Україна все ще залишається енергозалежною країною — наша атомна енергетика, яка дає половину електроенергії, працює виключно за рахунок імпортного палива. Саму енергію ми використовуємо не надто ефективно, а відсутність розвиненого енергоринку не приваблює інвесторів.
Без Росії та Швеції в Україні не працюватимуть АЕС, які дають половину електроенергії
Більше половини електроенергії ми виробляємо з ядерного палива, яке імпортуємо зі Швеції та Росії через відсутність в Україні заводів зі збагачення урану. За перше півріччя 2017 року 51% ядерного палива ми придбали у Швеції у компанії Westinghouse. Інші 49% були придбані у РФ. Російське паливо обійшлося дорожче — 101,6 тонна коштувала $131,1 млн, в той час як 105,7 тонн шведського — $82,7 млн.
Із імпортом газу справи кращі — ми імпортуємо лише третину: у Польщі (82%), Словаччини (9%) та Угорщини (9%). Решту складає власний видобуток. Схожа ситуація і з вугіллям — власне виробництво покриває 73% від необхідного, тому інші 23% ми купуємо в Росії (50,2%), США (27%) і Канаді (8,7%). Головними постачальниками нафтопродуктів для України є Білорусь (53%), РФ (23%) та Литва (8%).
В Україні достатньо запасів корисних копалин для власного споживання
Українські запаси вугілля складають 34,4 мільярди тонн — при нашому нинішньому споживанні цього вистачить на 834 роки. Газу в нас не так багато — всього 600 мільйонів кубічних метрів. Проте навіть із цією кількістю ми зможемо відмовитися від імпорту та обходитися власним видобутком, якщо збільшимо його. Згідно з планами уряду, це має статись після 2020 року. Для цього необхідно збільшити інвестиції в газовидобувну галузь.
Ми втрачаємо 80% сгенерованої електроенергії
Приблизно 30% електроенергії Україна виготовляє з вугілля, 63% — з урану та ще 7% — з інших джерел. Проте через застаріле обладнання до споживачів доходить всього 20% від початкової генерації.
В Україні з’являється енергетичний ринок
Для створення конкурентного енергетичного ринку в 2015 році були прийняті закони “Про ринок газу” і “Про ринок електроенергії“. Поки що вони не почали діяти на повну, але ринок газу для промисловості вже не є монопольним.
ЄС розвиває альтернативну енергетику і згортає атомну
Європейський союз і Україна майже однаково використовують вугілля для виробництва електроенергії — від нього складно відмовитися через його доступність. Проте, щоб наносити менше шкоди екології, ЄС вирішив розвивати відновлювальну енергетику — сьогодні вона дає йому 18% від всієї спожитої електроенергії. В цей же час Україна продовжує експлуатувати АЕС, не розвиваючи альтернативну енергетику — вона в нашій структурі виробництва електроенергії займає лише 1%.
Україна цілком може стати енергонезалежною країною. Для цього ми маємо більш економно ставитися до використання наших енергоресурсів, створити конкурентні умови на ринку енергетики та залучити в цю галузь інвестиції. З їх допомогою ми зможемо модернізувати наше обладнання та збільшити вироблення енергії з відновлювальних джерел.
Довідник підготувало контент-маркетингове агентство Top Lead за підтримки екпертів із Американської торговельної палати в Україні та партнерів: юридичної фірми AEQUO Law Firm, компаній ДТЕК, Bosch Україна, Henry-Bleyzer.
Аналітичний партнер — Business Views. Інформаційні партнери: компанія “Нафтогаз України”, інформаційне агентство “Інтерфакс-Україна”, інформаційно-аналітичне видання “Енергореформа”.