З 1 листопада 2019 року використання міжнародного номера банківського рахунку IBAN стає обов’язковим в Україні. Розповідаємо, що це таке, як IBAN вплине на компанію, як його отримати та використовувати. 

1. Як виглядає переказ валюти між країнами зараз?

Переказ валюти зовні виглядає досить просто заповнюємо платіжне доручення і доправляємо його до банку. І вже на ранок гроші у отримувача (тут ми опускаємо вимоги валютного та банківського контролю, сьогодні нас цікавить лише технічна сторона переказу). 

На міжнародному рівні немає структури на кшталт СЕП НБУ, яка збирає та розподіляє всі платежі учасників системи в межах України. В разі переказу валюти банк надсилає інформацію про платіж (зазвичай через систему SWIFT) у банк-кореспондент, який передає її далі в банк отримувача. В разі, якщо платіж у доларах, кореспондентом буде банк з США, у єнах — японський тощо. За переказ закордонному банку сплачується комісія. 

Ніби то все легко і зрозуміло, але тільки до помилки в реквізитах, бо якщо вона сталась, доводиться знову витрачати час, гроші на комісії, ресурси. Відсікати помилкові реквізити ще на етапі відправки платежу покликане впровадження IBAN.

2. Що означає IBAN?

IBAN (international bank account number) — це міжнародний номер банківського рахунку.

3. Що таке IBAN?

Це послідовність цифр і літер, записана в особливому форматі, яка дозволяє банку однозначно ідентифікувати клієнта. Згідно стандарту, рахунок у формі IBAN має включати код країни, наприклад, це UA для нашої держави, до 30 цифр базового банківського рахунку і 2 контрольні цифри, які дозволяють за допомогою спеціального алгоритму зрозуміти, що в IBAN сталась помилка.

4. Як виглядає IBAN в Україні?

30 цифр, що містять інформацію про рахунок, затверджуються регулюючим органом кожної країни на його розсуд, вимог до них немає. В Україні затверджено IBAN з 29 знаків, і виглядає він так:

UA 11 222222 0000033333333333333

UA код країни

11 контрольні цифри

222222 МФО банку

0000033333333333333 номер рахунку клієнта з 19 цифр. Якщо в рахунку менше, ніж 19 цифр, попереду ставляться нулі.

5. Як отримати IBAN? 

Банки самостійно сформують номер рахунку за стандартом IBAN і повідомлять про це клієнтам. 

Джерело: НБУ

6. Які можливості та переваги дає IBAN?

Для клієнтів банків IBAN — це запорука того, що платіж за кордон буде виконано вчасно, переказ з-за кордону не доведеться додатково очікувати, марнувати час на перемовини з банком і контрагентом, витрачати гроші на виправлення помилок.

Банкам IBAN дозволяє знизити кількість помилок і проблем з клієнтами, зменшити видатки на персонал.

7. Навіщо мені використовувати IBAN?

Для того щоб вчасно отримувати і сплачувати гроші контрагентам, бути впевненим, що контракт не буде зірвано через помилку в платіжці. До того ж, з 1 листопада 2019 року клієнти повинні будуть вказувати в реквізитах рахунок у форматі IBAN при переказах як у гривні, так і в інших валютах.

8. Яка різниця між IBAN і рахунком компанії?

Рахунок вашої компанії є унікальним на рівні банку, IBAN на рівні усього світу. В рахунку можна легко помилиться, IBAN застрахований від цього.

9. Яка різниця між IBAN та SWIFT-кодом?

IBAN є однією зі складових реквізитів компанії, а код SWIFT (BIC) банка. Обидва є унікальними. Насправді, достатньо лише IBAN і BIC, аби зрозуміти, кому призначено переказ не потрібні навіть назва організації або ім’я фізичної особи.

10. У яких країнах використовується IBAN?

IBAN використовується у 75 країнах, переважна більшість яких розташована в Європі. До того ж, 36 країн нашого континенту приєдналися до Єдиної мережі платежів в євро, в межах якої немає відмінностей в національних і міждержавних платежах, а використання IBAN є обов’язковим.

Джерело: IBAN

11. Як дізнатися IBAN моєї компанії?

Можна скористатися калькулятором або звернутися у свій банк — з 5 серпня 2019 року банки будуть інформувати клієнтів про зміну рахунка у стандарті IBAN. Перед відправленням платежу можна перевірити IBAN контрагента ось тут.

12. Якими документами регулюється використання IBAN?

Міжнародним стандартом ISO 13616.

Background vector created by blossomstar – www.freepik.com