Майже кожен генеральний директор або власник бізнесу переживає свій “день Х” час, коли виникає необхідність або бажання залишити компанію. Причини можуть бути різними: здоров’я, родина, психічне чи фізичне виснаження, розуміння того, що більше нічого не здатен зробити для бізнесу тощо. На перший погляд перестати бути керівником компанії легко, навіть приємно ніяких більше візитів фіскалів, скарг клієнтів, перемовин з непоступливими постачальниками. Але насправді правильно залишити компанію так само важливо, як мудро керувати нею втрата топ-менеджера не повинна створити проблем для бізнесу і самого СЕО. Як це зробити? Нам на допомогу приходить власник і керівник стартапу Саша Орлофф, який розбудував компанію і пішов з бізнесу. На дозвіллі він запитав 100 колег про те, як вони залишили високі пости і що вони можуть порадити тим, хто йде з посади топ-менеджера.

Підготуйтесь до звільнення

Залишати компанію потрібно не абияк, а за чітким планом чим більшими будуть витрати часу на узгодження деталей і дрібниць, тим менше його залишиться для пошуку нового місця роботи або створення бізнесу. 

Не ховайтесь від колег надайте їм можливість запитати про ваші плани і майбутнє компанії, в якій вони залишаються працювати. Не робіть зі свого звільнення “сюрпризу”, краще створити на корпоративному сайті розділ Q&A, де будуть відповіді на найбільш важливі питання, які можуть виникнути у працівників.

В процесі роботи емоції не завжди корисні, а ось при звільненні з компанії їх не треба соромитись ви зробили з колегами спільну справу, можливо, разом створили компанію. Ви не спалюєте мости, а висловлюєте подяку за роки, що провели разом, і робити це з кам’яним обличчям доволі дивно.  

Зробіть паузу після відходу від справ

Відкиньте справи. Слід вимкнути телефон і не перевіряти робочий email. Ваше наступне завдання знайти заняття, що дозволить розвиватись, забезпечить подальший персональний розвиток, і повідомлення з колишнього офісу про те, що дівчата з бухгалтерії за вами сумують або “загублено документи”, не сприятимуть її вирішенню.

Створіть межі дозвілля приділяйте час спорту, родині, перегляду новин і дотримуйтесь цього розкладу. Інколи людина, що віддавала багато часу бізнесу, не може змінити цієї звички і починає концентруватися на інших справах, навіть якщо в них немає особливої користі.

Спробуйте отримувати новий досвід більше спілкуйтеся з друзями, родиною, мандруйте. Інвестуйте вивільнені час і зусилля в дітей, сімейні відносини, власне здоров’я.

Не соромтесь навчатись. Звичайно, ви професіонал, що доведено власним досвідом, успіхом, повагою колег, але технології розвиваються і в менеджменті так само, як в IT і інших динамічних галузях, тож навчайтесь. А можливо, ви завжди мріяли грати в теніс — отже, саме час брати до рук ракетку! 

Відпочили, набралися сил? Шукайте нові можливості!

Ті, хто зробив власний бізнес, мають унікальне вміння — робити щось з нічого. Тож після перерви їм знову хочеться створювати. Такі люди з часом намагалися створити бізнес знову, але в більшості випадків марно — зібрати команду, залучити таланти і гроші вже не вдавалося.

Використовувати свій талант бізнесмена можна, долучившись до компанії в якості інвестора. Але одна річ — створювати бізнес з нуля, а зовсім інша — шукати стартапи, які стануть успішними. На те, щоб навчитись вправно інвестувати, може піти не один рік і всі ваші статки, тож цей шлях не для кожного.

Люди постійно генерують ідеї, але не всі мають вміння втілити їх у життя, тож ваш досвід знадобиться їм. Якщо ви не бажаєте бути постійним членом компанди, можна стати коучем або експертом в стартапі, що дозволяє одночасно використовувати свої вміння в декількох компаніях.

Можна влаштуватись на роботу в великій компанії. Стабільна робота, заробітна плата, зрозумілий пункт в резюме — досить привабливі умови, але обираючи цей шлях, спитайте себе: чи насправді я бажаю вирішувати завдання в наданих межах або визначати їх маю саме я?

Частина бізнес-ветеранів стали партнерами в стартапах в якості “номера два”. Маючи досвід CEO, досить легко бути топ-менеджером трохи нижчого рівня, але стати другим після того, як був першим, здатні не всі.

Засновникам бізнесу варто пам’ятати, що ви — це не ваша компанія, її не було до вас, вона може існувати без вас. Тож після того, як приходить час залишити бізнес, розмірковуйте про те, що тепер маєте можливість реалізувати себе іншим чином. Допомогти обрати новий шлях допоможе, наприклад, японська концепція ікігаї — знайти своє покликання можна, поєднуючи те, що ви любите, вмієте добре робити, можете заробити на цьому гроші і чого потребують люди.

Business vector created by pikisuperstar – www.freepik.com