За 3 пройдешні роки Індекс сприйняття корупції в Україні зріс з 27 до 32 пунктів, що, до речі, добре. Це означає, що приватний сектор економіки нашої держави вважає, що все менше стикається з корупцією, але 120 із 180 позиція серед країн світу сигналізує, що рівень зловживань все ще на високому рівні. Наша держава не єдина, яка має проблеми з боротьбою з корупцією — Transparency International, що є автором Індексу, вважає, що в протистоянні хабарництву та відмиванню грошей більшість урядів програють.

Світ вважає найбільш корумпованою поліцію, українці суди

Один з чотирьох мешканців планети давав хабар за доступ до суспільних благ, і лише біля 30 відсотків жителів Землі вважають, що їхні уряди добре протидіють корупції. В середньому люди вважають, що найбільш корумпованими в світі є поліція і політики, які обіймають виборні позиції, наприклад, депутати. Трохи відстають від них посадовці з уряду, бізнесмени і місцеві органи влади. В Україні найбільш корумпованими вважаються судді.СНД світовий лідер з хабарництва

У 2017 році 86% українців вважали, що наш уряд не досяг успіхів в боротьбі з корупцією. Країни колишнього СРСР можна вважати справжніми лідерами у світових перегонах хабарників — майже третина людей тут заявила про необхідність давати гроші за суспільні блага. Найкращий показник серед регіонів у ЄС — лише 9% мешканців стикалися с такою проблемою. Водночас скандали з відмиванням грошей або наданням громадянства людям, що перебувають під санкціями, в Євросоюзі досягають грандіозних розмірів. Можна сказати, що комплаєнс корупційних ризиків для внутрішнього користування в Європі налагоджено, а ось закордонним хабарникам і шахраям часто вдається його оминути.Щороку в світі хабарники крадуть ВВП Канади

Хабарники забирають у світової економіки 2% щороку, а це 1,5 трильйона доларів і, до речі, близько до ВВП таких країн, як Канада чи Південна Корея. Але, взагалі, корупція може бути корисною для країн, що розвиваються вона дозволяє швидко отримати певні рішення для початку роботи на ринку. В умовах, коли законодавство розмите, а бюрократія панує неподільно, іншого виходу часто немає. Але довгострокові наслідки корупції все ж таки коштують економіці занадто багато, щоб миритися з функцією “мастила для ухвалення рішень”.

Українці вважають, що боротися з корупцією повинні всі, крім них самих

Зрозуміло, що українці не задоволені результатами боротьби з корупцією в Україні — близько 40% домогосподарств в нашій країні стикалися з хабарництвом, але і ми самі не вважаємо за належне допомогти в протистоянні з корупцією — лише 14% українців згодні з тим, що це турбота пересічних громадян. Більше зневіри в своїх силах і можливостях лише у чехів і білорусів. Лише одна людина з п’ятьох, що сплачували хабар в країнах Східної Європи і Центральної Азії, сповістила про це.


© 2017 Transparency International. All rights reserved. CC-BY-SA

Корупція — це не тільки вкрадені гроші. Вона руйнує саму основу ринкової економіки — конкуренцію. Дійсно, як можна конкурувати, коли дозвіл можна отримати за хабар, а посадова особа з прокуратури чи суду може нанести збитки навіть чесному підприємцю. Специфічна проблема України: ми не віримо в свою здатність боротися з корупцією, вважаємо, що хтось інший, якийсь міфічний орган влади, в якому працюють лише чесні люди, покарає прокурора чи суддю, що вимагають хабар. Це стосується і громадян, і бізнесу — бо крім податків, що доводиться сплачувати державі, необхідно платити “корупційний” податок, що призводить до втрати конкурентоспроможності та, врешті-решт, неспроможності працювати без “потрібних” людей на митниці або в податковій.


Background photo created by jcomp – www.freepik.com