Ціни на електроенергію в Європі падають, а в Україні зростають. Уряд відключає дешевші атомні станції і купує більше дорогої зеленої енергії. В чому проблема чистої енергетики в Україні та ще кілька цікавих фактів — розповідаємо в зрозумілій кольоровій інфографіці.

Світ стійко прямує до глобального використання чистої енергії: до 2040 року 84% приросту споживання енергії відбуватимуться завдяки ВДЕ та газу

Наразі газ — одне з найдешевших джерел енергії з тих, які завдають найменшої шкоди довкіллю. До того ж запаси газу в світі величезні та вичерпаються ще не скоро, його видобуток постійно нарощується: нові методики дозволяють видобувати сланцевий газ, якого в світі дуже багато. Поки що технологія видобутку складна, і собівартість сланцевого газу приблизно в п’ять разів вища, ніж традиційного, проте технологія постійно модернізується. 

Інша перевага газу в тому, що його легко зберігати та відносно легко транспортувати — газопроводами або в зрідженому вигляді.

В Україні основним виробником та імпортером газу є “Нафтогаз”, ще чверть цього ринку займають приватні компанії

Лібералізація газового ринку в останні чотири роки дозволила багатьом промисловим компаніям купувати газ самостійно за ціною, яка їм підходила, у необхідній кількості, проте лишалася проблема — відсутність вільного ринку газу для населення, але він нарешті має запрацювати з 1 липня 2020 року

Попит на газ природно залежить від пори року — влітку українці споживають значно менше газу, ніж взимку. Якщо в нас утворюються надлишки газу, ми закачуємо його в ПСГ, які в Україні — найбільші в Європі. Це дозволяє підстрахуватись на випадок перебоїв з постачанням.

Приблизно 40% від газу, який надійшов в країну у 2019 році, ми імпортували, решту — видобули самі. З цього обсягу 85% було використано, а 15% — закачано на зберігання. 

Газ легко зберігати, але різко підвищити видобуток за необхідності — складно. Тому важливо мати запаси та вільний конкурентний ринок — щоб уникнути маніпулювання цінами. 

Основна проблема енергетики Україні — низька енергоефективність. Ми досі одні з найменш енергоефективних країн світу

Водночас ми прямуємо до інтеграції з ЄС та підтримуємо загальний тренд розвитку відновлювальних джерел енергії

Інтеграція — тривалий процес. Європа не хоче приймати до себе слабкі чи неекологічні системи. Тому, наприклад, деякі країни ЄС насторожує велика кількість незайнятих потужностей наших атомних станцій або низька якість вугілля. Оскільки в ЄС високі екологічні норми, це може створити конкурентні перепони для України. Тому ЄС підтримує модернізацію української енергосистеми та розвиток ВДЕ.

Наша проблема з ВДЕ в тому, що українські електромережі не пристосовані до переходу на чисту енергію. Вона надходить нестабільно через природні чинники, такі як погодні умови, час доби та пора року, і ці надходження важко спрогнозувати: часом енергії занадто багато, а коли попит високий — її може не вистачати на всі потреби. 

Отже, існують дві проблеми: що робити з надлишками та як перекрити нестачу.

Зараз для стабілізації мережі доводиться відключати атомні станції у пікові години — а це найдешевша енергія — та підключати вугільні станції, тому що вони дозволяють досить легко регулювати постачання енергії. Проте це не найкраще рішення.

Екологічність енергосектору — важлива умова подальшого розвитку

Більшість європейських країн відмовляється від вугільних станцій та розвиває альтернативну енергетику. Проте в Україні розвиток ВДЕ завдячує не стільки перспективності напряму, скільки “зеленому тарифу”, впровадженому урядом для стимулювання галузі та залучення інвестицій. Він вищий, ніж тарифи на традиційну електроенергію, і компенсується коштом бюджету. Це викликає багато політико-економічних питань, але відмовитися від ВДЕ ми теж не можемо — за планами уряду, до 2050 року вона має забезпечувати 70% від усього виробництва електроенергії.

Зараз частка ВДЕ в загальному виробництві електроенергії — менше ніж 10%

Одна з моделей підтримки розвитку альтернативної енергетики — аукціони

Це перехід від фіксованого “зеленого тарифу” на систему квот. Такий підхід якраз дозволить знизити вартість чистої енергії, тому що право будувати нові потужності та підтримку від держави отримає той виробник, який запропонує найнижчу ціну. До того ж це дозволить уряду краще планувати схему розвитку та визначити перспективи.

Український енергосектор вимагає трансформації

Для того щоб взаємодіяти з європейським енергосектором, бути більш екологічним та енергоефективним, український енергосектор має змінитися відповідно до вимог сучасності: перейти на європейські стандарти роботи, впровадити ефективну політику щодо викидів, енергоефективності та зеленої енергії, стати більш клієнтоорієнтованим, конкурентним та прозорим.

Деякі ініціативи прозорості вже впроваджені, але набагато більше ще належить зробити 

Звичайно, в енергетиці існують ще гострі питання, які потребують більш детального вивчення. Щоб заглибитись у тему та розібратись, як працює енергосистема України, радимо подивитись повне дослідження “Енергетика України 2020”, партнером якого виступила Baker Tilly. Тисніть на банер та завантажуйте безкоштовно: