming

У 2017 році — останньому, коли компанія відкрито публікувала фінансові результати — при доході в 658 млн дол. компанія пішла в глибокий мінус за чистим прибутком. 

Хоча на 2020 рік по земельному банку вона майже наздогнала Kernel, за потужностями трохи перегнала, а за кількістю співробітників залишила його далеко позаду. “UkrLandFarming” робить упор на виробництві яєць, вирощуванні зернових культур і скотарства.

Тільки 2 з 10 компаній мають земельний банк понад 500 тис. га

Це Kernel та UkrLandFarming. Ще три агрохолдинги володіють понад 200 тис. га землі, решта 5 знаходяться в межах 120 —195 тис. га. 

Це досить маленькі земельні банки, якщо порівнювати їх з банками зарубіжних компаній, деякі з яких керують мільйонами гектарів.

Можливо, холдинги почнуть нарощувати земельний банк після того, як з 2024 року набере чинності другий етап закону про ринок землі, який відкриє до нього доступ юридичним особам, і компанії зможуть придбати ділянки у власність, замість того, щоб їх орендувати. З іншого боку, обмеження, прописані в законі, можуть навпаки ускладнити ситуацію.

Наймолодший агрохолдинг з топ-10 — Континентал Фармерз груп

Він з’явився у 2019 році в результаті злиття «МРІЯ Агрохолдинг» та CFG

Об’єднана компанія займається виробництвом картоплі, насіння та зернових культур.

Варто зазначити, що лідери в галузі постійно змінюються. Ще чотири-п’ять років тому цей список виглядав зовсім інакше. Місце в десятці спромоглись зберегти лише три компанії: UkrLandFarming, Kernel та МХП, на той час ще — Миронівський хлібопродукт.

З одного боку це прикро, але з іншого вказує на наявність чесної конкуренції в галузі та на можливість зростати та розвиватись для всіх агрокомпаній.