Екологи тривалий час пропагували відновлювані джерела енергії як кращі для природи. Але останні дані показують, що розширення видобутку матеріалів для виготовлення сонячних панелей та вітрогенераторів, а також збільшення відведених під них площ може становити для видів, що зникають, більшу загрозу, ніж навіть зміна клімату. 

Створення необхідних для ВДЕ технологій та інфраструктури в перспективі сприятиме збільшенню видобутку багатьох металів, що створить нові загрози для біорізноманіття, які перевершать навіть наслідки зміни клімату. Проте це не всі проблеми, які потрібно вирішити для масового використання ВДЕ.

Нещодавно перебої з електроенергією в Каліфорнії змусили губернатора штату визнати, що поки рано покладатися на досить ненадійні джерела відновлюваної енергії. Проблема, пов’язана з використанням сонячних панелей, полягає в тому, що сонце сідає під час пікового попиту, який припадає на час між 17:00 та 22:00, і вироблення електроенергії припиняється. Це своєю чергою вимагає значного збільшення кількості електростанцій на природному газі. А відсутність температурних перепадів, які породжують вітер, означає відсутність електроенергії від промислових вітрогенераторів. Тож для ефективного використання ВДЕ потрібно спершу створити якісні потужності для балансування (energy storage) — щоб добирати енергію з запасів за необхідності. 

Тобто ВДЕ мають виробляти електроенергію з надлишком, щоб було що зберігати. А для цього потрібно збільшувати кількість СЕС та ВЕС. Проте екологічний активізм блокує та уповільнює розширення промислових проєктів вітрової та сонячної енергетики. У Великій Британії “Грінпіс” виступив проти нової великої сонячної ферми, аргументуючи це тим, що величезні суцільні поля з панелей на сільськогосподарських угіддях — не найкращий спосіб перейти на сонячну енергію. Американські екологи та фермери також стверджують, що великі сонячні установки зіпсують прекрасні сільськогосподарські угіддя.

На тлі того, що позиції ВДЕ хитаються, проядерні екологи стають дедалі гучнішими, навіть у Німеччині — найбільш антиядерній державі світу.

Європейці виступають на підтримку ядерної енергетики 

Нещодавно проядерні активісти, згуртовані німецькою організацією Nuklearia, розгорнули транспарант перед штаб-квартирою “Грінпісу”. На ньому було написано: “Кліматична криза? Атомна енергія!”

Наприкінці червня проядерні активісти протестували перед паризькою штаб-квартирою “Грінпісу”, засуджуючи роль організації у заміні ядерних станцій на станції на викопному паливі. Кілька десятків протестувальників у масках несли банери із гаслами на кшталт: “Менше ядерки — більше вугілля”.

Організація планує продовжувати подібні мітинги. Учасників хвилює, що “терміни придатності” п’яти німецьких атомних електростанцій, які все ще працюють, добігають свого завершення, після чого станції мають бути ліквідовані.

Протягом вересня-жовтня 2020 року у всьому світі планується понад сорок проядерних демонстрацій, організованих Nuclear Pride Coalition.

Це була не перша подібна демонстрація в Німеччині. У грудні 2019 року 120 людей з Німеччини, Польщі, Швейцарії, Австрії, Нідерландів та Чехії зібралися біля Філіпсбурзької атомної електростанції, яку німецький уряд закрив достроково.

Позицію активістів, які наголошують на необхідності ядерної енергії для боротьби зі зміною клімату, підтримує й політична аргументація — необхідність використання ядерної енергії в Європі задля уникнення надмірної залежності від імпортованого природного газу з Росії. Існує думка, що якщо Німеччина втримає свої атомні електростанції та навіть розширюватиме їх, країна може бути вільною як від вугілля, так і від російського газу, як Франція. 

До того ж ядерна енергетика найменше забруднює повітря після ВДЕ.

Ядерну енергетику почали підтримувати журналісти та лідери думок у соцмережах

Оскільки недоліки відновлюваних джерел енергії стали більш очевидними, журналісти почали висвітлювати проядерні демонстрації більш справедливо та розважливо, ніж це було раніше.

Але найбільше зміну ставлення до ядерної енергії можна спостерігати в соціальних мережах.

Ще у 2016 році в Twitter постійно з’являлися очевидно хибні твердження, наприклад, що атомна енергетика не є низьковуглецевою енергією. Зараз такі претензії здебільшого зникли. Й у тих рідкісних випадках, коли вони виникають, їх швидко розвінчують.

Також ядерну енергетику підтримують “лідери думок” у соцмережах. Наприклад, бразильська модель Ізабель Боемке, яка має майже 30 тисяч підписників в Інстаграмі, випустила серію відео про екологічні переваги ядерної енергіїУ відео в TikTok, яке подивилось півмільйона користувачів, вона зауважує, що одна уранова гранула розміром з жувального ведмедика містить стільки ж енергії, скільки 907 кг вугілля. Це значить, що шалену кількість енергії можна створити на меншій площі, тобто для цього потрібно менше землі.

Все це ілюструє одну з незручних істин про відновлювані джерела енергії, яка часто похована під дивовижною статистикою про зниження вартості сонячних панелей та вітрових турбін. Їх порівняно низька “питома потужність” призводить до збільшення використання ресурсів та площ: проєкти сонячних та вітрових станцій вимагають в середньому в 300-400 разів більше землі, ніж атомна або газова установка. І саме це, на думку вчених, може зробити з ВДЕ більшу загрозу для загрожених видів, ніж зміна клімату.

Отже, як і всі інші джерела енергії, ВДЕ мають свої переваги та недоліки, проте поки що це один з найбільш перспективних напрямів: за прогнозами, до 2040 року 84% приросту споживання енергії буде покрито саме завдяки відновлювальним джерелам. 

Щоб дізнатися більше про стан енергетики у світі та в Україні, тисніть на банер та безкоштовно завантажуйте інфографічний довідник “Енергетика 2020”, партнером якого виступила Baker Tilly: