Ринок страхування перестав падати та наразі демонструє позитивну динаміку. Проте, у зв’язку з інфляцією, наявного зростання недостатньо, щоб повернути втрачені за кризові роки обсяги. Для додаткового поштовху ринку необхідні очищення від недобросовісних гравців, більша увага збоку фінрегуляторів та зменшення державної присутності в деяких напрямках страхування.

Страховий ринок складає всього 1% ВВП


Signing contracts

У 2017-му український страховий ринок зріс на 30% після складних 2014-2016 років. Проте потенціал для зростання залишається дуже великим — галузь страхування в Україні складає всього 1% ВВП, тоді як в інших країнах Східної Європи — 3-4%, а Західної — 7%. Реалізувати його допоможуть висока кількість населення, широкий спектр виробничих та сервісних галузей, експорт та великий ринок ритейлу — в кожній з цих галузей є незайняті страхуванням ніші. Наприклад, у нас слабо розвинуте медичне та аграрне страхування, страхування майна та професійної відповідальності, а пенсійне страхування взагалі відсутнє.

Number of insurers

Розвиток вимагає якісних змін

Для розвитку нових напрямків страхування необхідно очистити ринок від недобросовісних гравців, як це було із банківським сектором, та привабити на нього міжнародних інвесторів. Здійснення обох сценаріїв залежить від того, чи створить держава сприятливе правове поле для страхового ринку.

Звільнити ринок від компаній-пустишок, що реально не здійснюють страхової діяльності, можна шляхом аналогічного до очищення банківського сектору підходу — висувати страховим компаніям вимоги до рівня ліквідності, платоспроможності та мінімального капіталу, що допоможе виконувати зобов’язання навіть в кризові часи. Головна роль в цьому процесі належить регуляторові, який повинен ефективно стежити за достатністю сформованих резервів для майбутніх зобов’язань.


Financial indicators

Сектор автострахування — особливо болюче місце

На ринку обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності автотранспорту варто перейти до онлайн-полісу, коли останній видається разом з номером з центральної бази даних автоматично. Це зменшить кількість підроблених полісів та допоможе уникнути ситуації, коли страхові компанії зачиняються, проте не повертають поліси, які потім потраплять на ринок. Загалом же в цьому секторі страхування треба вирішити проблему, коли клієнт орієнтується не на репутацію компанії, а на дешевизну полісу, навіть якщо його видає не надто надійний гравець.

What is insured in Ukraine

Соціальні функції повинні стати турботою страховиків

Іншим важливим кроком для зростання страхової галузі має стати перехід частини соціальних функцій від держави до страхувальників. Перш за все це стосується медичного та пенсійного страхування, а також страхування професійної відповідальності — коли помилка менеджера максимум призводить до його звільнення, а не до банкрутства всієї компанії. Це захистить користувачів послуг від шкідливих дій менеджменту та дозволить позбутися чисельних перевірок та контролюючих органів. Крім того, бізнес має отримати можливість самостійно обирати страхувальника від нещасних випадків на виробництві замість державного фонду.

insurance payments

Україна стала на шлях європеїзації та вибудовування економіки за західним зразком. Для підвищення росту економіки держава має передавати свої функції приватним гравцям та прискіпливо стежити за тим, щоб вони дотримувалися норм. Самі ж норми мають сприяти прозорості та конкурентності ринків, а не створювати на них прогалини для схем.