Агропромисловий комплекс став справжнім рятівним колом для економіки України під час кризи, забезпечивши приплив валюти, роботу для селян, внесок в уповільнення інфляції. Динаміка інвестицій в АПК дозволяє зрозуміти, чи залишиться агробізнес рушієм економіки нашої держави найближчим часом.

В Україні не так багато галузей, що можуть одночасно похизуватися часткою у ВВП, більшою ніж 10%, статусами експортера, що подекуди утримує провідні позиції у світі, і одного з найбільших роботодавців в країні. Без сумнівів, АПК України відповідає цим критеріям. Дуже важливо, що на відміну від рударів чи вугільників, агробізнес виробляє і експортує відновлювальні ресурси — звичайно ж, за умови, що в родючість землі інвестуються кошти. Інвестицій чекають не лише українські чорноземи і сільгоспвиробники. За динамікою інвестицій агробізнесу спостерігають суміжні галузі — машинобудівники, транспортники, будівельники, хіміки і, звичайно, ми, споживачі, адже багаті врожаї позитивно впливають на продовольчу інфляцію. Що ж, для всіх є втішні новини — інвестиції в агросектор після падіння в 2014–2016 рр. нарешті стабілізувалися.

Український агросектор продовжує приваблювати закордонних інвесторів

Експорт українського АПК у 2018 році становив більше 18 млрд доларів, а чиста рентабельність сільгосппідприємств становила 13%, тож недивно, що закордонні інвестори бажають долучитися до прибуткового бізнесу, що приносить тверду валюту. Додатковим позитивним фактором для них є покращення інфраструктури для експорту — будівництво експортних терміналів, елеваторів, відновлення транспортування продукції річками. Вивозити врожаї є куди — в світі прогнозується подальше зростання попиту на продукти харчування. Отже, справа лише за інвестиціями і виробництвом.

Майже третина закордонних інвестицій прийшла з Кіпру і БВО

Найбільші закордонні інвестори в наш АПК — Кіпр, Британські Віргінські Острови і Німеччина. Перші дві юрисдикції дуже люблять інвестори з України і СНД, називати яких закордонними варто лише з деяким припущенням, але можна сміливо стверджувати, що перспективи агробізнесу оцінюються в більш ніж півмільярда доларів щорічно.

Закордонні інвестори надають перевагу короткостроковим проєктам

Сільське господарство — це галузь з досить довгим періодом виробництва, тож вкладаючи гроші в вирощування однорічних культур, результат можна отримати за рік. Тваринництво, за винятком птахівництва, потребує набагато більше часу. Фруктові чи горіхові сади почнуть приносити гроші через 3–5 років. Закордонні інвестори ще не дуже довіряють Україні й мало інвестують у довгострокові та складні проекти — більшість інвестицій спрямовується у виробництво однорічних і дворічних культур.

Частка агросектору в загальних капітальних інвестиціях зростає

Інвестиції в агробізнес виглядають привабливо порівняно з багатьма іншими секторами економіки — частка АПК у загальних капітальних інвестиціях зросла з 2010 р. майже вдвічі, до 11%. Зрештою виробництво підтягнулося до експортних можливостей і обсягу внутрішнього ринку. Подальше покращення експортної інфраструктури, відкриття нових ринків і можливий початок функціонування ринку землі зробить інвестування в українську агросферу ще більш доцільним.

Чемпіони з аграрних інвестицій — Київська, Вінницька та Полтавська області

Сприятливий клімат, родючі землі, працьовиті люди — все це у нас є майже скрізь, але Центральна Україна має додаткову перевагу: звідси легше відправляти продукцію споживачам. Можна на захід в ЄС, можна до портів півдня, можна на щільно населений схід, а всередині цього аграрного оазису — перлина продовольчого ринку України місто Київ. Звісно, що інвестори обирають для інвестицій саме цей регіон.

Капітальні інвестиції в АПК надходять передусім у сектори зі швидкою віддачею

Капітальні інвестиції спрямовуються в ті ж галузі, що і закордонні, але з більшим акцентом на вирощування однорічних і дворічних культур. Тобто швидкий результат і доступність експортних ринків мають перевагу для тих, хто наважується на будівництво, придбання обладнання і технологій в АПК.

Здається, головна ідея в українському АПК наразі така — інвестувати можна, але тільки туди, де гроші швидко крутяться, а продукцію легко експортувати. Якщо є переробка — добре, немає — нічого страшного, будемо продавати сировину.

Добре, що інвестиції в агросектор стабілізувались, погано, що вони короткотермінові. Надовго бізнесмени масово вкладатись поки що не готові, особливо в бренди. Наприклад, Україна — найбільший експортер соняшникової олії, третій у світі за експортом волоських горіхів, четвертий — меду, але на світовому ринку немає жодного українського бренду, що пропонує ці продукти. Вочевидь, інвестори не впевнені в тому, що в нашому АПК можна будувати бізнес на десятиліття.

Як це змінити?
Для початку — уряду приватизувати державні землі сільгосппризначення, запустити ринок землі і забезпечити непохитне право власності на неї.
Аграріям — продовжувати працювати, шукати нові ринки збуту, мати стратегію щодо розвитку.
Банкам — вже зараз шукати ресурси для фінансування АПК після початку роботи земельного ринку.
Всім небайдужим — бути поінформованими про стан і розвиток агросектору в Україні, адже його стан впливає на всіх. Для цього скористайтися довідником “Агробізнес України”. Його можна завантажити за посиланням.

Автори довідника — контент-маркетингова агенція Top Lead та головний сайт про агробізнес Latifundist.com за підтримки партнерів: юридичної фірми AEQUO Law Firm, банку Credit Agricole Ukraine та компанії Baker Tilly.