В цьому році Україна розраховує на швидку реанімацію і стрімке економічне зростання. Гарний внутрішній попит та сприятлива ситуація на експортних ринках ймовірно мають підтримати прогнози зростання – та чи вистачить цього для сталого економічного розвитку?

На мій погляд, не варто вигадувати щось особливе, аби досягти економічної стабільності та помірного зростання. Відверто кажучи, в реалізацію глобальних реформ, на кшталт судової, в найближчому майбутньому мало хто вірить, але невеликі кроки у напрямку змін державних інститутів необхідні, якщо ми прагнемо системного економічного зростання, а не епізодичного. Треба просто тримати фокус на простих та зрозумілих речах.

Часто можна почути, що бізнес від держави нічого не очікує, аби тільки не заважала працювати. У частині фіскального навантаження та контролюючих органів такий підхід ймовірно можна вважати правильним – додатковий тиск на бізнес зараз точно не потрібен. Однак, в частині монетарної політики, інфляційного таргетування держава повинна забезпечувати відносну стабільність в країні. Національний банк України повинен залишатися незалежним і не звертати з обраного раніше курсу.

Бізнесу, який є фактичним донором української економіки, досить складно зараз планувати щось навіть на місяць вперед без розуміння ситуації з карантином. Так, сьогодні епідеміологічна ситуація в країні, як і раніше представляє серйозні ризики, але вона насправді не виглядає безнадійною. Зараз важливо дати бізнесу спокійно працювати. Звичайно державі треба бути послідовною у своїх рішеннях і не відмовлятись від раніше анонсованих планів щодо реформ та впровадження привабливих умов для інвесторів.

Друге півріччя усі чекають з нетерпінням. Будівництво, нерухомість, АПК та IT-сфера задаватимуть градус у цьому році. Очікується повернення інвестиційної активності на рівень 2019 року, що також сприятиме зростанню економіки. І хоча основні інвестиції швидше за все знову будуть здійснюватись за рахунок внутрішніх інвесторів, також очікується активність від іноземців, які ставили на паузу свої плани щодо інвестицій в минулому році.

Відкриття ринку землі на першому етапі має стати хорошим сигналом щодо руху уряду у правильному напрямку – лібералізації ринку землі. Насправді, це дуже важливий крок для майбутніх інвестицій у сільське господарство і українську економіку. Пожвавлення приватизаційних процесів також допоможе з наповненням бюджету інвестиціями та, що не менш важливо – дасть можливість ефективно перезапустити державні активи, які сьогодні простоюють.

У приватному секторі теж очікується зростання кількості угод за рахунок іноземців. Принаймні ряд індикаторів вказують на це. До прикладу, фондові ринки зараз знаходяться у стадії росту, а невисокі процентні ставки по кредитах підіймають інтерес компаній, які розраховують на розвиток за рахунок M&A.

Процес відновлення та зростання економіки можливо підживити дуже простими та дієвими кроками, головне – не упустити можливості, обрати правильні стратегічні напрямки та слідувати ним.