На прохання країн «Великої двадцятки» Організація Економічного Співробітництва та Розвитку розробила План з протидії розмивання бази оподаткування та виведення прибутку з-під оподаткування – BEPS. Він є логічним продовженням тренду на прозорість фінансових практик, частиною якого є також боротьба з офшорами та уникненням оподаткування. Оскільки Україна хоче займати почесне місце у світовій політиці і економіці, вона також приєдналася до BEPS. Уряд вже розробляє концепцію втілення його у життя.
Якщо у своєму бізнесі ви застосовуєте практики оптимізації податків, вам необхідно перевірити, чи не протидіють вони принаймні тим пунктам Плану, які прийняла Україна. 

Мета BEPS – подолати уникнення оподаткування 

План BEPS розроблений ОЕСР і містить рекомендації по боротьбі з уникненням оподаткування. В рамках Плану розроблено 15 кроків, які покривають різні сфери протидії агресивному податковому плануванню.
Одним з них буде уніфікація договорів про уникнення подвійного оподаткування. Тобто, в усіх країнах-учасницях будуть однакові (більш чіткі і технічно досконалі) правила і стандарти. Положення старих двосторонніх договорів будуть замінені новими. Тому деякі виплати між резидентами цих країн можуть здійснюватися без податкових пільг і почнуть обкладатися податками в тій країні, з якої здійснюється виплата.
Україна частково прийняла план BEPS та розробляє способи його здійснення 
Україна приєдналася до BEPS 1 січня 2017 року. Ми зобов’язалися імплементувати мінімальний стандарт Плану, який включає 4 етапи:
  • боротьба з податковими зловживаннями, пов’язаними з використанням спеціальних режимів оподаткування;
  • уникнення зловживань при застосуванні податкових конвенцій;
  • розкриття інформації про використання схем агресивного податкового планування;
  • збільшення ефективності механізмів вирішення спорів щодо застосування договорів про уникнення подвійного оподаткування між країнами.
За словами голови комітету ВР України з питань податкової та митної політики Ніни Южаніної, для реалізації цих кроків у 2017-му в повинні бути прийняті повноцінні закони. Вони передбачатимуть такі ініціативи:
  • удосконалення процедури контролю за трансферним ціноутворенням і виведенням доходів за кордон;
  • впровадження правил щодо контрольованих іноземних компаній;
  • усунення зловживань в застосуванні конвенцій про уникнення подвійного оподаткування;
  • обмеження витрат за фінансовими операціями з пов’язаними особами;
  • попередження уникнення статусу постійного представництва.
Якщо все піде за планом і закони приймуть у 2017 році, а в 2018-му вони наберуть чинності, то вже в 2019-му нас чекає впровадження автоматичного обміну інформацією між країнами, що приєдналися до BEPS (звіти country by country). Крім того, з 2019 року почне діяти Крок 6 — “Недопущення зловживання пільгами, передбаченими угодами про усунення подвійного оподаткування”. 
У Плані BEPS вказані три напрямки вирішення цієї проблеми. По-перше, рекомендується включати пункти, які декларують намір сторін «уникати можливостей для нездійснення оподаткування шляхом ухилення або відходу від сплати податків». По-друге, в договорах потрібно прописувати обмеження на використання пільг. По-третє, сторони повинні відмовляти в наданні пільг тим юридичним особам, які здійснюють транснаціональні угоди тільки заради отримання податкових переваг.
Наразі уряд затвердив Рекомендації з реалізації Плану дій з BEPS. Також Кабмін постановою від 04.07.2017 р. № 480 затвердив Перелік організаційно-правових форм нерезидентів, які не сплачують податок на прибуток, у тому числі податок з доходів, отриманих за межами держави реєстрації таких нерезидентів, та/або не є податковими резидентами держави, в якій вони зареєстровані як юридичні особи. Він набув чинності 27.07.2017 року, а 14.08.2017. Державна фіскальна служба у своєму листі надала роз’яснення щодо особливостей його застосування. В одній зі своїх публікацій Baker Tilly розповідає про їхню суть
Українському бізнесу необхідно привести свої податкові практики у відповідність BEPS
Дія BEPS відіб’ється в першу чергу на тих, хто проводить транзакції або створює за кордоном компанії з єдиною метою — ухилятися від податків. Тому вже зараз потрібно проаналізувати свої міжнародні фінансові операції та представництва: вони можуть бути визнані такими, що підлягають оподаткуванню. Необхідно змінити їх або підготувати аргументи для суперечок з держорганами. 
Який би ви не обрали шлях, головне — це довести, що одержувач прибутку є його фактичним власником і що він має реальний статус податкового резидента за кордоном. Крім цього, угоди повинні бути обґрунтованими економічно, тобто проводиться в інтересах реального бізнесу, а не просто для зниження податків. Одним словом, суть і форма транзакцій повинні збігатися.
Сьогодні ухилятися від податків більше не в тренді. Провідні країни тепер борються за прозорість бізнесу і за право збирати податки. Те, що Україна приєдналася до цієї боротьби, — позитивний сигнал. У той же час, нам не можна вводити жорсткі податкові правила, як це роблять розвинуті країни, інакше є ризик втечі бізнесу, чого не витримає і без того слабка економіка. На додачу, так нам буде ще складніше залучати інвесторів.
Україна повинна боротися за те, щоб платники податків не ухилялися від їх сплати агресивними і некоректними методами. З іншого боку, нам потрібно йти шляхом зниження внутрішніх податкових ставок, спрощення правил адміністрування податків для того, щоб платити їх в нашій країні дійсно було вигідно.
Так чи інакше, ігнорувати вибір розвинених країн ми просто не можемо — це загрожує закриттям ринків, адже вони блокуватимуть платежі, які не відповідають новим податковим правилам.