Поточна політика в багатьох країнах, в тому числі у США і Великій Британії, заохочує автоматизацію, навіть якщо вона неефективна. Крім того, автоматизація бізнесу також значно скорочує податкові надходження: менша кількість працівників-людей означає менше податкових внесків.

Дискусії про податкову політику і законодавчі рішення в області автоматизації набирають силу. У минулому році Південна Корея ухвалила перший в світі “податок на роботів”, обмеживши податкові пільги для підприємств, що інвестують в автоматизацію. У тому ж році Європейський парламент відхилив такий податок, посилаючись на занепокоєння з приводу гальмування впровадження інновацій. Зараз це питання активно обговорюється Комітетом Великої Британії з питань бізнесу, енергетики і промислової стратегії.

Автоматизація допомагає не платити податки

Нинішня податкова політика стимулює автоматизацію, навіть якщо людина для даної роботи більш ефективна, ніж машина. Це пов’язано з тим, що автоматизація дозволяє фірмам уникнути податків на заробітну плату, які фінансують програми соціальної допомоги, такі як Medicare, Medicaid і Social Security в США, або внески в Національний страховий фонд Великої Британії.

У США є ще один стимул для автоматизації — фірми можуть вимагати прискорені податкові відрахування для обладнання автоматизації, але не на зарплати. Податок на заробітну плату зазвичай вираховується тільки по мірі сплати. Ця структура дозволяє фірмам отримувати значну фінансову вигоду.

Автоматизація також призводить до непрямого скорочення податкових виплат. Наприклад, працівники-люди є споживачами, які платять податки на споживання: податок з роздрібних продажів (RST) в США або податок на додану вартість (ПДВ) у Великій Британії. Як правило, роботодавці несуть частину витрат цих податків за рахунок збільшення зарплат у відповідь на більш високі податки. Оскільки працівники-роботи не є споживачами, вони не підпадають під ці непрямі податки, і тому фірми можуть уникнути будь-яких пов’язаних з цим витрат.

Такі політики призводять до значного зниження податкових надходжень до бюджету держави, тому що саме податки на заробітну плату і споживання становлять більшу частину державних доходів. Корпоративне оподаткування в даний час становить менше 9% загальної податкової бази в США і, ймовірно, значно знизиться після нещодавно ухваленого Закону про скорочення податків і зайнятості. І це не компенсується більш високими податками на корпоративні доходи. У підсумку це призведе до сотень мільярдів доларів на рік втрачених податкових надходжень, якщо роботи замінять працівників тією мірою, як це передбачають багато експертів.

Податкову привабливість роботів необхідно врівноважити

Варіантів рішення може бути кілька. Податок на автоматизацію може ґрунтуватися на існуючих системах страхування від безробіття. Фірми будуть платити додаткові суми у страховий план, якщо вони проводять автоматизацію за рахунок скорочення співробітників. Податкові пільги можуть надаватися при найманні працівників-людей на противагу корпоративним податковим відрахуванням на автоматизацію.

Для фірм, бізнес яких побудований на автоматизації, може бути створений корпоративний податок з самостійної зайнятістю — компенсація податку на зарплату, яку компанія заплатила б у разі комплектації працівниками-людьми. Це буде схоже на податки на самозайнятість, які платять фізичні особи. Такий податок може ґрунтуватися на співвідношенні прибутку корпорацій і витрат на працівника.

Нарешті, може бути збільшена ставка корпоративного податку в поєднанні з вищезазначеними механізмами.

Вибір співробітника безоглядно до податкових пільг підвищить ефективність компаній

Врешті-решт податкова нейтральність між роботами і людьми підвищить ефективність, дозволяючи фірмам вибирати більш ефективного працівника без переваг, заснованих на податковій вигоді. Оскільки податкова політика на даний час заохочує автоматизацію, це дає фірмам стимул для заміни співробітників роботами з метою оптимізації оподаткування — навіть тоді, коли люди можуть видавати кращий результат.

Однак податкова нейтральність не вирішить проблему скорочення державних податкових надходжень. Це може вимагати фундаментального переосмислення того, як держава накладає податок на капітал, а компанії — на працівників.

Крім ефективності існують такі переваги автоматизації, як підвищення безпеки та просування інновацій. Чи потрібно стримувати автоматизацію — це дискусія, яка триватиме, допоки розвиваються технології.

via