У нашому попередньому порівнянні два роки тому, ми дійшли висновку, що завдяки реформам і дружньому бізнес-клімату менша за Україну Польща змогла досягти набагато кращих економічних результатів та увійти до ЄС, ще більше посиливши свою економіку. Два роки по тому ці висновки залишаються незмінними, хіба що за деякими показниками Україна тільки збільшила своє відставання.

Українці та поляки схожі: у нас однакова структура населення

Ми звикли вважати, що демографічна катастрофа в Україні є наслідком низького рівня життя в країні. Але у більш успішній Польщі відсоток працездатного населення не відрізняється від нашого. До того ж поляки, як і українці, часто виїжджають з країни у пошуках заробітку.

 

Але ВВП Польщі у 5 разів більший за український

Населення Польщі менше за населення України, вони не мають ані “Антонова”, ані “Південмашу”, мають менше чорноземів. Проте валовий внутрішній продукт цієї країни більший у 5 разів. Багато в чому полякам допомогло членство у Євросоюзі: країна отримала доступ до ринків Європи та 65 мільярдів євро дотацій. Але вони домоглися свого права вступити до ЄС, у тому числі завдяки економічним успіхам.

Валовий національний дохід у Польщі також вищий

ВНД — сума всіх товарів і послуг, вироблених протягом року на території держави (тобто ВВП), плюс доходи, отримані громадянами та організаціями держави з-за кордону, мінус доходи, вивезені з неї іноземними громадянами та організаціями. Тобто доходи, отримані українцями з-за кордону, враховуються у ВНД України, а доходи іноземців в Україні — ні. За цим показником Польща нас також перевершує. При чому з 2014-го цей показник зменшився для України на 16 мільйонів доларів, в той час як для Польщі він зріс на 90 мільйонів доларів.

 

У розрахунку на душу населення дистанція між країнами ще більша.

Україні допомагають мігранти, але дохід на душу населення у Польщі все одно вищий

Перевага ВНД над ВВП означає, що Україна отримує частку доходів з-за кордону. Зазвичай таке буває у розвинених країнах, які дають гроші у борг чи скуповують акції. У нашому випадку все простіше — це перекази українських заробітчан. Польський ВНД також більший за ВВП — мігранти з Польщі, так само як з України, залучають у країну додаткові гроші.

Польща краще витримує кризи…

У 2006 році ВВП України зростав швидше, ніж польський. Але через кризу 2008-2009 років в Україні почався спад, а ось у Польщі ВВП зростав, адже вона виробляє менше сировини та більше конкурентоздатної продукції. У 2011 році, після закінчення кризи та зростання цін на сировину, темпи зростання ВВП України знову перевершили польські. Але зараз у світі ціни на сировину залишаються на низькому рівні — це одна з причин кризи у нашій економіці.

…і тому має великі резерви

Україна в той час витрачала гроші на утримання курсу гривні, і зараз змушена брати кредити МВФ, щоб поповнити резерви та рефінансувати борги, взяті під час гострої фази кризи. З 2014-го загальні резерви України зросли на 3,5 мільярда доларів, у той час як резерви Польщі — на 23,3 мільярда доларів.

Україна менш приваблива для інвесторів, ніж Польща

Вигідне розташування і дешева робоча сила допомагають залучати іноземні інвестиції. Доведено Польщею. Сальдо прямих іноземних інвестицій у наших сусідів складає 5,6 мільярда доларів, тобто в країну було вкладено на 5,6 мільярда більше, ніж польські громадяни інвестували в закордонні компанії. Цей показник для України у понад 1,5 раза нижчий. Війна лише одна з причин спаду, адже об’єми інвестицій почали скорочуватися ще з 2013 року. Але розрив між країнами вже не такий драматичний як у 2014 році, коли в Україну було залучено у 37 разів менше інвестицій, ніж у Польщу. Скорочення розриву відбулося не лише внаслідок зростання інвестицій в Україну, а й через зменшення позитивного сальдо інвестицій в 2 рази за 2 роки у Польщі.

Польща має позитивне сальдо зовнішньої торгівлі. Україна — негативне

Польща заробила на експорті майже в 5 разів більше, ніж Україна — 246,3 мільярда доларів.

І, на відміну від нас, доходи поляків від експорту більші, ніж витрати на закупівлю імпортних товарів. Ще два роки тому Польща, як і Україна, мала негативне сальдо зовнішньої торгівлі, але змогла змінити ситуацію завдяки попиту на польські товари в ЄС — у 2014-му її імпорт складав 284,5 мільярда доларів, а експорт — 273,9 мільярда доларів.  

Польща заробляє на технологічному експорті

Торгівля товарами з високою доданою вартістю принесла нашим сусідам 13,4 мільярда доларів — майже третина від усього експорту України в 2016 році. Хоча, у порівнянні з 2014 роком, цей показник знизився на 1,1 мільярда доларів, а для України — на 0,5 мільярда доларів.

Поляки продають в інші країни товари, які спроможна робити й Україна: вагони, автобуси, сільськогосподарську техніку. Але нашим виробникам простіше експортувати сировину, а не налагоджувати виробництво готових товарів. Таким чином, ми заробляємо на експорті менше та ще й залежні від цін на сировину.

Купівельна спроможність поляків вища

 

Нам здається, що Варшава дорожча за Київ: джинси там коштують більше і ціни на газ вищі. Але середня зарплатня в Польщі складає близько 1000 євро, а в Україні — 274 євро. Для того, щоб Київ став дешевшим, наші ціни повинні відповідати різниці в зарплаті та бути в 4 рази менші. Різниця у зарплатах у наших країнах скорочується — ще 2 роки тому вони відрізнялися у 5 разів.

 

Поляки більше користуються Інтернетом

Доступ до Мережі мають 73% мешканців Польщі, а в Україні інтернет-користувачів лише 52%. У секторі Газа і Білорусі Інтернет доступніший, ніж у нас. Частіше за все Інтернетом в Україні користуються городяни — вони складають 72% користувачів.

Ми маємо більше сільськогосподарських земель, але польський агробізнес заробляє більше

Територією суходолу називають загальну площу країни за винятком внутрішніх водойм і шельфу. Україна більша за Польщу, відсоток сільськогосподарських земель у нас також більший, як і внесок агробізнесу у ВВП. Але валовий внутрішній продукт Польщі в 5 разів більший, з цієї причини польські аграрії заробили майже на рівні українських, просто на загальному тлі їх прибутки здаються меншими. Якщо українські аграрії будуть працювати так само ефективно, як західні сусіди, наші аграрні підприємства збільшать доходи у декілька разів.

Україна видобуває менше вугілля, а поляки сильніше забруднюють повітря  

Українців часто називають надто марнотратними споживачами енергії у порівнянні з європейцями. Польща хоча і є членом ЄС, але також витрачає енергію неефективно. Її споживання є більшим, ніж у нас, хоча населення України більше за польське. В Україні працює 4 АЕС, у сусідів — жодної, але електричної енергії вона виробляє практично стільки ж, скільки виробляє Україна. А ось вуглекислого газу поляки викидають на третину більше, адже в країні краще розвинена промисловість.

У школах Польщі більше вчителів

У початкових і середніх класах польських шкіл навчається більше дітей, відповідно, кількість вчителів також вища. Але якщо у Польщі один вчитель приходиться на 10 учнів, то в Україні — на 15. Через це учням у нас приділяють меншу увагу, що знижує якість освіти.

Проблеми української медицини — неефективне використання грошей

У нашій країні більше лікарів і лікарняних ліжок, ніж у Польщі, яка живе за стандартами ЄС. Витрати на охорону здоров’я в Україні також вищі. Але на одного хворого у нас витрачають недостатньо грошей, люди змушені купувати ліки та доплачувати за послуги.

Україна — туристична країна

У 2015 році до нас приїхало на 4 мільйони туристів менше, ніж у Польщу. Але Польща — член ЄС, безпечна і добре знайома європейцям і американцям країна. В Україні у цей час йшла війна. Не дивлячись на всі загрози, іноземці цікавляться Україною. Якщо ми створимо відповідну туристичну інфраструктуру, приїжджати будуть ще більше.  

Польща не найзаможніша країна Європи, але достатньо забезпечена. Україна могла б зрівнятися з нею і навіть перевершити, адже після розвалу Союзу на нашій території лишилася потужна промисловість. Але поляки провели економічні реформи та залучили в країну іноземні інвестиції. А Україна не змогла модернізувати економіку, з цієї причини наша країна вразлива до криз і залежить від цін на сировину. На додачу, у нас відсутня культура управління країною. Якщо Україна проведе реформи, взявши за приклад Польщу та інші успішні країни, то зможе повторити та навіть перевершити їх успіх.