Designed by Freepik


Існує кілька способів розвитку компанії, але злиття і поглинання, також відомі як M&A, стали одними з найпопулярніших останнім часом: технології та економічні умови змінили динаміку ведення бізнесу. Злиття і поглинання на даний час є стратегією зростання для багатьох підприємств, особливо компаній з професійними послугами.


Що робить M&A настільки популярними? Це набагато швидше, ніж органічне зростання: можна швидко вийти на новий ринок, додати нові послуги і отримати цінний досвід. Або якщо несподівано з’являється нова можливість для бізнесу або конкурентна загроза, що вимагає швидких рішучих дій. Незалежно від причини, M&A можуть кардинально змінити фірму та її положення на ринку за одну ніч.

Які ситуації найкраще підходять для використання M&A в якості стратегії зростання?

Додавання нових послуг або категорії клієнтів

Зміни в галузевих регламентах і тенденції в бізнесі можуть ускладнити дотримання нормативних вимог, вам може не вистачити потрібних навичок чи існує ймовірність слабких місць у конкурентній боротьбі. Стратегічне злиття або придбання можуть швидко вирішити ці проблеми і додати значну цінність компанії.

Зміна бізнес-моделі

Розглядаєте інший спосіб отримання доходу? M&A дозволять вам легко перейти до цього, об’єднавшись з компанією, яка вже веде бізнес таким чином. Це допоможе вам уникнути дорогоцінних помилок і затримок у розвитку бізнесу через недосвідченість у новій сфері.

Збільшення цінності компанії

Компанія ефективна настільки, наскільки вона використовує свій досвід. Демонструючи досвід і свій професіоналізм, компанії досягають більшої частки ринку і прибутковості. M&A — це ефективний спосіб додати до свого активу цінну інтелектуальну власність, яка вже стала новою валютою сучасного бізнесу.

Створення більш сильного об’єднаного бізнес-об’єкта

Добре продумане стратегічне злиття бізнесу дає можливість створити нові синергетичні відносини, які принесуть користь обом організаціям. Зазвичай це виражається в двох показниках — витрати і дохід. Правильне злиття може призвести до значних скорочень витрат і/або збільшення прибутковості за рахунок об’єднання операцій і ресурсів, що перекриваються.


Об’єднання двох організацій може знизити конкуренцію на ринку, відкрити нові території, забезпечити доступ до нових ринків, розширити клієнтську базу і надати нові можливості для продажу — все це потенційно збільшує доходи.


Аналогічним чином стратегічне злиття може ефективно скоротити витрати за рахунок об’єднання об’єктів, робочої сили і бізнес-одиниць. Крім того, витрати можуть бути зменшені за допомогою комбінованих операцій і бюджетів.

Зниження ризиків

Якщо ваша фірма розглядає можливість додати нову послугу, є два способи зробити це — внутрішній розвиток або зовнішнє придбання. У першому випадку зазвичай може знадобитися більше часу, грошей і ресурсів, ніж ви готові або можете вкласти. Після потенційно тривалого періоду розробки і реалізації ваша недосвідченість з новою послугою може ще більше відстрочити доходи, і не важливо, наскільки вона вигідна. Придбання, якщо воно правильно сплановано, забезпечує негайну вигоду, яка включає в себе нову операційну службу, вбудовану клієнтську базу і цільову аудиторію.


Чи повинно M&A бути частиною стратегії зростання? Це залежить від вашої конкретної організації, цілей і динаміки ринку. Злиття і поглинання безсумнівно можуть забезпечити більш швидке зростання і відкриють більше можливостей для бізнесу, ніж більш повільне, більш стійке органічне зростання, але кожна стратегія має певний рівень ризику для бізнесу.


Також важливо зважувати довгострокові перспективи. Як об’єднана фірма буде генерувати органічне зростання? Які інші можливості будуть існувати в майбутньому для нової і поліпшеної організації? Чи буде можливість збільшувати як доходи, так і прибуток в довгостроковій перспективі? Відповідаючи на ці практичні питання, пов’язані з потенційними можливостями злиттів і поглинань, ви можете визначити, чи є такий підхід правильною стратегією зростання для вашої фірми.


via