На засіданні Кабінету Міністрів України, що відбулося 23 травня 2018 року, Міністр фінансів Олександр Данилюк попередив, що Європейський союз може ввести проти України економічні санкції в разі непідписання Багатосторонньої конвенції щодо заходів з протидії зловживання міждержавними угодами з оподаткування (далі – MLI).

«Ми маємо підписати угоду до 28 червня – багатосторонню конвенцію про виконання заходів, які стосуються угод про оподаткування. Відповідні рішення були прийняті Кабінетом Міністрів ще у грудні минулого року. Я все ще очікую повноважень, які дадуть мені можливість це підписати» – зазначив Олександр Данилюк. Він також нагадав, що MLI має бути ратифікована Верховною радою до кінця 2018 року, інакше Україна може потрапити до офшорного списку ЄС.

MLI є 15 кроком Плану дій BEPS. Підписавши та ратифікувавши MLI Україна одночасно також виконує Кроки 6 та 14 Плану BEPS, які входять до мінімального стандарту Плану BEPS та є обов’язковими до виконання Україною.

Нагадаємо, MLI являє собою перший документ такого роду, що дає державам можливість перенести результати проекту заходів ОЕСР/G20 в частині плану BEPS в свої двосторонні податкові угоди (Конвенції). Таким чином, останні можна буде скоригувати та зміцнити, не проводячи виснажливі двосторонні переговори, які, в деяких випадках, можуть затягуватис на десятиліття.

Конвенція MLI складена таким чином, що держави-учасники вибирають самостійно набір застосовних статей. При цьому існує, так званий, мінімальний стандарт приєднання, зокрема, положення про зловживання угодами і положення про врегулювання суперечок.

Україна має намір внести зміни до наступних статей Конвенцій:

– преамбула;

– запобігання неправомірному застосуванню Конвенцій;

– доходи від відчуження акцій або прав участі суб’єктів господарювання, вартість яких одержується здебільшого від операцій з нерухомого майна;

– протидія зловживанню через постійні представництва, розташовані у третіх юрисдикціях;

– штучне уникнення статусу постійного представництва шляхом:

  • агентських домовленостей та подібних стратегій;
  • звільнення конкретних видів діяльності від оподаткування;
  • розділення контрактів.

– визначення особи, тісно пов’язаної з підприємством;

– процедура взаємного узгодження.

Внесення відповідних змін до діючих Конвенцій можливо лише за умов, якщо перелік та зміст зазначених змін будуть погоджені обома країнами між якими укладені ці Конвенції.

14 травня 2018 р. на сайті Минфину було опубліковано Презентацію із роз’ясненнями щодо MLI та очікуваних змін до Конвенцій про уникнення подвійного оподаткування.

MLI має запрацювати вже з 01 липня 2018 року. Це дата імплементування MLI першими країнами: Австрія, Острів Мен, Джерсі, Польща, Словенія.

Дата вступу MLI у силу – 1 січня року, наступного за роком, в якому MLI буде ратифікована першими п’ятьма країнами, що на практиці швидше за все означає 1 січня 2019 року.