Всі звикли обговорювати створення нових електростанцій з виробництва чистої енергії, плани зупинки вугільних та атомних електростанцій, інвестиції у нові проєкти для збільшення ефективності відновлюваних джерел енергії, але на цьому тлі багато хто забуває про те, що потрібно модернізувати всю енергетичну інфраструктуру.

Без належних інвестицій мережа може стати вузьким місцем, яке уповільнить прогрес. Адже перехід на електричне опалення та транспорт призведе до збільшення попиту на електроенергію, а надзвичайне зростання виробництва енергії вітру та сонячної енергії додасть напруги на мережі.

У 2020 році в світові енергосистеми було інвестовано приблизно 235 млрд доларів

І до 2050 року інвестиції мають зрости до 636 млрд доларів щорічно, щоб підтримати більше потужностей з виробництва електроенергії, задовольнити нові потреби та замінити теперішню інфраструктуру.

Розподільні мережі ставатимуть все більш важливими у найближчі десятиліття, оскільки будівництво нових “енергетичних плантацій” вже сповільнилось і наближається до попиту. Зростання енергії вітру та сонячної енергії призведе до зменшення середніх розмірів електростанцій у всьому світі в шість разів (до 2050 року) — до потужності у 158 МВт. Вони стануть більш розповсюдженими, але й підключатимуться безпосередньо до розподільної мережі. До середини століття інвестиції в розподільні мережі виростуть до 63% річних інвестицій в енергосистеми проти 52% у 2020 році.

Щоб оцифрувати розподільчі мережі, потрібно буде витратити $4,7 трлн

Інвестиції в датчики та автоматизацію підвищать ефективність і надійність мереж та зменшать як експлуатаційні, так і капітальні витрати на їх ремонт. 

Електрифікація транспорту, опалення та охолодження коштуватиме до $2 трлн загальних інвестицій у мережу, що становить приблизно 14% усіх сукупних інвестицій до 2050 року. Комунальним підприємствам доведеться модернізувати наявні споживчі зв’язки, оскільки вони електрифікують більшу частину свого споживання енергії, та забезпечити зв’язок з новими споживачами, такими як зарядні станції. Політична підтримка може пришвидшити темпи електрифікації та пов’язаних з нею інвестицій у мережу.

Китай буде найбільшим ринком енергосистем у світі з 2020 до 2050 року, попри можливе уповільнення зростання попиту

П’ята частина світових інвестицій в енергосистеми за цей період, тобто $2,9 трлн, припадатиме на Китай. Системи передачі надвисокої напруги продовжать домінувати, дозволяючи інтегрувати високоякісні та віддалені відновлювані джерела енергії.

Інвестиції в мережі у США — на другому за розміром ринку сьогодні — відстають від Європи через порівняно повільне розповсюдження відновлюваних джерел енергії. Але все одно щорічні інвестиції більш ніж подвояться і перевищать $100 млрд до 2043 року. Однак новий президент країни може простимулювати більш амбіційні інвестиції в енергосистему завдяки впровадженню нових цілей щодо безвуглецевої електроенергії.