Якщо в особистому житті боргів краще уникати, то в бізнесі кредити, післяплати та відстрочка платежів — це звична практика, яка допомагає компанії розвиватись. Щоб керувати боргами, достатньо про них пам’ятати і дотримуватися декількох досить універсальних порад.

До вашої уваги — вісім пунктів, дотримання яких допоможе побудувати систему управління боргами.

1.Навіть якщо вас розбудять о третій ночі, ви маєте пам’ятати, скільки й кому завинили

Складіть повний перелік своїх боргів, вказавши кредиторів, загальну суму боргу, щомісячні платежі та терміни погашення. Коли у вас буде єдиний загальний список боргів, ви зможете побачити картину цілком та спланувати, як та коли зможете закривати кредити.

Звертайтеся до цього списку, коли сплачуєте рахунки чи плануєте взяти новий борг, і постійно оновлюйте його, навіть коли закриваєте невелику частину своїх боргових зобов’язань.

2.Найлегше керувати боргами, якщо вчасно сплачувати рахунки

Прострочені платежі ускладнюють погашення боргу, оскільки за кожний платіж, який ви пропустите, доведеться сплачувати додаткові відсотки або штраф. Кожна така відстрочка буде збільшувати загальну суму боргу, і він може стати велетенським.

Внесіть всі строки виплат за кредитами у календар та встановіть нагадування за декілька днів та в день погашення платежу. Якщо ви забули про нього або не мали коштів для сплати саме цього дня, не чекайте наступного строку — закривайте відразу, як тільки з’явиться можливість.

Якщо ви винні гроші постачальникам або партнерам, спробуйте домовитися про відстрочку платежів без штрафів або реструктуризацію боргу. Запропонуйте їм товари чи послуги з тих, що надає ваша компанія: або в кошт вашого боргу, або взагалі безкоштовно як подяку за відстрочку. 

3.Сприймайте виплати за боргами як додатковий податок

Ви не можете уникнути податків і сплачуєте їх незалежно від тих чи інших обставин. Ставтеся так само й до боргів та кредитів і виділяйте кошти на сплату відразу, як отримали дохід.

Проте не забувайте, що борги гнучкіші за податки, й іноді варто пропустити або посунути платіж, щоб замовити нову партію товару чи вкластися в інструмент оптимізації роботи, якщо це дозволить заробити більше та просунутись на ринку. Але це завжди має бути зважене та аргументоване рішення, а ви маєте чітко бачити перспективи.

4.Шукайте дешевші кредити, щоб закрити попередні

Якщо у вас є кредит під 25% річних і у вас з’явилася можливість взяти новий під 15%, то скористайтесь нагодою зменшити відсотки. 

Не забувайте моніторити фінансові інструменти та шукати шляхи зменшення загального боргового навантаження. Банки змінюють умови залежно від ситуації у країні, НБУ може знизити облікову ставку, курс валют постійно змінюється. Фінансовий ринок адаптується до обставин, і ви маєте робити те саме.

5.Якщо можете закрити борг повністю — зробіть це

Перш за все це стосується невеликих сум, які можна погасити одним платежем.

Але якщо у вас є кредит з великим відсотком і декілька — з меншими, то підрахуйте, чи варто закривати їх поступово всі, чи дешевше буде отримати пеню за іншими кредитами, але повністю закрити один.

6.Вносити варто хоча б найменші платежі

Визначте, яка найменша сума вам потрібна, щоб якщо не зменшувати борги, то принаймні не збільшувати їх.

Тобто у вас має бути підрахована загальна мінімальна сума на місяць (а краще — на декілька), яку вам потрібно виділити на борги. Якщо вийде сплатити більше, не забудьте перерахувати її на основі нових цифр.

7.Визначте пріоритетність боргів

Іноді при закритті боргів потрібно орієнтуватися не лише на суми та проценти, а й на інші чинники. Наприклад, якщо потрібно підтримувати доброзичливі стосунки з кредиторами або якщо постачальник просить сплатити раніше, тому що в нього критична ситуація. Чи якщо ви бачите, що курс валют зростає, а у вас валютний борг. Або коли у вас кредити під заставу власного майна.

8.Якщо бачите, що не можете сплатити борги, визнайте це

Провали в бізнесі — це нормальне, хоча і неприємне явище. Одного разу ви можете зрозуміти, що не впорались із борговим навантаженням. Це може викликати паніку та підштовхнути набрати ще більше кредитів з надією виплисти, що лише погіршить ситуацію.

Якщо ви слідкуєте за боргами, то чітко побачите, коли ситуація стане критичною. В такому випадку краще буде продати частину компанії, закрити її або взагалі оголосити себе банкрутом.

Кредити та борги завжди тягнуть за собою ризики, але жоден бізнес без них не будується. Тому їх не потрібно боятися чи уникати — так можна назавжди  загальмувати розвиток своєї справи. Варто уважно стежити за ситуацією, контролювати виплати і завжди розуміти, навіщо вам потрібен кредит та яку користь він принесе разом із потенційною небезпекою.