Україна посідає 7-е місце в світі з виробництва зернових культур 61 млн тонн за 2016/17 маркетинговий рік. Практично половину 27 млн ​​тонн становить пшениця. Саме вона є головною експортною культурою і принесла в тому році українським аграріям $ 2,8 млрд.


Україна — один зі світових лідерів з виробництва та експорту пшениці

Наша країна посідає 7-е місце в світі з виробництва пшениці (27 млн ​​тонн) і 5-е місце в світі з експорту пшениці (10 млн тонн). Виробництво порівняно з минулим роком залишилося на колишньому рівні, а ось експорт трохи знизився.


Головний експортний регіон — Азія

Головні імпортери української пшениці Індонезія, Єгипет, Бангладеш, Іспанія і Філіппіни.


Українські врожаї — середні. Як і якість зерна

В середньому в Україні з 1 га землі отримують 4 тонни пшениці. Якщо порівнювати із середнім показником у всьому світі, це непогано. І навіть порівняно з іншими крупними експортерами пшениці. У США, Канаді та Росії збирають 3 тонни з гектара, в ЄС 5.

Однак Нова Зеландія, яка має найвищу врожайність пшениці в світі 10 тонн/га, змогла досягти цього результату за останні 20 років, в 1998 році вони збирали 5 тонн/га. В Україні ж врожайність не перевищує 4-х тонн з гектара протягом останніх 30 років, маючи тенденцію до частих неврожаїв.

І це викликано не поганою погодою, а в першу чергу проблемами в технології вирощування: зрошення, внесення добрив і засобів захисту, сівозміна. Застосовувані технології впливають не тільки на врожайність, але і на якість зерна. І більша його частина продається як фуражне, а не продовольче. А значить — за нижчою ціною.Україна наразі лідирує у виробництві та експорті пшениці, але не варто думати, що так буде завжди. Країни-лідери з виробництва зерна покращують його якість і врожайність, покупці висувають більш високі вимоги до якості. І якщо не розвивати галузь, сподіваючись лише на природну родючість, Україна може втратити лідерство.


Щоб дізнатися ще більше про агросектор, завантажте нове видання інфографічного довідника “Агробізнес України”, клікнувши по банеру.


Автор довідника “Агробізнес України” — контент-маркетингове агентство Top Lead і Latifundist за підтримки партнерів: аудиторської компанії Baker Tilly, юридичної фірми Aequo та Credit Agricole Bank. Інформаційний та аналітичний партнер — BusinessViews і Latifundist.