Нещодавно агентство Fitch підвищило довгостроковий кредитний рейтинг України в національній та іноземній валюті з B- до B. Це позитивна новина не тільки для уряду, але майже для всіх українців

На світовому фінансовому ринку щодня тисячі банків, фінансових компаній, пенсійних фондів, мільйони приватних інвесторів шукають, куди вкласти гроші. Водночас уряди, компанії, муніципалітети намагаються знайти фінанси. Всім відоме місце їх зустрічі ринки цінних паперів, банківські установи, але інвестору необхідно швидко і без великих витрат оцінити ризики, особливо в умовах, коли він перебуває в одній країні, а позичальник в іншій. На допомогу приходять рейтингові агентства їхній рейтинг одразу дає можливість зрозуміти приблизний рівень ризиків для інвестора і ставки, яку доведеться сплатити боржнику. Таке собі перше знайомство на фінансовому ринку. 

Рейтингових агенцій багато, але фінансисти дослухаються до “Великої трійці”

Головну роль на ринку відіграє “Велика трійця” рейтингових агентств Standard & Poor`s, Moody’s і Fitch. Разом вони контролюють більше 90% “рейтингового” бізнесу. Головні офіси S&P і Moody’s розташовані в США, а Fitch у Нью-Йорку і Лондоні, тож можна сказати, що рейтинги всім урядам і компаніям світу виставляють американці. ЄС і Китаю це не дуже до вподоби, тож вони намагаються створити впливові агенції кредитних рейтингів і вибити з рук “Великої трійці” важелі впливу на власні фінансові ринки. Але наразі звертати найбільшу увагу слід на оцінки від цих компаній.  

Високий кредитний рейтинг дає можливість дешево залучати гроші

Кожна з компаній “Великої трійці” має власну методологію оцінки емітентів, тож саме три рейтинги і їхні прогнози в сумі дають інвесторам інформацію про те, в якому фінансовому стані перебуває країна або компанія, які в них перспективи. Україна має довгостроковий рейтинг в іноземній валюті від S&P на рівні B-, від Moody`s Caa1 і B від Fitch. 

Джерело: worldgovernmentbonds.com

Рейтинги України на спекулятивному рівні

Консервативні інвестори не розглядають таких емітентів для розміщення грошей, їм потрібні рейтинги з “інвестиційної” зони. Уряди з рейтингом рівня Prime мають можливість залучати кошти за ставкою, близької до 0 в євро і до 2% на рік у доларах США. Україні доводиться забезпечувати дохідність довгострокових облігацій на рівні 17% річних у доларах. Можна довго насолоджуватись компліментами з прес-релізу Fitch про політичну стабільність, що настала, зниження відношення держборгу до ВВП і прозахідний уряд, але нашій країні ще далеко до рейтингів інвестиційного рівня, брати гроші з ринку ще дуже дорого, а співпраця з МВФ залишається вкрай необхідною.  

Великий український бізнес зацікавлений у підвищенні національних кредитних рейтингів України…

Причина проста рейтинг компанії обмежується рейтингом країни, де вона розташована, а це впливає на ставки, що доведеться надати інвесторам за гроші. Сам рейтинг задоволення не з дешевих: для того щоб отримати оцінку, наприклад, від S&P, доведеться сплатити не менш ніж 100 000 доларів США, а ще необхідно провести аудит і співпрацювати з командою аналітиків, яка надасть свою оцінку, що не обов’язково вам сподобається.

…так само як середній, малий бізнес і навіть громадяни 

По-перше, вищий рейтинг нижча ставка, а це менші видатки бюджету на обслуговування боргу, по-друге, банкам і великим компаніям рейтинг, обмежений державним, може бути також підвищено, а більш дешеві гроші це інвестиції, робочі місця і дешевші кредити для приватних позичальників.

За версією Fitch, Україні залишилось ще 5 сходинок до інвестиційного рейтингу. Необхідно відпрацювати програму МВФ, забезпечити стійкий бюджетний баланс, провести реформи і шлях до першої ліги позичальників буде відкрито. Навіть війна не перешкода: Ізраїль щодня стикається з тероризмом і зовнішніми загрозами, але має рейтинг Fitch на рівні А+, а дохідність його 10-річних облігацій лише трохи перевищує 1% річних. Насправді підвищення рейтингу це не лише позитивний сигнал для інвесторів, а ще незалежна зовнішня оцінка наших зусиль з розбудови економіки держави. Наразі ця оцінка задовільна.

 

Business vector created by pikisuperstar – www.freepik.com