6 листопада 2012 підписано нову Угоду про уникнення подвійного оподаткування між Україною та Республікою Кіпр, що замінює угоду 1982 року, що застосовується для уникнення подвійного оподаткування між Кіпром та СРСР. Нова Угода змінює багато параметрів оподаткування доходів з українських джерел. Багато положень Угоди явно спрямовані на боротьбу з агресивним податковим плануванням. Очікується, що нова Угода набуде чинності після ратифікації в Україні та на Кіпрі і обміну ратифікаційними грамотами, імовірно з 2014 року.

Основні зміни і коментарі до них представлені в таблиці.

Вид доходу / предмет Угоди

Діюча угода

Змінена угода

Коментарі

1

Визначення резидентства компанії

Відсутня

У випадку якщо компанія є резидентом в обох країнах, для цілей Угоди вона буде резидентом в країні, де здійснюється реальне управління.

Чинне законодавство України не дозволяє визнати резидентом компанію, інкорпоровану за межами України. Проте багато країн визначають резидентство і за місцем управління компанією. Якщо в українське законодавство будуть внесені відповідні  зміни, Угода не перешкоджатиме визнанню кіпрської компанії, керованої з України, українським податковим резидентом.

2

Дивіденди

Звільнені від оподаткування

5% ставка застосовується при:

1) статусі  бенефіціарного власника у одержувача;

2) інвестиціях в розмірі не менше 100 тис. євро і володінні не менше 20% української компанії.

При невиконанні будь-якої з цих умов ставка податку складатиме 15%.

Оподаткування дивідендів істотно збільшується для портфельних інвесторів – до 15%, для інших – до 5%. Слід особливо уважно віднестися до питань власності бенефіціара. У багатьох випадках порожні холдингові компанії не будуть бенефіціарними власниками  дивідендів і не матимуть прав на застосування 5% ставки.

3

Відсотки

Звільнені від оподаткування

Ставка 2% застосовується до процентних платежів, за умови статусу бенефіціарного власника  у одержувача. У інших випадках- податок складатиме 15%.

Податковий тягар на процентні платежі через Кіпр зросте. Слід враховувати, що багато фінансових компаній (компанії спеціального призначення в структурах єврооблігацій, фінансові компанії з дзеркальними потоками, що входять і витікають, back- to – back) не буде власниками бенефіціарів відсотків.

4

Ліцензійні і орендні платежі

Звільнені від оподаткування

Ставка 5% застосовується до ліцензійних платежів за використання патентів, торгових марок, ноу-хау, якщо одержувач є власником бенефіціара.

Ставка 10% застосовується до платежів за використання комп’ютерних програм, інших ліцензійних і орендних (лізингових) платежів.

Положення істотно змінить рівень оподаткування лізингових компаній, що використовують Кіпр, а також компаній, що використовують структури платежів за об’єкти інтелектуальної власності.

5

Обмін інформацією

Положення існувало, але не працювало на практиці із-за режиму банківської і професійної таємниці

Нова стаття прямо передбачає що банківська професійна таємниця не може служити підставою для відмови в наданні інформації.

Мотивовані запити українських податкових органів, що зроблені на адресу кіпрських податкових органів і відповідають встановленим правилам, задовольнятимуться. Необхідно виходити з того, що українським податковим органам може бути принципово доступна інформація про структуру власності і бізнесу кіпрської компанії.

 

Висновки та рекомендації
Очікується, що в результаті ратифікації нової Угоди ажіотаж навколо офшорних рис Кіпру спаде і зробить його використання менш політично ризикованим. У той же час оподаткування доходів з українських джерел резидентів Кіпру істотно зросте і податкові ставки за Угодою з Кіпром у багатьох випадках будуть вищі від аналогічних ставок в угодах з іншими країнами (дивіденди та ліцензійні платежі з Угод з Нідерландами, Швецією; відсотки за діючими у відношенні Великобританії та Іспанії Угодами СРСР). В результаті Кіпр перестає бути безальтернативною опцією.

Крім цього, додавання умов про бенефіциарну власнісь, як умови застосування знижених ставок у відношенні дивідендів, відсотків і ліцензійних платежів, робить необхідним аналіз наявності у кіпрських компаній статусу бенефіціарного (або реального) власника таких доходів, а не каналу виведення цих доходів в офшор. В результаті буде необхідно нарощувати присутність на Кіпрі до рівня реальної діяльності, або фактично не мати права користуватися пільгами щодо Угоди. При здійсненні реструктуризації, пов’язаної з підписанням Угод, а також при продовженні використання структур за участю кіпрських компаній, українським та іноземним компаніям слід приділяти особливу увагу наявності в таких діях ділової мети.

Експерти Baker Tilly Ukraine і International Tax Associates мають великий досвід міжнародної структуризації бізнесу з дотриманням вимог законодавства і будуть готові відповісти на Ваші питання з оцінки впливу змін Угоди на існуючі українсько-кіпрські структури та мінімізації виникаючих податкових ризиків.

Рустам Вахітов

Партнер

International Tax Associates B.V.

Олександр Полянський

Партнер

Baker Tilly Ukraine