Мінфін надав роз’яснення щодо оподаткування ПДФО компенсації працівнику витрачених коштів на придбання товарів

Донедавна податківці займали позицію щодо необхідності оподатковування ПДФО та ВЗ коштів, які підприємство відшкодовує своєму працівнику за витрати на господарські потреби компанії, що викликало нерозуміння з боку платників.

Однак, Мінфіном у відповідь на лист Європейської Бізнес Асоціації були надано роз’яснення з цього питання для ДФСУ, в якому зазначено, що в разі «підтвердження роботодавцем доцільності та обґрунтованості здійснених працівником витрат у зв’язку з виконанням дорученої йому роботи (трудової функції) виплачена сума компенсації за придбані товари (роботи, послуги) за рахунок власних коштів на користь роботодавця не є доходом для цілей оподаткування податком на доходи фізичних осіб і військовим збором».

Після чого ДФСУ змінила свою думку. Так, в листі від 21.03.2019 р. №1143/6/99-99-13-02-03-15/ІПК вони зазначають, що визнання компенсації працівнику витрачених коштів на придбання товарів/робіт/послуг доходом з метою оподаткування ПДФО та ВЗ залежить від того, чи пов’язане таке придбання з виконанням дорученої працівнику роботи (трудової функції), та чи зможе роботодавець підтвердити доцільність і обґрунтованість здійснення таких витрат працівником.

Підтверджуючим документом для відряджень тепер також є посадковий талон на смартфоні

Зазвичай при перевірках документів по відрядженням працівників для підтвердження витрат на авіапереліт податківці, посилаючись на вимоги пп. 170.9.1 ПКУ, вимагали документ, що підтверджує сплату; роздруковану частину авіабілету із вказаним маршрутом та оригінал відривної частини посадкового талону.

З 05 березня 2019 року набрали чинності Правила повітряних перевезень та обслуговування пасажирів і багажу, затверджені наказом Державної Авіаційної Служби України від 26.11.2018 №1239 (далі – Правила), якими визначено, що «посадковий талон (boarding pass) – документ (паперовий або мобільний), який підтверджує право пасажира на посадку до повітряного судна, що надається на підставі реєстрації пасажира на рейс. Мобільний посадковий талон (Mobile Boarding Pass) – адаптований для відображення на екрані електронного пристрою посадковий талон, який містить, окрім особистих даних, інформацію про рейс та спеціальний штрих-код для зчитування сканером в аеропорту. Повідомлення на електронну пошту або SMS-повідомлення не є мобільним посадковим талоном».

Підпункт 170.9.1 ПКУ допускає в якості підтвердного документу електронні квитки за наявності посадкового талона, якщо його обов’язковість передбачена правилами перевезення на відповідному виді транспорту, а новими Правилами саме і передбачено 2 види посадкового талона: паперовий або мобільний. Важливо, щоб цей документ надавав право пасажиру на посадку на рейс.

Отже, замість оригіналу відривної частини посадкового талону, для підтвердження авіаперельоту можна використовувати роздрукований мобільний посадковий талон.

Безкоштовний корпоратив для працівників – ПДФО та військовий збір від ДФСУ

У своєму листі від 21.03.2019 р. № 1142/6/99-99-13-02-03-15/ІПК фіскальні органи зауважили, що вартість безоплатного відвідування культурно-розважальних (корпоративних) заходів включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу такого працівника, як інший дохід та оподатковується ПДФО і військовим збором на загальних підставах. Втім, оскільки вартість безоплатного відвідування культурно-розважальних (корпоративних) заходів, не є виплатою, яка включається до заробітної плати або до суми винагороди за цивільно-правовим договором, зазначений дохід не є базою нарахування ЄСВ.

Проте, подробиці щодо порядку розрахунку такого доходу у листі відсутні.

На думку ДФС в 1-ДФ відображається внесок фізичної особи – засновника до статутного фонду підприємства

Головне управління ДФС у Запорізькій області роз’яснює: підприємство – емітент корпоративних прав є податковим агентом в частині повідомлення органів ДФС про суми майнового та немайнового внеску фізичної особи до статутного фонду емітента корпоративних прав в обмін на такі права і зобов’язано відобразити такі суми у податковому розрахунку за формою № 1ДФ з ознакою “178”.

При цьому, сума майнового та немайнового внеску платника податку до статутного фонду юридичної особи – емітента корпоративних прав в обмін на такі корпоративні права, не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізичної особи та не є об’єктом оподаткування ПДФО та військовим збором.

Нові ознаки доходів в 1-ДФ вже за 1 квартал 2019 року

Нагадаємо, що з 01.01.2019 почали діяти зміни в ознаках доходу, внесені наказом Мінфіну від 31.10.2018 р. №863, які вперше можуть бути застосованими при поданні розрахунку за формою № 1ДФ за 1 квартал 2019 року.

Created by www.freepik.com