Щоденно слідкувати за технологічними трендами, професійно шукати технології, які можуть зробити компанію більш конкурентною та прибутковою — робота на межі мистецтва. Сьогодні мова буде йти саме про таких людей, тих, хто обіймає посаду CTO (Chief Technology Officer). Ми дамо лаконічне визначення тому, хто такі CTO і які мінімальні функції вони мають виконувати.
Отже, CTO — топменеджер, задача якого створювати додану вартість для компанії із суми технологій, що є доступними на ринку. Що це означає?
CTO — посада топ рівня
Chief Technology Officer — це провідник для інших топменеджерів в світ новітніх технологій. Звичайно, таку роль можуть відігравати сторонні консультанти, але це радше варіант для компаній, що реагують на тренди, а не випереджають їх, або для тих бізнесів, які мають консервативне відношення до інновацій. Водночас CTO це більше ніж досвідчений інженер — це технологічний лідер фірми, людина яка працює з технологіями на стратегічному рівні.
CTO має створювати додану вартість для компанії
Chief Technology Officer — не IT-ерудит і не людина, яка збирає в голові колекцію технологій. Діяльність CTO має створювати додану вартість. Наприклад, знайти і запропонувати технологію, яка надасть нові можливості для компанії, сформувати команду для її запровадження і спільними зусиллями втілити її. Або навпаки, відмовитися від модернізації інфраструктури, якщо вона не буде підходити до вже реалізованих технологічних рішень і не дасть суттєвого ефекту. CTO має вміти працювати з бюджетом, розуміти фінансові показники. Часто вимогою до кандидатів на цю посаду є наявність знань в сферах економіки і фінансів.
CTO має володіти сумою технологій
Мало розуміти, як працює окреме технологічне рішення і як воно може посилити компанію. Важливо усвідомлювати, як різні технології працюють одна з одною, які у них сильні і слабкі сторони, як нівелювати загрози, що можуть виникнути в разі, якщо інновацію буде запроваджено. CTO має вміти робити це, а ще масштабувати своє бачення технологічного розвитку від рівня підприємства в цілому до окремого продукту або послуги. Важливо розуміти, що людина, яка достеменно володіє якоюсь технологією, в якості CTO може стати лобістом одного рішення, і це може обмежити розвиток компанії.
Особливий випадок. CTO в стартапі — творець продукту
В стартапі CTO відіграє іншу роль. Його функція — створити продукт за допомогою технологій, якими він володіє. Наприклад, написати програму, сформувати необхідну інфраструктуру, запустити її в роботу, знайти помилки і в разі необхідності швидко адаптувати все це під потреби споживачів. Зробити цю роботу має невелика команда під керівництвом CTO (адже бюджет у стартапів зазвичай обмежений) або сам CTO самотужки. Зазвичай такий спеціаліст отримує частку в стартапі або опціон, адже його роль на першому етапі є критичною.
Отже, CTO “живе” в технологічних трендах, володіє знаннями про фінанси та одночасно глибоко володіє IT, вміє працювати на рівні топменеджерів, здатен створювати і надихати команди висококваліфікованих фахівців. Це мінімум, який треба від нього вимагати. Знайти таких людей складно, адже кваліфікація і досвід потрібні специфічні, а IT-індустрія в Україні досить молода. Тому приймаючи рішення про пошук такої людини, поміркуйте, чи вона дійсно вам потрібна та чи не можете ви “виростити” її з когось в колективі.