Для того щоб побудувати успішну кар’єру, потрібно мати не тільки професійні навички та знання, але й уміти керувати своїм настроєм, емоціями, вирішувати конфлікти та налагоджувати стосунки з іншими людьми. Те ж стосується створення міцної сім’ї та дружби. Більшості людей доводиться вчитися розуміти та приймати свої та чужі емоції. Ми підібрали 10 книжок, які в цьому допоможуть.

Емоційний інтелект — це вміння виявляти власні емоції та керувати ними, а також розуміти емоції інших людей.

Він об’єднує щонайменше три навички: емоційне усвідомлення або здатність виявляти та називати власні емоції; вміння застосовувати ці емоції під час роздумів та розв’язання проблем; і здатність керувати ними, що передбачає регулювання власних емоцій, і за необхідності допомогу іншим.

Емоційно інтелігентна людина чудово усвідомлює свої емоційні стани, в тому числі й негативні (розчарування, смуток чи щось тонше), і здатна їх виявляти та керувати ними. Такі люди відчувають також емоції, які переживають інші. Зрозуміло, що чутливість до власних та емоційних сигналів інших людей робить нас кращими у різних сферах: дружбі, сім’ї, на роботі та у романтичних стосунках. На щастя, ці навички можна загострити.

1. Деніел Ґоулмен “Емоційний інтелект”

Це одна з найбільш рекомендованих книг для тих, хто хоче прокачати своє вміння розуміти емоції та керувати ними. Її автор — відомий американський психолог, який вважається одним із засновників напряму “емоційного інтелекту”.

Книга навчить екологічно проявляти емоції, стримувати їх неусвідомлені прояви, розуміти емоції інших людей та допоможе налагодити стосунки з оточенням.

2. Тревіс Бредберрі, Джин Ґрівс “Емоційний інтелект 2.0”

Після ознайомлення з основами можна перейти до поглибленого навчання й приділити увагу нюансам та різним тонкощам використання емоційного інтелекту для досягнення успіху в різних сферах життя. 

Книга “Емоційний інтелект 2.0” буде корисною для тих, хто прагне не лише гармонії з собою, а й досягнень та лідерства, або тим, хто зазнав емоційного вигоряння.

3. Сергій Шабанов, Альона Альошина “Емоційний інтелект. Російська практика”

Книга буде актуальною і для українців, адже ставлення до емоцій формувалося в нас у пострадянські часи, а виховували нас батьки, які виросли в Радянському Союзі, тому ми маємо багато різного, але це в нас спільне та схоже.

Особливий акцент робиться на тому, до чого ми дуже звикли, — приховуванні емоцій. Які потрібно проявляти, але робити це правильно. А іноді навіть варто викликати в себе певний емоційний стан, щоб досягти мети та поліпшити своє життя.

4. Інститут Арбінґера “Відкрите мислення”

Ця книга допоможе створити в компанії екологічну корпоративну культуру та правильно налагодити робочий процес. Вона навчить бачити сильні сторони співробітників та використовувати їх для взаємної вигоди бізнесу та людини. 

Хоча ця книга зачіпає не тільки емоції, вона допоможе покращити ту частину емоційного інтелекту, яка спрямована на розуміння інших людей, їхніх рис та способу взаємодії з навколишнім світом.

5. Пітер Бреґман “Емоційна сміливість”

Це ще одна книга, яка дуже корисна для тих, хто виріс у пострадянських умовах.

Вона вчить, як приймати абсолютно всі свої емоції — і позитивні, і негативні — та використовувати їх для досягнення цілей. 

Дискомфорт, туга, злість, страх — все це можна подолати та навчитись гідно долати складні ситуації.

А ще цю книгу варто прочитати керівникам або тим, хто прямує до керівної посади: вона допоможе вдосконалити управлінські навички.

6. Деніел Ґоулмен “Як залишатися людиною на роботі”

Так, вже вдруге в нашому списку з’являється цей автор, але він дійсно експерт з емоційного інтелекту.

Ця книга доповнить “Емоційний інтелект” з точки зору робочих стосунків, поведінки на роботі, розкаже, як бути лідером і не втрачати чуйність до людей, як стати стресостійким та відновлювати себе після чергового провалу чи помилки, як набути харизматичності та залишатися при цьому собою.

7. Донні Ебенштейн “Сила емпатії. Ключ до конструктивного спілкування та успішних перемовин”

Ця книга дасть більше конкретики щодо того, як правильно та ефективно вести переговори.

Автор вчить, як вирішувати конфлікти та контролювати себе в напружених ситуаціях, з якою інтонацією розмовляти, щоб заспокоїти людей та викликати у них довіру. 

Особлива увага приділяється вправам для самоаналізу, які дозволять побачити себе так, як вас сприймають інші.

8. Джон Ґоттман “7 принципів щасливого шлюбу, або Емоційний інтелект у коханні”

Наша поведінка на роботі й вдома може суттєво відрізнятись, хоча б тому що ми по-різному сприймаємо колег та клієнтів і наших близьких, отже, й поводимось інакше.

Тому не завжди те, що гарно працює в роботі, можна використати для налагодження романтичних стосунків.

Книга “7 принципів щасливого шлюбу” написана на основі величезного дослідження, яке тривало 14 років, тож поради викликають довіру. Вони допоможуть побудувати міцні стосунки як від самого початку, так і врятувати нинішні, якщо існують проблеми.

9. Джон Арден “Приборкання амигдали та інші інструменти для тренування мозку”

Ця книга зацікавить найприскіпливіших читачів, які прагнуть не лише навчитись контролювати емоції, а й зрозуміти, як це все так хитро працює, аж до глибин нейрофізіології, знати, як впливають на наш мозок страхи, стреси та поганий настрій.

Після прочитання “Приборкання амигдали” можна вважати себе спецом із емоційного інтелекту.

10. Мелвін Сміт “Як допомогти людям змінитися”

Звичайно, після того, як сам навчишся чогось класного, хочеться поділитися цим із світом та всіма, хто поруч. Проте це не так просто, як здається. 

Допомагати людям потрібно правильно, щоб вони від цього розвивалися, а не гальмували та скидали все на інших.

Саме цьому вчить книга Сміт. Як вирішувати не конкретні проблеми, а змінювати мислення та прагнення оточення, щоб люди самотужки долали будь-які перепони на шляху до щасливого життя.

Ми в Baker Tilly вважаємо, що емоційний інтелект — це дуже важливо, і обов’язково потрібно прокачувати його в собі. Тому присвятили цій темі сторінку в нашому щорічному корпоративному журналі, який скоро побачить світ. Спостерігайте за новинами в блозі, щоб дізнатися про його вихід. Там буде ще багато цікавого та корисного!