Відповідно до звіту Міжнародного енергетичного агентства, підвищення енергоефективності дозволило зменшити витрати людей на оплату енергії, затримати темпи зростання викидів та підвищити безпеку енергетичних систем. Проте сьогодні розвиток енергоефективності став заручником застарілих регламентів. Навіть більше — темпи прийняття нових сповільнилися настільки, що загрожують не просто зупинити розвиток енергоефективності, а й відкинути його назад.

Енергомісткість світової економіки продовжує зменшуватись

Енергомісткість — кількість енергії, необхідної для виробництва однієї одиниці ВВП. Протягом 1970-2010 років цей показник знижувався у середньому на 1,3%. Проте з 2010-го середній темп його зниження збільшився до 2,1% на рік, склавши в 2016 році 1,8%. Найбільших успіхів внаслідок раніше прийнятих регламентів з енергоефективності у цьому досяг Китай. Без нього світова енергомісткість у 2016 році зменшилася б всього на 1,1%.

Зниження світової енергомісткості означає, що світ може виробляти більше ВВП на одиницю споживаної енергії — бонус за енергоефективність, що в 2016 році склав $2,2 трильйона. Це вдвічі більше за економіку Австралії.

energy efficiency 1

Енергоефективність змінює всю енергетичну систему

Завдяки заходам з поліпшення енергоефективності, що впроваджувалися з 2000 року, у 2016 році світ використав на 12% менше енергії — те ж саме, що додати ще один Європейський Союз на світовий енергетичний ринок. Покращення енергоефективності серед країн-членів МЕА призвело до піка споживання енергії у 2007 році та подальшого падіння до рівнів, небачених з 1990-х років.

energy efficiency 3


Енергоефективність посилює енергетичну безпеку

Завдяки поліпшенню енергоефективності з 2000 року країни-члени МЕА зекономили в 2016-му $50 мільярдів на імпорті енергії. Без цього Японія, наприклад, імпортувала б у 2016 році на 20% більше нафти, а газу — на 23%.

energy efficiency 4

Підвищення енергоефективності на імпорт газу було особливо вираженим у Європі. Найбільші газові ринки Європи — Німеччина та Великобританія — у 2015 році зекономили обсяг газу, що дорівнює третині його європейського імпорту з Росії.

energy efficiency 5

Енергоефективність також покращила короткострокову енергетичну безпеку шляхом зниження пікового щоденного попиту на газ. Без неї Великобританія та Франція додатково потребували б 240 мільйонів кубометрів газу у періоди пікового попиту.

Підвищення енергоефективності зменшило витрати домогосподарств на енергоносії

Збільшення енергоефективності з 2000 року зберегло домогосподарствам у ряді великих економік $300 мільярдів. Наприклад, у 2016 році мешканці Німеччини, Франції та Великобританії у середньому заплатили за енергію на $400 менше, ніж якби енергетична ефективність не була покращена.

Енергоефективність також допомагає заощаджувати країнам, що розвиваються.  Наприклад, у 2016 році китайські домогосподарства у середньому витрачали б на енергоносії на 25% більше, якби не інвестували в енергоефективність.


energy efficiency 9


Зростає енергоефективність промислового виробництва

У період з 2000 по 2016 роки споживання енергії на одиницю продукції у промисловому секторі скоротилося майже на 20%. У енергомістких галузях промисловості, таких як виплавка алюмінію та виготовлення цементу, внаслідок швидкого розширення виробничих потужностей зростає середня ефективність. Це пояснюється заміною старих засобів виробництва на нові, набагато ефективніші. Крім того, енергоефективні підприємства мають кращі шанси залучити інвестиції.


energy efficiency 7


Завдяки впливу регламентів та фінансовим стимулам зростає впровадження систем енергетичного менеджменту, які допомагають контролювати споживання енергії та знаходити можливості для підвищення енергоефективності. Кількість виданих сертифікатів ISO 50001 — глобального стандарту з управління енергією, розробленого в 2011 році — зросла до майже 12 тисяч у 2015 році. 85% з них були отримані в Європі.


energy efficiency 8


Сповільнення темпів запровадження нових регламентів з енергоефективності ставить під сумнів майбутні здобутки у цій галузі

Законодавство з енергоефективності у 2016 році розповсюджувалося на 32% використовуваної енергії, що на 1,4% більше, ніж у 2015 році. Таким чином, до 68% енергії й досі не висувається вимог з ефективності. Навіть більше, майже усього прогресу 2016 року було досягнуто завдяки нині чинним регламентам.

Посилення розробки та запровадження нових регламентів має важливе значення для того, щоб зберегти та прискорити поточний рівень енергоефективності. Якщо вимоги чинних регламентів виконуються, уряди мають розробляти та впроваджувати нові, більш амбіційні цілі.

energy efficiency 2

Енергоефективність — це не про вимушені витрати заради примх міжнародних регуляторів. Інвестиції у раціональне використання енергії допомагають окремим компаніям, суспільствам та економікам не тільки заощаджувати гроші, але й отримувати додатковий заробіток. Чим ефективніше країна використовує енергію — тим сильніша її економіка.

via