Інформація про податки стає все більш прозорою. Для цього вводяться угоди міждержавного обміну податковими даними. Сполучені Штати стали першими, хто змусив міжнародну спільноту погодитися з цим.

Нещодавно президент Зеленський затвердив із США угоду FATCA — Foreign Account Tax Compliance Act. Розбираємось, що це таке, як працює та чому насправді ми не мали вибору, підписувати чи ні.

Що таке FATCA?

Дослівно це — закон США про податкову звітність за іноземними рахунками. Простіше кажучи, спосіб Штатів утримати податки зі своїх резидентів, де б не знаходилися їхні гроші. Закон спрямований на фінансові організації інших країн, які зобов’язані надавати дані про рахунки американських платників податків. Відмовитися від угоди можна. Але тоді Штати будуть знімати 30% з усіх доходів, що отримають у США резиденти країни, яка не підписала FATCA. Звітність є обов’язковою для всіх фінансових установ країни та має надаватися щорічно без додаткового запиту з боку Штатів. 

Існує дві моделі угоди FATCA

Перша модель передбачає, що фінансові установи іноземної держави звітують перед національною податковою службою, а та, в свою чергу, передає інформацію до федеральної податкової служби США. Тут ще є дві підмоделі: 1А — двосторонній обмін інформацією; 1В — інформування лише США про їхніх резидентів. Але США не поспішають ділитися даними з іншими країнами, тому ми будемо лише надавати відомості, але не отримувати їх. Отже, наші резиденти можуть спокійно відкривати рахунки в американських банках, не хвилюючись, що про це стане відомо державі. 

У другій моделі фінансові установи минають внутрішнього регулятора та взаємодіють напряму із податковою Штатів.

Коли FATCA увійде в силу?

FATCA набере чинності, коли Україна письмово повідомить Штати про закінчення всіх внутрішніх процедур. Наразі у законодавство України ще не внесені всі необхідні зміни для того, щоб угода почала діяти.

Які закони потрібно змінити?

Існує два законопроєкти, що окреслюють законодавчі зміни, пов’язані із FATCA: проєкти №2102 и №2103. Вони передбачають внесення змін до Закону України «Про банки та банківську діяльність», Закону України «Про депозитарну систему України» та до Податкового кодексу України.

Хто має збирати та передавати інформацію про рахунки?

Фінансові установи, які ведуть діяльність на території України, а саме:

  • установи закритого типу, які отримують 20% або більше валового прибутку від управління фінансовими активами інших; 
  • депозитарні установи; 
  • інвестиційні компанії;
  • визначені страхові компанії.

Які переваги отримає Україна від FATCA?

Майже ніяких, якщо не вважати за перевагу відсутність штрафу у 30% для українських компаній, що працюють зі Штатами. Але є опосередковані вигоди: рух назустріч податковій прозорості у міжнародному просторі та можливість потестувати механізми для впровадження обміну інформацією за стандартами CRS — міжнародний стандарт автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки у податкових цілях.

У перспективі все йде до глобального знищення банківської таємниці. За угодою FATCA (на основі якої був розроблений європейський CRS) надаються відомості про особу, номера її рахунків та баланс на них, загальна сума відсотків за рахунками та інша інформація, яку може використати американська податкова для контролю своїх резидентів.