Ще на початку року Світова організація торгівлі (СОТ) випустила звіт із прогнозом серйозного спаду світової торгівлі через епідемію коронавірусу та глобальний карантин. Йдеться про скорочення обсягів від 13% — за позитивним сценарієм — до 32%  — за негативним. Така велика розбіжність поясняються невизначеністю, яка існує в галузі охорони здоров’я.

Найпесимістичніший варіант розвитку подій передбачає спад, подібний до того, який відбувався під час Великої депресії, але коротший за нього. 

Відновлення після спаду буде залежати від прогресу в подоланні епідемії. Тому реальний стан торгівлі як у 2020, так і у 2021 може значно відрізнятися від прогнозів у будь-який бік.

Зростання світової торгівлі почало сповільнюватись ще наприкінці 2019 року

В останньому кварталі 2019 року товарообіг вже був на 1% нижчим, ніж роком раніше. На це вплинули напружені відносини між США та Китаєм, які досі знаходяться у стані торговельної війни. І це також заважатиме відновленню світової економіки після кризи, тому що зараз критично важливо, щоб ринки були відкритими та передбачуваними.

Порушення процесів виробництва та перевезення товарів показали країнам, що вони стали надмірно залежати від закордонних постачальників. Тому зараз розвинені держави почали міркувати над тим, як скоротити глобальні ланцюги поставок та повернути “додому” хоча б найбільш стратегічні підприємства: високотехнологічні та медичні.

Бізнес в будь-якій країни дотримується принципу ефективності. Це значить, що підприємства прагнуть отримати найкращі можливості для задоволення виробничих потреб з найменшими витратами — незалежно від того, звідки вони надходять. Тому вони продовжуватимуть робити покупки в усьому світі.

Ніхто не може передбачити наступну кризу. Тому найнадійнішим та найефективнішим страхуванням на сьогодні є створення потужної мережі міжнародної співпраці.