Будь-який підприємець мріє ефективно розвиватись і управляти бізнесом, вигравати конкуренцію за рахунок налагоджених якісних бізнес-процесів у середині компанії, впроваджувати сучасні технології або, як мінімум, працювати без збитків. Для цього власникам компаній потрібна оперативна інформація про стан бізнесу, а не лише узагальнений облік, який показують зовнішнім користувачам.

Сьогодні для багатьох компаній постає питання альтернативного виду обліку та звітності, який задовольняв би потреби власників та менеджменту підприємства. Звичайний звіт не може надавати оперативну інформацію про стан життєдіяльності компанії, саме тому таку функцію покладають на управлінський облік та звітність. Управлінський облік та звітність надають показники, за рахунок яких менеджмент компанії отримує цілісну картину про кожен процес, що відбувається на підприємстві. Ця інформація допомагає миттєво та своєчасно реагувати на ситуацію як у середині компанії, так і відповідати на зовнішні зміни та виклики.

Власники бізнесів повинні усвідомити необхідність управлінської звітності, яка може стати основою для подальших стратегічних рішень. Чітке розуміння життєдіяльності бізнесу може підняти його на абсолютно новий рівень. Українські підприємці часом приймають рішення, базуючись на своєму внутрішньому відчутті. Добре, коли у людини є гарна інтуїція і вона приймає рішення, спираючись на власні відчуття, проте, коли ви бачите перед собою поточні цифри, точно розумієте поточні справи бізнесу – ви будете завжди у виграшній позиції.

Що саме отримують власники або менеджмент?

По-перше, індикатори фінансового здоров’я компанії. По-друге, розуміння як краще управляти джерелами капіталу, який залучається для розвитку компанії. По-третє, оцінити рентабельність роботи бізнесу та ефективність інвестицій компанії. Наприклад, оцінити краще інвестувати у нову технологічну лінію чи поповнити склади або ж надати відтермінування своїм покупцям, вклавши гроші в оборотний капітал і отримати конкурентну перевагу на ринку у зв’язку зі збільшенням продажів. В результаті, компанія може отримати поліпшення оборотності капіталу, а з цим – більш високу ефективність інвестицій бізнесу в цілому. По-четверте, звіт у складі управлінської звітності про рух коштів. Коли можна оцінити скільки грошей генерує бізнес, тоді можна зрозуміти чи ефективно компанія ними розпоряджається.

Методологія управлінського обліку та звітності не регламентується державними органами і розробляється підприємством самостійно. Управлінська звітність не може бути універсальною на відміну від регламентованої. Принципи наповнення складу звітності та методологія збору даних у різних компаній різна. Інформація повинна бути точно підібрана під вимоги користувача, саме тому важливо прописати і регламентувати процедуру підготовки інформації та підготовки самої звітності.

Коли ця звітність потрапляє до рук користувача, важливо, аби він розумів як певна цифра була виведена, що стоїть за тими чи іншими показниками та як можна, ґрунтуючись на цих показниках, ефективно працювати далі. Ця звітність має надаватись максимально оперативно або негайно за запитом менеджменту або власника бізнесу і бути максимально повною та зрозумілою, а також має містити актуальні дані, що відповідають конкретному запиту.

Аби усе працювало як годинник, треба ще на початковому етапі виділити людину або підрозділ, який буде займатися процесом систематизації інформації, уніфікації політик у частині управлінського обліку та звітності і впроваджувати усе це в автоматизовану систему обліку. Тобто, збирати з усіх існуючих джерел данні в єдину систему. Управлінська звітність вимагає не тільки фінансових ресурсів з боку компанії, а й людських. А саме – часу, який потрібно витратити і зробити це вправно з тим персоналом, який забезпечить здатність системи і ефективність на виході. Треба мотивувати персонал, щоб зробити усе, аби люди були зацікавлені в якості підготовки звітності, так само як власник бізнесу, якому потрібно розуміти напрям руху свого корабля.

Пам’ятайте, чим раніше і у повному обсязі ви будете розуміти реальний стан справ вашого бізнесу, тим краще зможете озброїтись попри можливі перешкоди або нестандартні ситуації на ринку.