36 країн, що входять до Організації економічного співробітництва та розвитку, можуть похизуватись черговим досягненням — в генерації електроенергії відновлювальні джерела випередили вугілля.

Відновлювальні джерела у виробництві електроенергії: більше ніж вугілля, менше ніж газ

Структура виробництва електроенергії в розвинених країнах змінюється — частка газу та відновлювальних джерел в її генерації зростає, вугілля і нафти — зменшується, а атомної енергетики — залишається стабільною. Вугілля потерпає від ударів одразу на двох фронтах. По-перше, на економічному, бо собівартість електроенергії, виробленої з ВДЕ, зменшується, і конкурувати з ними стає дедалі важче. По-друге, на екологічному, бо станції, що спалюють вугілля, набагато більше забруднюють навколишнє середовище, ніж газові ТЕС.

виробництво електроенергії за джерелами, ОЕСР
Виробництво електроенергії за джерелами, ОЕСР

ГЕС — поки що найбільший виробник чистої енергії

Гідроенергетика забезпечує більше половини виробництва електроенергії з відновлювальних джерел. Але потужності ВЕС та СЕС швидко зростають і, згідно прогнозу EIA, до 2050 року сонячні та вітрові станції будуть виробляти в 2 рази більше електроенергії, ніж ГЕС (зараз вони постачають у 2 рази менше, ніж гідроенергетика).

Структура відновлювальної енергетики, ОЕСР
Структура відновлювальної енергетики, ОЕСР

СЕС і ВЕС досягли потужності в 1 трильйон ватт на рік у 5 разів швидше за ГЕС

Сукупні потужності сонячної та вітрової енергетики досягли 1 трильйона ватт на рік із практично нульової позначки в 2000 році. Гідроенергетика за цей час додала близько 450 гігават потужностей, а щоб досягти позначки в 1 трильйон ватт встановленої потужності, їй знадобилося більш ніж 100 років.

Встановлені потужності відновлювальної енергетики
Встановлені потужності відновлювальної енергетики

Але не всі країни відмовляються від використання вугілля в енергетиці

В той час коли споживання в Європі та США зменшується, в Китаї та Індії воно зростає. І навіть серед розвинених країн є ті, що роблять ставку на вугілля, наприклад, Польща, енергобаланс якої на 80% залежить від цього викопного палива. Загалом світове виробництво електроенергії за рахунок спалювання вугілля у 2018 році збільшилось на 3% і склало близько 10 трильйонів ватт на рік.

Зміна потужностей вугільної генерації за регіонами
Зміна потужностей вугільної генерації за регіонами

За сприятливих умов ВДЕ заберуть частку електроенергетики у вугілля

Залежність електроенергетики від вугілля залишається високою — біля 38% виробництва енергії забезпечує спалювання вугілля. А це означає, що людство і далі викидає в повітря додаткові мільярди тонн вуглекислого газу, стимулюючи глобальне потепління. Швидке зменшення частки вугілля у світовому енергоспоживанні допоможе утримати ситуацію з кліматом під контролем.

частка вугільної генерації
Частка вугільної генерації

Україна обирає сонячну енергію

В нашій країні також збільшуються потужності станцій, що використовують відновлювальні джерела енергії. Найбільше — в секторі СЕС. Ще у 2011 році встановлена потужність сонячних станцій була незначною. Зараз вона лише в 2 рази менша за показник ГЕС і вже становить більше 4% від загальної потужності електростанцій України.

Встановлена потужність відновлювальних джерел енергії
Встановлена потужність відновлювальних джерел енергії в Україні

 

Зміщення акценту в електроенергетиці з вугілля та нафти на відновлювальні джерела енергії має декілька важливих наслідків для України. По-перше, технології будівництва ВЕС та СЕС дедалі розвиваються і дозволяють отримати електроенергію за конкурентними цінами без надання дотацій. Нашій країні дуже важливо скорочувати витрати на імпорт енергоносіїв, і ВДЕ дозволяють це робити. По-друге, суттєве скорочення об’ємів закупівлі імпортерами вугілля викличе, з одного боку, тиск на ціни енергоносіїв, що вигідно Україні, а з іншого — кризи в країнах-експортерах. Компаніям, що працюють з такими державами, слід підготуватися до цього.

І, насамкінець, слід пам’ятати, що збереження навколишнього середовища — це не лише наш обов’язок перед нащадками, а ще й дуже корисний маркетинговий інструмент. Наприклад, Apple отримує 100% енергії з ВДЕ і подає це як конкурентну перевагу своєї продукції. У сучасному світі, де достатня кількість споживачів обирає товар не лише за його характеристиками, важливо, щоб бізнес був соціально відповідальним.