Ринок праці змістив фокус з роботодавців на працівників. Люди набагато уважніше почали ставитися до вибору роботи і причин, за якими вони вибирають ту чи іншу компанію. За даними сайту пошуку роботи Monster, щонайменше один з п’яти кандидатів, яким ви запропонуєте місце, відхилить пропозицію.


Для залучення і утримання гарних знавців компаніям доводиться змагатися між собою в тому, хто запропонує кращі умови та цікаві додаткові бонуси. На даний момент покоління міленіалів становить основну частину робочої сили, і їх кількість продовжує зростати.


Основними перевагами все ще залишаються оплачуване медичне страхування, оплачувана відпустка та святкові дні, але в той же час деякі роботодавці пропонують інноваційні бонуси.


Ось декілька прикладів цікавих переваг, які можна запропонувати співробітникам.

Автострахування та страхування житла

Страхові внески – дороге задоволення. Відносною популярністю користується пропозиція медичного страхування, але страхування автотранспорту та оселі у вигляді додаткової переваги — це гарний вибір.


Можна використовувати такі страховки замість додаткових премій, в той же час дозволяючи співробітникам економити: часто страхові компанії роблять великі знижки на групові та корпоративні тарифи.

Відшкодування витрат на навчання

Роботодавці повинні інвестувати в розвиток своїх співробітників. Один із способів це зробити – запропонувати компенсацію за постійне навчання. Принцип такий: працівники платять авансовий внесок за навчання в університеті, аспірантурі і на курсах. Коли завершується навчальний рік чи учбова програма, компанія повертає вартість навчання. Це прекрасна мотивація для співробітників постійно вдосконалюватися як професіоналам і відмінний спосіб компаніям утримати хороший персонал.


Якщо у вас велика компанія, ви можете домовитися з навчальним закладом про створення курсу особисто для ваших співробітників.

Юридичні послуги

Необхідність звернутися за юридичною консультацією з особистих питань може виникнути у будь-якої людини. Ви можете надати підтримку у цьому, уклавши договір з юридичною компанією, здатною надати відповіді на питання, що стосуються заповітів, нерухомості, сімейного права, довіреностей, крадіжки особистих даних, боргових зобов’язань і багатьох інших.


Навіть якщо витрати на запит до юриста будуть вираховуватись із заробітної плати, це все одно зручніше, ніж шукати фахівця самостійно з ризиком наштовхнутися на дилетанта.

Страхування здоров’я домашніх тварин

Для України це звучить трохи дивно, але безліч людей обожнюють своїх вихованців і для них — разом з іншими перевагами — це може стати важливим бонусом. Лікування собаки або кішки може серйозно вдарити по бюджету, особливо якщо це серйозне захворювання або операція.


Будівельна компанія Nationwide пропонує працівникам три страхових плани для домашніх тварин, які охоплюють практично всі потреби вихованця в плані охорони здоров’я. Найдорожчі пакети враховують навіть несподівані нещасні випадки і хвороби, рак, захворювання зубів і коригування поведінки.

Довільні бонуси

Замість пропозиції чогось конкретного, що може й не знадобитися співробітнику, завжди є варіант залишити вибір на розсуд самого працівника.


Сюди входить допомога в отриманні кредиту для людей з поганою кредитною історією, фінансування хобі, допомога в придбанні коштовних товарів, додаткові страховки. Ідея в тому, що оплата відбувається разово і повністю за рахунок компанії, після чого віднімається поступово з зарплати співробітника. Такі пільги можна пропонувати як додаткову премію за тривалий термін роботи в компанії.


При практично нульовому фінансовому вкладенні самої компанії, такий бонус допоможе людям знизити рівень стресу і створить в колективі дружню атмосферу.

Україна поступово крокує у напрямку світових тенденцій турботи про працівника

В Україні найпоширенішими способами додаткової мотивації є прості речі: внутрішні корпоративні тренінги, безкоштовні напої, оплата послуг зв’язку та класична медична страховка.


Іноді компанії виділяють фінансування для придбання спеціалізованої літератури для навчання, створення зони відпочинку, оплату проїзду та корпоративне харчування.

Одні з найцікавіших варіантів – машина для приготування попкорну, заняття йогою і сеанси масажу.


Найбільш просунутими в плані корпоративної культури та мотивації у нас є IT-компанії. Вони ж і самі креативні. Компанія EPAM активно просуває акцію “Запроси друга”: за кожного нового співробітника, який прийшов за рекомендацією працівника і успішно завершив випробувальний термін, останній отримує бонуси. Zoom Support організували музичний конкурс, за перемогу в якому учасники отримують місцеву “валюту”. Компанії Provectus і DataArt надають працевлаштування в будь-якій зі своїх філій і допомагають з переїздом.


Звичайно, на тлі таких компаній-монстрів, як Facebook та Apple, що пропонують своїм співробітникам навіть заморозити яйцеклітини, наші компанії виглядають досить скромно, але потенціал до розвитку є, особливо тому що його диктує безпосередньо ринок праці.

Бонуси, навіть дуже круті, не стануть запорукою створення суперпрофесійної команди. Але успішний бізнес не може обійтися без підтримки та відповідального ставлення до співробітників, інвестицій в їх професіоналізм. Люди — це найцінніший капітал, який є у компанії.

via