За підтримки Baker Tilly світ побачило нове видання інфографічного довідника “Агробізнес України”. На 55 сторінках довідника показаний весь агросектор України:

  • скільки і якої продукції виробляє Україна;
  • кому продає сировину і готові продукти;
  • як влаштована інфраструктура галузі;
  • які проблеми існують в секторі.

Чому так важливо знати, як все влаштовано в агросекторі України?

Агросектор залишається однією з найважливіших галузей економіки України. Це третина всього експорту, 17% ВВП і провідні позиції в світі за виробництвом і експортом соняшника, соняшникової олії, ріпака, кукурудзи, ячменю, меду.

Україна — сьома в світі за виробництвом зернових культур

За 2017 рік Україна надала 61 млн т зернових — це 7 місце в світі. Головна експортна культура — пшениця. Її світове виробництво стабільно зростає протягом останніх років, ми посідаємо сьоме місце в світі за її виробництвом і п’яте місце з експорту.


Головна стаття агроекспорту — соняшникова олія

За обсягом агроекспорту перше місце належить пшениці — 18,5 млн тонн, однак найбільший дохід країна отримує від продажу соняшникової олії — $4 млрд. Якщо порахувати, то вийде, що 1 продана тонна соняшникової олії приносить стільки ж, скільки продаж 5,7 тонн пшениці.

Нерозвинена інфраструктура здорожує агропродукцію

Обсяги експорту зростають, а значить, збільшується і навантаження на логістичну систему країни. Основні види транспорту для перевезення агропродукції — автомобільний, залізничний і водний. Зростання частки автомобільного транспорту пов’язане більше з тим, що не розвивається залізничний — старі вагони-зерновози, недостатня їх кількість. Тому виробникам доводиться вдаватися до послуг вантажних автомобілів.

В результаті українські аграрії витрачають на перевезення зерна в порти на 40% більше, ніж аграрії Франції та Німеччини. Втрати на логістиці пшениці і кукурудзи становлять до 1,6 млрд доларів.

Тваринництво в Україні — нерентабельно

На даному етапі тваринництво в Україні — одна з найбільш невигідних галузей в агросекторі. Підвищення цін на корми, ліки та утримання тварин разом зі зниженням купівельної спроможності українців стримують її на досить низькому рівні. Тільки птахівництво і бджільництво мають позитивну динаміку, що пов’язано з тим, що ці продукти затребувані на зовнішніх ринках і йдуть на експорт.

Корупція і політична криза привели Україну на 63 місце в рейтингу харчової безпеки

Незважаючи на те що країна займає провідні позиції в світі за виробництвом агропродукції, вона посідає лише 63 місце в рейтингу харчової безпеки, між Домініканською республікою і В’єтнамом. Причини, через які Україна має таке місце, більше політичні: корумпованість, політична нестабільність, невисокі витрати держави на підтримку сільського господарства. Все це нівелює і доступність продуктів харчування, і їх достатню кількість і високу якість.

Інвестиції в агросектор починають рости

Але за 2017 рік окреслилася тенденція збільшення інвестицій агросектора — як прямих, так і капітальних. В цьому році така тенденція зберігається. У вересні була укладена знакова угода з купівлі агрохолдингу “Мрія”. Компанію, незважаючи на її сильне боргове навантаження, придбала світова агроінвестиційна компанія SALIC.

Новий закон про ТОВ

У червні 2018 року набув чинності Закон України “Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю”, який замінив собою старий Закон України “Про господарські товариства” 1991 року. Протягом року всі ТОВ і ТДВ повинні будуть привести свої статути у відповідність з новим законом та провести державну реєстрацію відповідних змін. Що саме змінилося в новому законі?

Агросектор — це драйвер української економіки, і щоб дізнатися про нього ще більше, завантажте нове видання інфографічного довідника “Агробізнес України”, клікнувши по банеру.


Автор довідника “Агробізнес України” — контент-маркетингове агентство Top Lead та Latifundist за підтримки партнерів: аудиторської компанії Baker Tilly, юридичної фірми Aequo та Credit Agricole Bank. Інформаційний та аналітичний партнер — BusinessViews і Latifundist.