В Україні високі податки — цією тезою наповнені ЗМІ. Ми часто вважаємо, що віддаємо державі забагато. Доречно, але тут є дві помилки. Перша полягає в тому, що рівень податкового навантаження у нас відповідає середньому в розвинених країнах. Друга: податки — це не віддані гроші, а перерозподіл ресурсів задля досягнення соціальної стабільності, стимулювання економіки, виробництва суспільних благ тощо. Головна проблема не у розмірі ставок податків, а в тому, що податкова і бюджетна системи України не відповідають найкращим світовим практикам.

Податкове навантаження в Україні становить 34% і відповідає середньому в країнах ОЕСР.

Сплата податків в Україні вимагає багато часу

Згідно з даними Світового банку, на те, щоб сплатити податки, персонал української компанії — платника ПДВ витрачає 327,5 години на рік, а ось у Молдові доведеться витратити 181 годину, в БІлорусі 184 години, в Угорщині 277. Фактично українській компанії доводиться кожного робочого дня годину витрачати на розрахунок і сплату податків, а це додаткові витрати на персонал і комунікацію з податковим органом. А ось фізична особа може навіть не знати, скільки грошей сплачує, бо позбавлена необхідності розраховувати і самостійно здійснювати платежі в бюджет у більшості випадків. Це не сприяє фінансовій грамотності й формує безвідповідальне ставлення до сплати податків і витрати бюджетних коштів.

В Україні часті зміни в законодавстві та недосконале податкове адміністрування

У Податковий кодекс України щороку вносяться зміни. Нестабільне податкове законодавство вимагає постійного контролю компаніями і стає на заваді  довгостроковому плануванню й інвестиціям. До того ж додаються складності, які, наприклад, виникали зі своєчасним відшкодуванням ПДВ, та інші проблеми неналежного податкового адміністрування.  

Копіювання західного досвіду не завжди приносить результат

У розвинених країнах досить ефективно працює судова система, а агресивне податкове планування здатне викликати значні проблеми, яких не може уникнути навіть такий гігант, як Google. В Україні корупція, традиції використання офшорних компаній, недосконала судова система часто роблять найкращі практики неефективними. Яка різниця буде для компанії — податок на прибуток чи на виведений капітал, якщо можна сплатити на фірму-одноденку,  отримати готівку — й витрачай як заманеться.

Податки, що збираються, не завжди витрачаються ефективно

Незважаючи на те що податкове навантаження в Україні перебуває на рівні розвинених країн, за показником ефективності державних видатків наша держава посідає лише 113 місце в світі. Добре, що починає працювати реформа децентралізації — на місцях краще знають, як використати кошти. В Європі й світі подекуди запроваджуються бюджети участі — коли мешканці населених пунктів самі вирішують, як витрачати частину бюджету, і такий досвід вже впроваджується й в Україні.   

Податки — це якоюсь мірою плата за недовіру. Держава не вірить в те, що громадянин може забезпечити власну старість, і забирає частину доходу вже зараз через соціальні внески, щоб сплачувати пенсії. Не вірить, що мешканці села можуть домовитись, що потрібно побудувати — водогін чи дитячий майданчик, і забирає частину доходів на утримання адміністрації, що вирішить це питання. Громадяни також не довіряють державі щодо ефективного використання грошей. Накопичувати довіру досить тяжко — людям доведеться вчитися робити заощадження, знати, що таке страхування життя і здоров’я, недержавний пенсійний фонд, як домовлятися між собою, для початку в межах ОСББ і об’єднаних громад. А державі доведеться боротися з корупцією, впроваджувати прозорі механізми збирання і перерозподілу податків, владнання податкових спорів. Якщо все це вдасться, то інвестори говоритимуть про те, що не важливо, які у вас ставки податків, — ваша податкова система зрозуміла і стабільна, а громадяни сприйматимуть податки не як тягар, а як можливість зробити суспільне життя кращим.   

Для тих, хто хоче зробити перші кроки на шляху до податкової грамотності або бажає краще розуміти, які податки існують в Україні та як вони впливають на економіку і життя громадян, ми підготували довідник Tax Guru, який можна завантажити за посиланням.

Довідник підготувало контент-маркетингове агентство Top Lead та аудиторська компанія Baker Tilly за підтримки партнера — юридичної фірми AEQUO Law Firm. Генеральний інформаційний партнер — BusinessViews.