За 2019 рік регуляторний тиск на українських підприємців знизився, і Україна показала кращі результати у 6 з 10 пунктів рейтингу. Проте деякі важливі показники в підсумковому результаті нашої країни залишаються на дуже низькому рівні.

 

Цього року дослідження Doing Business від Світового банку охопило 190 економік. Кожна країна оцінюється експертами за 10 показниками і отримує від 0 до 100 балів за кожен (100 — найкраща світова практика, 0 — найгірша). Середній бал України в DB 2020 склав 70,2, в загальному рейтингу це 64 сходинка. За якими показниками оцінюють держави, як виглядає наша країна в очах дослідників Світового банку, які реформи поліпшують умови ведення бізнесу в Україні — читайте далі у статті.

Реєстрація бізнесу — 61 місце

Експерти Світового банку вважають, що розпочати бізнес в нашій державі досить легко: за цим показником маємо результат у 91,1 бала зі 100. Для того щоб відкрити компанію, українському підприємцеві доведеться витратити лише 6,5 днів, пройти 6 процедур і сплатити досить невеликі гроші. 

Непоганий результат, але в 60 країнах світу зробити це ще легше. Лідер рейтингу — Нова Зеландія — має такі показники: 1 процедура і пів дня часу на реєстрацію компанії.

За оцінкою СБ, за 2019 рік в Україні не сталося значних змін, які б впливали на показник легкості започаткування бізнесу.

Отримання дозволу на будівництво — 20 місце

Тут маємо дуже добрий показник — 81,1 бала і 20 сходинку у світовому рейтингу. 10 процедур, 72 з половиною дні, низькі офіційні витрати, нагляд і контроль за будівництвом з урахуванням кращих міжнародних практик — все це дозволяє без проблем отримати дозволи на будівництво. Світовий банк побачив прогрес в Україні за цим показником: щоб отримати дозвіл, більше не потрібно залучати зовнішнього контролера, з’явилася система електронних повідомлень, витрати в Києві зменшилися (автори рейтингу оцінюють в основному найбільш економічно розвинені міста країн).

Найкращий показник у світі має Гонконг — 8 процедур, 69 днів, дуже низькі витрати, якісний та прозорий нагляд.

Доступ до електричних мереж — 128 місце

У сфері доступу до електрики наша держава пасе задніх — маємо лише 62,5 бала. 5 процедур, 267 днів (0 балів маємо за цим показником, найгірша практика у світі!), досить низькі, в порівнянні з іншими державами, офіційні витрати, непогана якість і прозорість наданих послуг — ось що чекає на підприємця, який схоче підключити об’єкт до електромережі.

Ця проблема для України не нова, ми завжди займаємо погані місця за цим показником. Проте, хоч нам і далеко до ідеалу, ситуація з доступом до електроенергії в нашій державі за рік поліпшилася. СБ підкреслив, що в Україні впорядкували видачу технічних умов, впровадили географічну інформаційну систему. Постачання електроенергії також стало більш надійним завдяки механізму компенсації відключення.

Найлегше отримати доступ до електроенергії споживачам в Об’єднаних Арабських Еміратах. Там доведеться “стерпіти” виконання двох процедур, зачекати 7 днів і отримати послугу найвищої якості з прозорими тарифами. Все це безкоштовно.

Реєстрація прав власності — 61 місце

Досягнення України в реєстрації прав власності Світовий банк оцінив в 71,3 бали. 

Для того, щоб оформити на себе землю чи будівлю, в нашій країні доведеться виконати 7 процедур (середній показник у порівнянні з іншими країнами), витратити 15 днів (добрий результат), сплатити біля 1,7% від вартості майна. Водночас якість адміністративних процедур, прозорість інформації та рівний доступ до інфраструктури все ще залишаються на незадовільному рівні — 53,3 бали зі 100. Але в Doing Business 2020 зазначено, що кадастрові дані стали більш прозорими.

Найпростіше зареєструвати власність в Катарі: лише одна формальність, один день, 0,3 відсотка вартості об’єкту — і все готово. Якісна інфраструктура, прозорість даних та легка процедура вирішення суперечок — як приємний бонус.

Доступ до кредиту — 37 місце

Отримати кредит в Україні легше, ніж в більшості країн світу. Загальний показник нашої держави — 75 балів. Таку оцінку ми отримали завдяки тому, що права кредиторів захищені законом про банкрутство, позичальники можуть повернути борги через операції з заставою, кредитні історії доволі якісні, а кредитні бюро мають інформацію про значну частину дорослого населення і компаній країни. Світовий банк зазначив, що завдяки вдосконаленню доступу до даних Кредитного реєстру НБУ, в Україні стало легше отримати інформацію про кредиторів.

Найлегше отримати кредит в Азербайджані, Брунеї та Новій Зеландії.

Захист прав міноритарних власників — 45 місце

Права міноритаріїв в Україні захищені на середньому рівні. Маємо не найгірший показник — 68 балів. Вимоги щодо розкриття інформації про операції з пов’язаними особами в нашому законодавстві забезпечені на достатньому рівні, а ось можливість впливати на керівні органи та директорів у міноритарних акціонерів досить обмежена. В інших аспектах цього пункту рейтингу ми знаходимось на середніх позиціях. Автори DB-2020 вважають, що Україна покращила захист прав міноритаріїв вимогою до компаній розкривати більше інформації про операції з зацікавленими особами.

Найкраще захищені інтереси акціонерів з незначною часткою власності в компанії в Кенії.

Сплата податків — 65 місце

Сплачувати податки в Україні не легко, це знають наші підприємці, і це визнає Світовий банк — маємо лише 78,1 бала. 5 платежів, 328 годин на виконання пов’язаних зі сплатою дій і розрахунки, і в підсумку близько 45% прибутку належить віддати державі. Ще деякий час доведеться витратити на повернення ПДВ, корекцію помилок і розбіжностей. Експерти Світового банку не побачили минулого року значних змін у сплаті податків в Україні.

А ось в Бахрейні сплачувати податки одне задоволення — за рік на це потрібно витратити лише 23 години, зробити 3 платежі — і все, біля 13% від прибутку пішло до бюджету. Ця держава має найкращі умови ведення бізнесу в частині сплати податків.

Міжнародна торгівля — 74 місце

Українським підприємцям, у порівнянні з конкурентами, важко виходити на зовнішні ринки — нас оцінили за цим пунктом на 80,1 бала і надали 74 місце у світі. Митні процедури при експорті та імпорті тривають не дуже довго. Проте на підготовку, перевірку та узгодження належних документів витрачається дуже багато часу та грошей. Це зводить нанівець всі позитивні зміни, які відбуваються в цій сфері. В Doing Business 2020 відзначено, що єдине покращення умов імпорту-експорту — це спрощення вимог до сертифікації запчастин. Але це й все.

Найкращі умови для зовнішньої торгівлі створено в групі країн ЄС. Там процедури максимально спрощені, а платежі за їх проведення скасовано.

Забезпечення виконання контрактів — 63 місце

Цей показник, перш за все, характеризує ефективність судової системи. В Україні вона працює не дуже добре — маємо 63,6 бала і 63 місце в рейтингу. На те, щоб змусити українську компанію виконати умови контракту, доведеться витратити в середньому 378 днів та 46,3% від суми угоди. Додатково Світовий банк підкреслив слабку автоматизацію процесів в українських судових установах і недостатнє практичне застосування альтернативних способів вирішення конфліктів. За минулий рік Світовим банком не відзначено покращення в забезпеченні виконання контрактів в Україні.

Чемпіоном у цій сфері називають Сингапур, де на вирішення подібної проблеми доведеться витратити 164 дні і близько 26% від суми контракту.

Неплатоспроможність контрагента — 146 місце

Якщо українська компанія опиниться в скрутному становищі, збанкрутує або піде на реструктуризацію, контрагенти можуть сподіватися лише на крихітне відшкодування і багаторічний головний біль. Це підтверджує і рейтинг України у вирішенні конфліктів з неплатоспроможними компаніями. Щоб отримати гроші, доведеться витратити в середньому майже 3 роки та сплатити юристам, суду і виконавцям суму, яка перевищує 40% від вартості майна. В підсумку можна розраховувати на 9 центів з кожного долара, що вам винен український банкрут. Автори DB 2020 не побачили суттєвих змін у вирішенні проблем з неплатоспроможністю українських компаній.

А ось у Фінляндії, яка є світовим еталоном роботи з неплатоспроможними компаніями, ви отримаєте 88 центів з долара менш ніж за рік і суму в розмірі біля 3,5% вартості майна.

 

У звіті Doing Business є ще два пункти — умови ринку праці та державні контракти. Але вони не мають бальної оцінки і не дають змоги отримати інформацію про динаміку та порівняти країни між собою за інтегрованим показником.

Чи можно використовувати такі рейтинги в прикладному плані? І так, і ні. Зміна позицій України в Doing Business кожен рік дає владі та опозиції привід оголошувати про перемогу або зраду.

Підприємець має розуміти, що цей рейтинг базується на досить обмеженій та суперечливій інформації, адже реальні умови ведення бізнесу суттєво відрізняються від теоретичних. Але в комбінації з іншими рейтингами DB може бути корисним. Якщо накласти на Doing Business дослідження сприйняття корупції, то можна зрозуміти, в яких країнах показники легкості ведення бізнесу відповідають реальності, а в яких підприємницьку діяльність можна вести лише за допомогою знайомого судді, прокурора чи депутата.