Інформаційні технології розвиваються неймовірно швидко — ця індустрія за кілька років обігнала колишніх лідерів за основними економічними показниками. Більше того, високі темпи розвитку демонструють навіть ті компанії, які просто впроваджують технології і не є суто айтішними. В Україні ІТ-індустрія також зростає, проте виглядає дуже скромно навіть у порівнянні з Польщею, що аж ніяк не є світовим IT-лідером.

ІТ — індустрія, що зростає найшвидше

Сьогодні саме технологічний бізнес став “улюбленцем” інвесторів. Традиційні індустрії-лідери з прибутку, капіталізації та доходу — банкінг, промисловість, видобування нафти — за останні десять років поступилися позиціями технологічним компаніям. Наприклад, прибуток нафтового гіганта ExxonMobil за десять років впав на 78%. За цей же період Apple збільшив його на 3322%.  Крім того, приклад Amazon показує, що високих показників досягають не лише виключно ІТ-компанії, а й ті, що застосовують технології у своїй бізнес-моделі.

IT 1

Впровадження технологій перевертає ринок

Здавалося б, важко придумати більш технологічну індустрію, ніж космічна. Проте навіть її можуть серйозно змінити технології. У 2012 на ринку ракетних запусків з’явилася компанія SpaceX, яка запропонувала можливість багаторазового використання ракет. Після запуску ракета-носій повертається на Землю, і нову ракету для нового запуску будувати не потрібно. В результаті споживачі послуг космічної індустрії економлять сотні мільйонів доларів.

Проте головний ефект — цілковита зміна ринку: SpaceX майже в 5 разів зменшила частку Росії та повністю прибрала з нього міжнародну компанію Sea Launch, серед засновників якої були українські “Південмаш” та КБ “Південне”.  

IT 2


Україна — дрібний гравець на світовому ринку IT

$3 мільярди експорту можуть здатися дуже великою сумою, але насправді це рівень таких країн, як Марокко та Коста-Ріка. IT-експорт сусідньої з нами Польщі в 4,5 рази більше — на $16 мільярдів, тоді як у лідерів ринку — на більш ніж $100 мільярдів.

IT 3

Україна бідна та технологічно відстала держава

В Україні дуже низький ВВП, а з ним і витрати на ІТ — на одну людину всього $32. За цим показником ми знаходимося на одному рівні з Індією та Індонезією, проте в них значно більша кількість населення — 1,3 млрд та 261 млн людей відповідно, тоді як в Україні — 42 млн. У Польщі, де населення всього на 4 млн менше, ніж в Україні, ІТ-витрати на одну людину складають $278, що в 8,6 разів більше, ніж в Україні.

IT 4

В 2016-му український ІТ-ринок зріс на 21%

Хоча в цілому ми займаємо незначне місце на світовому ІТ-ринку, в 2016 році наш внутрішній ринок збільшився на 21%. Найбільшу роль в цьому відіграло зростання ринку hardware на 0,3%.

Для більшого росту ІТ-індустрії потрібні інвестиції. Якщо їх не готовий здійснювати приватний бізнес, ініціативу могла би виявити держава. Хоча українська держава зазвичай є поганим інвестором, але зараз в Україні вже є позитивні приклади підтримки ІТ-проектів державою: Prozzoro, iGov, переведення реєстрів на блокчейн та інші.


IT 5

Економіка 21-го сторіччя побудована на технологіях. Колись ресурси нашої країни забезпечували найрізноманітніше виробництво, а обладнання, що їх перероблювало, було одним з найсучасніших. Проте сьогодні головний ресурс — це люди та їх знання. І щоб перетворити цей ресурс на зростання доходів українців, необхідні не верстати та доменні печі, а відповідне бізнес-середовище — таке, що призведе до зростання інвестиційної привабливості України.

В Україні достатньо здібних ІТ-фахівців, які здатні не лише писати код, а й створювати продукти. Залишилось лише побудувати для них привабливе бізнес-середовище, щоб ці продукти створювалися в Україні, а не в інших державах.

Розібратись у IT-індустрії складно. Щоб допомогти нашим клієнтам зрозуміти значення інформаційних технологій для бізнесу, Baker Tilly Україна виступила партнером виходу інфографічного атласу “IT-індустрія України”. Завантажити його можна клікнувши на баннер нижче.

IT

Атлас підготувало контент-маркетингове агентство Top Lead за сприяння аналітичного партнера IDC та партнерів: юридичної фірми AEQUO Law Firm та компаній Baker Tilly і SI BIS. Головний інформаційний партнер — Business Views.