6 жовтня 2020 року Рада ЄС опублікувала прес-реліз, в якому оголосила про внесення змін до списку ЄС країн, які не співпрацюють для цілей оподаткування. У зв’язку з цим, Рада ЄС вирішила додати Ангілью та Барбадос до «чорного» списку, тоді як Кайманові Острови та Оман виключити зі списку, оскільки останні здійснили імплементацію необхідних реформ щодо вдосконалення систем податкової політики.

Ангілья та Барбадос були включені до «чорного» списку ЄС внаслідок отримання від Глобального форуму з питань прозорості та обміну інформацією (англ. The Global Forum on Transparency and Exchange of Information for Tax Purposes) негативної оцінки (рейтингу) «невідповідний» та «частково відповідний» щодо дотримання міжнародного стандарту щодо прозорості та обміну податковою інформацією.

Щодо виключення Кайманових Островів та Оману в прес-релізі зазначається, що Кайманові Острови вдосконалили свою систему колективних інвестиційних фондів, а Оман, в свою чергу, вважається таким, що виконав всі свої зобов’язання внаслідок ратифікації Багатосторонньої конвенції ОЕСР про взаємну адміністративну допомогу у податкових справах (англ. OECD Multilateral Convention on Mutual Administrative Assistance) (надалі – Конвенція ОЕСР).

Таким чином, наразі лише дванадцять юрисдикцій залишаються в «чорному списку»: Американське Самоа, Ангілья, Барбадос, Гуам, Фіджі, Палау, Панама, Самоа, Сейшельські острови, Тринідад та Тобаго, Американські Віргінські Острови та Вануату.

Якщо говорити про так званий «сірий» список, то Монголія і Боснія та Герцеговина були виключені з нього у зв’язку з ратифікацією Конвенції ОЕСР.

Крім того, у зв’язку з триваючою глобальною пандемією COVID – 19 було продовжено строки виконання зобов’язань щодо підписання та ратифікації Конвенції ОЕСР до 31 грудня 2020 та 31 грудня 2021 року, відповідно, для наступних юрисдикцій: Ботсвана, Есватіні, Йорданія, Мальдіви, Намібія та Тайланд.

Таким чином, наразі десять юрисдикцій знаходяться у «сірому» списку: Австралія, Ботсвана, Есватіні, Йорданія, Мальдіви, Марокко, Намібія, Сент-Люсія, Тайланд та Туреччина.

Нагадаємо, що перелік держав та територій, які не співпрацюють з ЄС для цілей оподаткування (англ. EU common list of non-cooperative jurisdictions for tax purposes), так звані «чорний» та «сірий» списки, був розроблений Комісією ЄС та вперше погоджений державами-членами в грудні 2017 року.

Перелік держав та територій, які не співпрацюють з ЄС для цілей оподаткування є частиною зовнішньої стратегії ЄС щодо оподаткування та має на меті здійснення зусиль щодо просування належного управління податками у всьому світі. У переліку зазначені юрисдикції, що не входять до ЄС, або які не вступили в конструктивний діалог з ЄС щодо управління податками, або не виконали своїх зобов’язань щодо впровадження реформ для дотримання набору критеріїв належного управління податками, що стосуються податкової прозорості, справедливого оподаткування та впровадження міжнародних стандартів проти розмивання податкової бази та виведення прибутку з-під оподаткування.