Договір про попереднє узгодження ціноутворення дозволяє зменшити тиск з боку фіскальної служби щодо трансфертного ціноутворення. Водночас, є нюанси: не всі можуть укладати такі договори, і він не врятує від усіх непорозумінь, що можуть виникнути з податковою.

Він дозволяє відразу зняти претензії держави щодо цін, за якими закуповують та реалізують продукцію чи послуги залежні організації. Великі платники податків можуть підписати договір про попереднє узгодження ціноутворення (ДУЦ) із податковим органом. Для компаній, які мають складну структуру, холдингів та подібних, ДУЦ може стати захистом від перевірок, штрафів і видатків на юридичну підтримку ДФС не зможе висунути обвинувачень у мінімізації податків через контрольовані фірми.

Прозора політика ціноутворення в компанії головна умова для підписання ДУЦ

Лише фірма, яка має прозору політику ціноутворення, може укласти ДУЦ із податковою. Потрібно зауважити, що ДФС буде розглядати заяву компанії комплексно, з утворенням робочої групи. Тож і менеджмент, і власники мають бути готові надати інформацію про ціни при експортно-імпортних операціях (вони повинні відповідати ринковим). Податківці можуть навіть відвідати підприємства і опитати працівників.

Ще ДУЦ буде вигідним у разі, коли плануються складні або нестандартні операції або проводиться реструктуризація бізнесу. Договір дозволить уникнути несподіваних претензій ДФС.

Основні умови договору про попереднє узгодження ціноутворення

ДУЦ укладається між великим платником податків та податковими органами, а його предметом є умови здійснення операцій із контрольованими компаніями.

Договір діє не більше 5 календарних років з можливістю подовження ще на 5. Плата за його підписання з боку держави не стягується. Договір може бути багатостороннім, в такому разі до консультацій залучається іноземна податкова служба.

Для чого укладати договір про попереднє узгодження ціноутворення

Головне це зниження ризиків. Компанія отримує гарантії щодо неможливості додаткового оподаткування, накладення штрафів щодо операцій, які вказані в ДУЦі. Замість того щоб сперечатися в судах, всі непорозуміння можна владнати безпосередньо з ДФС. І можна буде забути про подвійне оподаткування операцій. Додатково в організації з’являється можливість надійно планувати майбутні обсяги податкових зобов’язань, а інколи ДУЦ можна використовувати для співробітництва з митницею.

Етапи підготовки до укладення ДУЦ

Перш за все необхідно зрозуміти, чи готова компанія відкрити механізми ціноутворення податковим органам, бо інформацію в ДФС надати просто, а ось забрати її звідти не вдастся. Якщо організація готова поділитися лише частиною взаємовідносин із контрольованими фірмами, то необхідно обрати, які саме операції увійдуть в договір. Після цього слід підготувати документи та інформацію для податкового органу: фінансову звітність, договори з відповідними контрагентами, ланцюги постачальників, дані про трансфертне ціноутворення, проєкт ДУЦ. Слід пам’ятати, що ДФС може запросити додаткову інформацію. Під час дії договору необхідно буде надавати звіти про виконання договору, тож розробити формат такого звіту варто заздалегідь.

1 грудня 2019 року в Україні набрала чинності Багатостороння конвенція щодо імплементації заходів по запобіганню BEPS. Ця подія суттєво вплине на схеми по мінімізації податків через трансфертне ціноутворення: використовувати їх стане більш складно та небезпечно. Не потрапити до переліку порушників та зекономити на штрафах і юридичних послугах допоможе договір про попереднє узгодження ціноутворення, адже у компанії буде підтвердження того, що держава погодилася з її поглядом на формування цін для залежних підприємств.