Угода про Асоціацію з ЄС набула чинності. Що чекає саму перспективну галузь економіки України – сільське господарство?
В останні 5 років експорт продукції АПК і харчової промисловості в ЄС збільшується за всіма категоріями. Починаючи з 2009 року, весь експорт з України в ЄС зріс в 2 рази. Третина експорту займають продукти сільського господарства і харчової промисловості. При цьому помітну частку в імпорті ЄС становить українська продукція рослинництва (6%) і рослинних жирів (5,3%).
Фахівці Baker Tilly підрахували, скільки зекономлять аграрії і виробники харчової промисловості від експорту своєї продукції в ЄС в 2014-2019 рр. Вступ до Зони вільної торгівлі з Європейським союзом дозволить українським експортерам щорічно економити € 487 млн. за рахунок відсутності мита. При цьому аграрії (експортери сх продукції) зможуть, за підрахунками Baker Tilly, заощадити 330 млн. євро. Зокрема, експортерам кукурудзи до 2019 року вдасться заощадити 61,1 млн. євро, а виробникам плодових соків – 36,8 млн. євро.
Методологія. Для підрахунку економії використовувався реальний обсяг експорту продукції АПК за 2013 рік та існуючі ставки імпортних мит ЄС. Угода про ЗВТ передбачає нульові ставки імпортних мит в ЄС (для українських товарів), проте для деяких товарів (кукурудза, мед, соки) вони будуть нульовими тільки в рамках квот. В апендиксі до угоди про асоціацію є графіки, що описують, як ці квоти будуть рости. Відповідно буде зростати і економія аграріїв від поставок більшої кількості товару за нульовим митом. У той же час для ряду товарів (соєві боби, насіння ріпаку) ставки мит і так нульові, отже встановлення ЗВТ ніяк не змінить ситуацію.
Наша інфографіка показує поточний стан торговельних відносин України та Європи, а також візуалізує ті можливості, які отримують українські експортери в найближчому майбутньому.