Після років розчарувань у пошуках молодих спеціалістів на ринку праці, бізнес все частіше запроваджує партнерські проєкти з вишами. Завдяки дуальній освіті у низці європейських країн вже понад 40 років майже не має безробітних серед молоді. Тепер цей формат дістався України і вже охоплює декілька десятків вишів та різнопрофільних підприємств по всій країні.

Для багатьох роботодавців в країні знайти гарного молодого фахівця – справжня пригода, це задача, яка іноді перетворюється на змагання, і часто закінчується фіаско. Як би це дивно не сприймалось, але умовного випускника економічного університету після навчання не можуть взяти на роботу за фахом до жодної компанії, адже він просто не дотягує навіть до базового рівня, який очікує роботодавець.

Із схожими проблемами, коли освіта не відповідає потребам бізнесу і надалі спричиняє безробіття та сповільнення економіки, стикалися у низці європейський країн і знайшли рецепт, як цьому протистояти у форматі дуальної освіти. Новаторкою в запроваджені цього формату навчання вважається Німеччина і сьогодні ця країна практично не має безробітних випускників вишів. Дуальну освіту згодом спробували у Польщі, Австрії, Швейцарії та Данії, де відтепер до 50% молоді навчаються за такою системою.

В Україні вирішили не вигадувати велосипед та пішли тим же шляхом. Перші проєкти започатковувались у 2015 у Києві, Львові та Запоріжжі, тоді був запущений пілотний проєкт з підготовки кухарів, токарів та малярів. Майже 100% випускників тоді знайшли собі роботу. Сьогодні дуальна модель освіти вже працює у багатьох державних вишах. Найбільше пропозицій дуального навчання в Україні можна зустріти у сфері інженерії, машинобудування, сільського господарства, інформаційних технологій, фінансів та бізнес-адміністрування.

Серед компаній-партнерів – представники абсолютно різних галузей, а назви товариств доволі відомі, наприклад, Watsons, ДТЕК, EPAM та український офіс американського виробника верстатів Haas Automation, який співпрацює зі столичним КПІ. В минулому році Київська школа економіки з партнерами почала підготовку кадрів для Державної фіскальної служби. Загалом перелік компаній, які інвестують у дуальну освіту – дуже об’ємний, адже користь від колаборації бізнесу і вишів – очевидна і це усвідомила чимала кількість компаній. Проєкт дуальної освіти запустила й наша компанія Baker Tilly разом з КНЕУ та іншими компаніями-партнерами у вересні 2019 року. І треба сказати, що наступні покоління вже зростають.

Дуальна освіта працює за принципом learning by doing, тобто студенти вивчають теорію і одразу ж застосовують її на практиці, тим самим отримуючи досвід роботи та опановуючи обрану професію. При цьому, працювати студенти можуть до 70% часу, а решта – відводиться на навчання. До того ж, студенти отримують допуск до всіх внутрішніх івентів компаній, відвідують різні цікаві заходи та тренінги, приймають участь у соціальних ініціативах компаній, а також можуть спілкуватись з представниками бізнесу.

Поєднавши навчання та реальну роботу, молодь розвиває такі навички, як комунікація у команді, запит фідбеку по виконаним завданням, робота з дедлайнами. Окрім досвіду професійної роботи, роботодавець виплачує заробітну плату. А за результатами дуального навчання, може запропонувати постійну роботу. Відтепер у студентів з’явилось більше шансів знайти гарну роботу та побудувати головокрутну кар’єру у компанії мрії і при цьому не витрачається 4-5 років тільки на навчання, після якого знадобилося б знову вчитись, аби отримати пропозицію щодо роботи за фахом. Сьогодні час може працювати на молодь і в її інтересах цим скористатись.

Дуальна освіта доступна для всіх випускників старшої школи, які склали ЗНО. Вступна кампанія дуальної освіти передбачає, що рішення щодо зарахування студента на програму приймає роботодавець. Також роботодавець має право відрахувати студента з дуального навчання, якщо студент не справляється з робочими завданнями. У цьому випадку, студента переводять на звичайну програму підготовки фахівців і він може продовжити навчання у виші. Щодо оплати навчання студента – це зобов’язання зазвичай бере на себе роботодавець.

Для нас, у Baker Tilly, проєкт дуальної освіти – це не тільки ресурс пошуку персоналу, а, насамперед, ми віримо, що це – реальний шлях покращення якості української освіти в цілому. Маю надію, що успішний досвід співпраці вишів з приватним сектором набуде національного масштабу, а державні ініціативи – всебічного розвитку. Можливо, тоді поменшає бажаючих серед громадян, які шукають кращого життя закордоном або вимушені їхати на заробітки до сусідніх країн. Сьогодні, заради майбутнього. Розвиваємось, створюємо комфортне та щасливе майбутнє разом.